| • 1 sierpnia w 66 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 17,00 w Bolesławcu zostaływłączone syreny alarmowe i na minutę zamarł ruch w mieście. Pod zawieszoną na murach obronnychkotwicą (symbolem Polski Walczącej) harcerze, przedstawiciele władz samorządowych miejskich
i kombatanci oddali hołd uczestnikom Powstania.
• Od 1 do 31 sierpnia odbywał się 46. Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski. Komisarzempleneru była Magdalena Gazur. Uczestniczyli artyści z zagranicy: Albane Trolle (Francja), Eva Aebi
i Marianne Eggimann (Szwajcaria), Lissa Rissanen i Maarita Makela (Finlandia), Anna Chrzanowska(Norwegia) i z Polski: Magdalena Gazur, Katarzyna Hałas, Dorota Jędrusik, Pola Kurcewicz –Krystiniak, Krystyna Kutschenreiter, Czesław Matyjewicz, Anna Specylak, Piotr Wesołowski.
Inauguracja pleneru w galerii Długa BOK – MCC dniu 5 sierpnia połączona była w wernisażem wystawyrzeźby pt. „Kształt” uczestnika ubiegłorocznego pleneru – Łukasza Karkoszki.
• Od 5 do 15 sierpnia na zamku Kliczków odbywał się XX Festiwal Blues nad Bobrem.
W trakcie jego trwania odbywały się codziennie:
- warsztaty muzyczne im Wojtka Seweryna (zakwalifikowano do nich 183 uczestników w klasach: wokal,gitara, gitara akustyczna, bas, perkusja, harmonijka, klawisze, realizacja dźwięku, fotografiareportażowa),
- jam session warsztatowiczów i wykładowców,
- warsztaty malarskie „Zamek malowany bluesem” prowadzone przez Teresę Bancewicz,
- warsztaty muzyczne dla dzieci.
Najważniejsze wydarzenia festiwalu:
- 6 sierpnia – koncert w ramach jam session Pi-eR-2 Raduli & Pilichowski & Łosowski,
- 7 sierpnia – otwarcie wystawy fotografii „Festiwal Blues nad Bobrem 1993 – 2009” GrzegorzaSidorowicza, Leszka Żukrowskiego oraz uczestników warsztatów fotograficznych Bluesa nad Bobrem
w 2009 r.
- 10 sierpnia – w ramach jam session występ Leszka Cichońskiego z zespołem,
- 12 sierpnia – msza święta bluesowa pod kościołem (ze względu na ulewny deszcz zakończona
w kościele) na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu oraz koncert pieśni gospel w wykonaniu Ewy Urygi,
- 13 sierpnia – wystąpili: Gang Olsena, Magdalena Piskorczyk, Sławek Wierzcholski i Nocna ZmianaBluesa oraz odbył się Przegląd Zespołów Bluesowych,
- 14 sierpnia – wystąpili: laureat Przeglądu Zespołów Bluesowych – grupa Amnezja, ObstawaPrezydenta i Orkiestra Festiwalowa, a jako gwiazda festiwalu – zespół Dżem.
Nagrody w Przeglądzie Zespołów Bluesowych zdobyli:
- nagroda główna - grupa Amnezja,
- nagroda publiczności – The Mohers Band i Amnezja (ex aequo),
- najlepszy gitarzysta – Michał Nit z Juicy Band,
- najlepszy harmonijkarz – Dawid Wydra z Wolnej Soboty,
- najlepszy basista – Rafał Duszyński z The Mohers Band,
- najlepszy perkusista – Artur Pustelnik z Juicy Band,
- najlepsze wykonanie utworu Tadeusza Nalepy –Juicy Band,
- wyróżnieni wokaliści – Anna Pawlus z Juicy Band i Ernest Staniaszek z Amnezji.
W dniach 12 – 15 sierpnia odbył się zjazd byłych uczestników Bluesa nad Bobrem, wykładowców,laureatów, wolontariuszy i pracowników Biura Organizacyjnego.
Podczas festiwalu w sali Myśliwskiej zamku Kliczków związek małżeński zawarli: KatarzynaMaliszewska - wykładowczyni w klasie gitary i Krzysztof Rojewski – odpowiedzialny za PrzeglądZespołów Bluesowych. Świadkami pary młodej byli: Krystyna Juszkiewicz – honorowy prezesStowarzyszenia „Blues nad Bobrem” i Zbigniew Lewandowski - muzyk, wieloletni wykładowca nawarsztatach.
• 7 sierpnia z powodu nadmiernych opadów woda wdarła się do niektórych gospodarstw i domów wRaciborowicach Górnych, Godzieszowie, Milikowie, Modłej, Nowogrodźcu i Parzycach.
• 10 sierpnia w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbył się finisaż wystawy prac Marity Benke – Gajdy,krakowskiej artystki od 30 lat związanej z Bolesławcem. Jej postawa twórcza charakteryzowana jestsłowami: „Poszukując ciągle nowych tematów nie zapomina o tym, że po to żyjemy, aby nasze śladypozostawione na ziemi przynosiły radość drugiemu człowiekowi”.
