| -4 marca w Galerii Format Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu otwarto wystawę poświęconąAndrzejowi Bobkowskiemu, pisarzowi z kręgu paryskiej „Kultury”, autorowi dziennika „Szkicepiórkiem”. Wystawa była otwarta do 28 marca.
-5 marca na scenie kina Forum w Bolesławcu krakowska grupa kabaretowa Andrzeja Kmity zaprezentowałaprzedstawienie „Aj waj ! czyli historie z cynamonem”.
-5 marca w Bibliotece Pedagogicznej w Bolesławcu otwarto wystawę „Walczyliśmy o nową Polskę. Polskędla wszystkich... Por. Mieczysław Bujak (1926 – 1951)”, a na seminarium edukacyjnym poświęconymwalce o wolność w auli I Liceum Ogólnokształcącego wykłady wygłosili: Jerzy Kirszak – „Polskiwrzesień” i Wojciech Trębacz – „Jednostka a totalitaryzm – na przykładzie losów gen. Nila,, por.Bujaka i ks. Popiełuszki”. Imprezę zorganizowało Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr wBolesławcu i wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
-5 marca w kinie Forum odbyła się projekcja filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” poprzedzonaspecjalnym wykładem dr Tomasza Gałwiaczka z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
-7 marca Krzysztof Jasiński z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ilyo” Bolesławiec obronił tytułmistrza Polski na rozegranych w Bornem Sulinowie (województwo zachodniopomorskie) finałachMistrzostw Polski Juniorów w Taekwondo Olimpijskim.
-8 marca w auli Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet.Wystąpili uczestnicy zajęć wokalnych prowadzonych w tej placówce.
-8 marca w Galerii Concordia w Bolesławcu na początek cyklu „SMaKi Kultury” została otwarta wystawa„Kobieta retro w prasie dawnej”. Wernisaż uświetnił występ Aleksandry Sozańskiej – Kut. Imprezę tę- oraz zabawę w rytmie charlestona i swinga w Piwnicy Paryskiej w dniu 6 marca – zorganizowali:Stowarzyszenie Via Sudetica, Starostwo Powiatowe i serwis istotneinformacje.pl.
-11 marca w kanale TVP Kultura został wyemitowany film „Pan Chlebek” bolesławianina PrzemysławaFilipowicza. Film ten zdobył m. in. Główną Nagrodę w Konkursie Kina Off w Toruniu i II nagrodę naVII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Amatorskich w Szczecinie. Twórcą muzyki do tego filmu jestMateusz Celmer – także bolesławianin. „Pan Chlebek” – to film dokumentalny o Piotrze Sudole,mieszkańcu Wartowic, znanym bolesławieckim zbieraczu suchego chleba (jak sam mawiał nie chciał, byten „dar Boży” się marnował), który zginął w maju 2007 r. - wkrótce po nakręceniu tego filmu –potrącony przez samochód.
-11 marca w Młodzieżowy Domu Kultury w Bolesławcu odbyły się eliminacje powiatowe konkursurecytatorskiego „Pegazik” dla uczniów szkół podstawowych. Wygrały je: Jessica Mierzwa ze SzkołyPodstawowej we Brzeźniku i Justyna Szabłowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bolesławcu.
-12 marca w sali konferencyjnej Starostwa Bolesławieckiego odbyło się Walne Zgromadzenie CzłonkówStowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka. Jako organizacja pożytku publicznego Stowarzyszenie w 2008 r.zebrało na cele kulturalne, oświatowe, zdrowotne i charytatywne 103981,47 zł (w tym 84565,59 złprzekazanych od 870 podatników przez Urząd Skarbowy jako 1 % podatku). Prezesem Stowarzyszeniazostał wybrany ponownie Jan Colokidzi.
-17 marca w Bolesławieckim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje miejskie 54 OgólnopolskiegoKonkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii Turniej Poezji Śpiewanej zwyciężyła Katarzyna Demaj, a w kategorii Turniej Recytatorski – Aleksandra Górna.
-17 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bolesławcu odbył się konkurs wiedzy opowiecie bolesławieckim zorganizowany przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr.Zwycięzcami zostali: Piotr Tamachowicz, Maciej Rajfur i Rafał Berlicki
-18 marca w bolesławieckim Pałacu Ślubów gościł Rimantas Šalna – dyrektor Muzeum im. AdamaMickiewicza w Wilnie i Wojciech Piotrowicz - poeta, prozaik, prowadzący Klub Poezji przy tymmuzeum. Spotkanie zorganizowała Księgania Agora i Stowarzyszenie Ziemia Bolesławiecka
-18 marca w auli Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu odbyły się eliminacje powiatowe 54Dolnośąskiego Konkursu Recytatorskiego dla gimnazjalistów. W kategorii recytacja nagrodzenizostali: Justyna Orłowska (Gimnazjum Samorządowe nr 3), Maciej Kielar (I Prywatne Gimnazjum wBolesławcu), Jagoda Słobodzian (Gimnazjum w Wykrotach), Monika Markowska (Gimnazjum wŚwiętoszowie). W kategorii poezja śpiewana zwyciężyła Kamila Chrobot (Gimnazjum Samorządowe nr 2).
-20 marca w Galerii Długa Bolesławieckiego Ośrodka Kultury została otwarta wystawa „Niejedna zjedną”, poświęcona młodym Amazonkom. Na ekspozycji zgromadzono 16 kolorowych fotografiinajmłodszych w naszym kraju Amazonek, które nie przekroczyły 34 roku życia. Wystawa była otwartado 13 kwietnia.
-W dniach 20 – 21 marca Bolesławiecki Ośrodek Kultury zorganizował dla nauczycieli i instruktorówwarsztaty, na których uczono tworzenia kwiatów bibułkowych. Przeprowadziła je Zofia Pawełek –twórca ludowego haftu i zdobnictwa bibułkowego z Żywca.
-21 marca w sali kina Forum odbył się koncert „Tiry dla Tary” oraz zbiórka darów. Tara to powstałew 1995 r. w pobliżu Wrocławia schronisko dla koni – obecnie znajduje się w Piskorzynie (gminaWińsko). Organizatorem tej charytatywnej imprezy z ramienia Fundacji Tara był Henryk Jasiński.
-21 marca zawodnicy UKS „Ilyo” Bolesławiec na turnieju taekwondo Oberlausitz – Cup, zorganizowanymprzez Związek Taekwondo Dolnej Saksonii w Radimor (koło Bautzen) zajęli II miejsce. Bolesławianiezdobyli 14 medali – 5 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych. Szczególnie wyróżnił się 9 – letni KacperRóżnicki, który wygrał wszystkie swoje walki.
-W dniach 21 – 22 marca na rozegranych w Krakowie Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Muay Thaybolesławianin Dominik Zadora zdobył tytuł mistrza w kategorii juniorów do 71 kg.
-24 marca podczas Konferencji Beneficjentów Funduszu Spójności i Programu OperacyjnegoInfrastruktura I Środowisko w Toruniu wręczono statuetki Ministra Rozwoju regionalnego w III edycjikonkursu „Lider Eko – Inwestycji”. Miasto Bolesławiec zostało laureatem w kategorii Inwestor zarealizację projektu „Oczyszczanie ścieków w Bolesławcu”.
-W dniach 24 – 26 marca w Wiedniu odbyło się Europejskie Forum Innowacyjnych Nauczycieli.Uczestniczyła w nim Teresa Prokowska, nauczycielka Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu,laureatka ogólnopolskiego konkursu Innowacyjuny Nauczyciel. Była jedną z dwóch nauczycielek, którereprezentowały Polskę na tym forum.
-25 marca w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza prezydent Piotr Roman wręczył zezwolenie naprowadzenie działalności gospodarczej w podstrefie Bolesławiec Wałbrzyskiej Specjalnej StrefyEkonomicznej „Inwest – Park” nowemu inwestorowi – Guardian Automotive Poland Sp. z o.o.Zaprezentowano profil tej firmy oraz jej plany inwestycyjne w Bolesławcu (elementy z tworzywsztucznych dla branży samochodowej).