• 14 sierpnia w Borówkach w gminie Gromadka odbyło się 5. Święto Wrzosu, impreza plenerowa
o charakterze turystyczno – rekreacyjnym. Rozpoczęło się od rajdu rowerowego po obszarzePrzemkowskiego Parku Krajobrazowego, a kolejną atrakcją był rajd pieszy „Wędruj z Luckiem – tędy
i owędy, gdzie wilk czy cietrzew chadza” i kiermasz lokalnych produktów i rękodzieła pn. „W zgodziez naturą”. W programie artystycznym zaprezentowały się regionalne zespoły ludowe i młodzi lokalniwykonawcy.
• W dniach 18 – 22 sierpnia odbyło się 16. Bolesławieckie Święto Ceramiki zorganizowane przezBolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki i Urząd Miejski.
Na Rynku ponad 70 wystawców z kraju i z zagranicy prezentowało i sprzedawało swoje wyroby.
Na skarpie przy Rynku zostały zbudowane dwa piece ceramiczne, stanowiące konstrukcje MateuszaGrobelnego: „Arkady ognia” – inspirowany formą bolesławieckiego wiaduktu i „Wrak wygasłego słońca”– ze szkła i stali.
Na ul. B. Prusa odbywała się „Giełda staroci”.
Na parkingu przy hotelu Piast dla dzieci zorganizowano „Miasteczko animacji ceramicznych”, naktórym odbywały się warsztaty toczenia na kole garncarskim, malowanie i stempelkowanie biskwitóworaz pokazy makijażu teatralnego i ćwiczenia w chodzeniu na szczudłach.
20 sierpnia o godz. 17,00 ulicami: Kościelna, Rynek, Sierpnia’80 i A. Asnyka przeszła CeramicznaParada „Pociąg do ceramiki”. Na jej rozpoczęcie młodzi bolesławianie przygotowywani przez SławomiraRatajskiego zaprezentowali widowisko pantonimiczne „Dusze naczyń”. Paradę otwierało BractwoCeramiczne, a za nim szli przedstawiciele władz samorządowych, goście z miast partnerskich i z gminpowiatu boleslawieckiego oraz Lwówka Śląskiego, lokalne zespoły artystyczne oraz pracownicymiejscowych zakładów ceramicznych. W konkursie na najciekawszą prezentację podczas parady wkategorii grup zorganizowanych zdobyły Zdobinki z Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”, a wśród osóbindywidualnych wygrał „dzidziuś”.
Na dwóch scenach (małej na pl. J. Piłsudskiego i dużej na pl. J. Popiełuszki) występowały miejscowezespoły artystyczne, a wieczorami koncertowały gwiazdy: Patrycja Markowska, Shakin’Dudi, Perfectoraz Kabaret pod Wydrwigroszem.
Na schodach Ratusza przeboje operetkowo - musicalowe zaprezentowali wokaliści: Anna Skóra
i Mirosław Owczarek przy akompaniamencie fortepianowym Barbary Sas.
Artyści Krakowskiego Teatru Ulicznego wykonali „Taniec z ogniem”.
Jako imprezy towarzyszące Bolesławieckiemu Świętu Ceramiki na Ośrodku Wodno – Sportowym przy
ul. Spacerowej odbyły się zawody pływackie, tenisa ziemnego, siatkówki plażowej, boule, dwubojunowoczesnego, aerobiku i siłaczy, a w Krępnicy – zawody wędkarskie.
Odbył się także Bieg po Schodach po Ceramiczną Filiżankę (zwyciężyli: Agata Nabożna i JacekNabożny).
22 sierpnia na ul Sierpnia’80 i A. Asnyka ustawiono stół z zastawą ceramiczną o długości 210,80 m.Swoje wyroby zaprezentowało na nim szesnastu producentów.
O północy na zakończenie Bolesławieckiego Święta Ceramiki, odbył się pokaz sztucznych ogni.
• 18 sierpnia na bolesławieckim Rynku została uruchomiona fontanna. Inwestycja ta zostałazrealizowana w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji, który uzyskał 55 % dofinansowania ześrodków Unii Europejskiej.
• W dniach 19 – 22 sierpnia uroczyście obchodzono 30. lecie NSZZ „Solidarność” w Bolesławcu.
W Muzeum Ceramiki odbyła się promocja książki Mariusza Olczaka i Łukasza Sołtysika „Zarys dziejówNiezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność w Bolesławcu 1980 - 1989” oraz otwartowystawę poświęconą tej rocznicy. W Sali Rajców odbyła się dyskusja panelowa o 30. leciu powstaniaNSZZ „Solidarność” z udziałem Barbary Fedyszak – Radziejowskiej (Warszawa), Mieczysława Gila(Kraków), Stanisława Płatka (Katowice), Łukasza Sołtysika (Wrocław) i Jana Filipka (Bolesławiec).Dla uczczenia tej rocznicy wyemitowany został dukat miejski „6 Bolesławów”. Bolesławiecka„Solidarność” była też eksponowana w ramach Bolesławieckiego Święta Ceramiki. MOSiR i NSZZSolidarność zorganizowały – pod patronatem prezydenta Bolesławca – w dniu 22 sierpnia „Europejskiebiegi uliczne: Bieg Solidarności”. W biegu głównym wystartowało 114 zawodników. Wśród kobietzwyciężyła Svetłana Kudelicz z Białorusi, a wśród mężczyzn – Mykołay Rudyk z Ukrainy.