-25 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu odbyło się spotkanie z Izabellą Klebańską, autorką scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży.
-25 marca z okazji 10 – lecia Powiatu Bolesławiec w sali kina Forum odbyła się uroczysta gala, naktórej osoby, służby i instytucje współpracujące na rzecz mieszkańców z tym samorządem otrzymałyodznaczenia (ryngraf i wizerunkiem herbu powiatu). Podsumowanie pracy w kolejnych kadencjachprzedstawili starostowie i przewodniczący Rady Powiatu:
1999 – 2002 – Piotr Roman i Janina Piestrak – Babijczuk,
2002 – 2006 – Krzysztof Konopka i Jan Cołokidzi,
od 2006 – Cezary Przybylski i Karol Stasik.
W uroczystości udział wzięli także wojewoda dolnośląski – Rafał Jurkowaniec i marszałek WojewództwaDolnośląskiego – Marek Łapiński. Gala zakończyła się prezentacją gmin przygotowaną przez nie whallu kina Forum.
-26 marca prezydent Bolesławca Piotr Roman odebrał w Warszawie zaszczytne wyróżnienie za iluminacjębolesławieckiego Rynku. Urząd Miasta Bolesławiec został laureatem konkursu „Na najlepiej oświetlonągminę i miasto w 2008 r.” W trakcie „Targów Światło 2009” w Warszawie w kategorii „Oświetleniewybranej przestrzeni lub obiektu” Bolesławiec zajął III miejsce w grupie miast poniżej 70 tys.mieszkańców.
-27 marca w 6 zbiorowych mogiłach na cmentarzu w Świętoszowie spoczęły ekshumowane szczątkiżołnierzy rosyjskich i członków ich rodzin, którzy zostali tu pochowani w latach 1946 – 1992.Odprawiono mszę ekumeniczną prowadzoną przez ks. proboszcza Parafii Garnizonowj w Świętoszowie –ppłk. Augustyna Rosłego i ks. mitrata Eugeniusza Cybulskiego – proboszcza Parafii Św. Cyryla iMetodego we Wrocławiu. Podczas uroczystości przemawiał konsul generalny Federacji Rosyjskiej wPoznaniu Władimir Kuźniecow oraz starosta bolesławiecki Cezary Przybylski. Salwę honorową oddałakompania reprezentacyjna 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Problem uporządkowaniatych grobów został rozwiązany dzięki staraniom wójta Gminy Osiecznuica Waldemara Nalazka ipracowników urzędu gminnego.
-27 marca w ogólnopolskich eliminacjach do mistrzostw świata Red Bull Paper Wings zwyciężylibolesławianie Maciej Mazur (w konkurencji długość lotu) i Tomasz Chodyra ( w akrobatycelotniczej). Uczestnicy zawodów konstruowali swoje samoloty z papieru. Obaj wezmą udział wmistrzostwach świata, które odbędą się w Salzburgu (Austria) w maju 2009 r.
-27 marca w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu odbyły się targi edukacyjne dla gimnazjalistów zorganizowane przez Wydział Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportustarostwa Powiatowego w Bolesławcu. Szkoły ponadgimnazjalne zaprezentowały swoją ofertę edukacyjnąna rok szkolny 2009/2010.
-27 marca w I Zawodach w Wyciskaniu Sztangi Leżąc (w ramach Otwartych Mistrzostw Bolesławca)zwyciężyli: w kategorii juniorów Bartłomiej Cierlik z klubu Activ (162,5 kg), w kategorii seniorówWojciech Wojciechów ze Lwówka Śląskiego (170 kg), w kategorii seniorów starszych Wiesław Warzybok zCezara (150 kg), a wśród mastersów Andrzej Lisowski z TKKF Bolesławiec (107,5 kg).
-W dniach 28 – 29 marca w sali kina Orzeł i w Klasztorze Sióstr Adoratorek w Bolesławcu odbyły sięwarsztaty muzyczne „Śpiewy na Wielki Czwartek i na Wielki Piątek”. Przeprowadzili je HubertKowalski i Paweł Bębenek z Krakowa. Warsztaty zorganizował Bolesławiecki Ośrodek Kultury. |