• W dniach 19 – 21 sierpnia w Bolesławcu zorganizowana została przez Stowarzyszenie InicjatywLokalnych Via Sudetica i powiat bolesławiecki IV Gliniada pod hasłem „wszyscy jesteśmy z tej samejgliny”. Na placu przy ul. Armii Krajowej funkcjonowało Miasteczko Glinoludów ze sztuczną plażą. Tuodbywały się koncerty, występy taneczne, warsztaty (do wyboru: ruchowe, muzyczne, plastyczne ikuglarstwa) i pokazy. 21 sierpnia o godz. 15,00 z Miasteczka Glinoludów wyruszyła do Rynku -ulicami Teatralną, Sądową i A. Mickiewicza - IV Parada z miłości do gliny. Glinoludy zaprezentowałyakrobacje, żywą orkiestrę, taniec na szczudłach i różnorodne stroje. W paradzie wzięło udział 645osób. Nagrody za najbardziej efektowną glinianą kreację wśród kobiet zdobyła „Baletnica zeSkrzydłami”, a wśród mężczyzn – „Rzymski Cesarz”. Najbardziej zakręconym Glinoludem został „FanKrecików” z Niemiec.
• W dniach 23 – 27 sierpnia MDK w Bolesławcu zorganizował warsztaty ceramiczno – rzeźbiarskieGLINART dla dzieci i młodzieży w wieku 10 – 18 lat. Uczestnicy mogli samodzielnie tworzyć ceramikęartystyczną i użytkową, ją szkliwić i wypalać w piecu ceramicznym. Efektem końcowym była wystawawykonanych prac.
• 24 sierpnia prezydent Bolesławca Piotr Roman w Vallecorsa podpisał umowę o współpracy z tymwłoskim miastem, w którym urodziła się patronka Bolesławca św. Maria de Mattias.
• 26 sierpnia w celu uświetnienia roku Fryderyka Chopina w galerii Długa BOK – MCC odbył sięwernisaż wystawy pt. „Nokturn – wzór” Andrzeja Łączyńskiego, polskiego artysty mieszkającego wSzwecji. Eksponowane były rysunki ukazujące piękno polskiego pejzażu oraz fajansowe ptaki, zdobioneczarnym tuszem.
• Na Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w Lekkiej Atletyce w Kielcach w dniach 27 – 28 sierpniazawodnicy MKS Bolesłavia zdobyli cztery złote medale: Agnieszka Dalmata w rzucie dyskiem (42,22 m),Beata Dąbal w rzucie młotem (38,48 m.), Katarzyna Romaszko w skoku w dal (5,43 m) i Mateusz Pawlukw reprezentacji Dolnego Śląska w sztafecie 4 x 400 m.
• 28 sierpnia w Patoce (gmina Gromadka), na placu obok budowanej cerkwi greckokatolickiej,zorganizowany został „Wieczór Kultury Ukraińskiej”. W jego trakcie odbył się przegląd piosenkiukraińskiej, przeprowadzono warsztaty rękodzieła: malowanie pisanek, budowanie cerkwi, wykonywaniehaftów krzyżykowych. Przeprowadzono konkurs słownictwa łemkowskiego. Powodzeniem cieszyło sięstoisko, na którym dokonywano degustacji typowych potraw ukraińskich oraz wystawy rękodzieła:„Kultura ludowa – tradycje i zwyczaje ukraińskie” i „Tradycje łemkowskie”. Gościnnie występowałyzespoły „Kobza” z Głogowa i „Trojanda” z Chocianowa, a gwiazdą wieczoru był łemkowski Zespół Pieśnii Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa.
• 28 sierpnia na boisku szkolnym przy ul. Dolne Młyny w Bolesławcu rozegrany został 14. TurniejPiłkarski „Dolne Młyny”. Uczestniczyło w nim 14 zespołów w różnych grupach wiekowych. Zwycięzcamizostały drużyny: Miasto Ceramiki Bolesławiec (w kategorii trochę starszych seniorów), Pimpusie(młodzicy), BKS Grobowiec (juniorzy młodsi) i Garusy (juniorzy starsi). Gośćmi honorowymi turniejubyli znani piłkarze: Radosław Kałużny, Janusz Kubot i Zbigniew Mandziejewicz.
• 29 sierpnia na dożynkach parafialnych w Lipianach ogłoszono, że w I edycji konkursu„Najładniejsza zagroda w Powiecie Bolesławieckim”, zorganizowanego przez starostę bolesławieckiegoi Powiatową Radę Kół Gospodyń Wiejskich zwyciężyli Urszula i Józef Grabowscy z Łazisk.
|