STYCZEŃ

• 5 stycznia w kościele Chrystusa Króla w Bolesławcu odbył się koncert kolęd francuskich, niemieckich i polskich w wykonaniu kwartetu Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry. Organizatorem koncertu był Zespół Szkół Budowlanych.

• Maks Brandt, uczeń Gimnazjum Samorządowego nr 3 w Bolesławcu, zdobył IV miejsce w kraju, a I na Dolnym Śląsku w ogólnopolskim konkursie Alfik Matematyczny. Opiekunem jego jest Jerzy Janowicz, nauczyciel matematyki w tej szkole.

• 9 stycznia odbył się XIX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbierano pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Szefem bolesławieckiego sztabu WOŚP był Robert Dudek (właściciel firmy Inet – Wlan), a patronat nad nią objął Młodzieżowy Dom Kultury (MDK) w Bolesławcu. Występy zespołów muzycznych i grup tanecznych odbywały się w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego. Razem z wolontariuszami na ulicach Bolesławca kwestowali przedstawiciele władz samorządowych. W Bolesławcu zebrano prawie 67 tys. zł, w Nowogrodźcu – ponad 12,4 zl, w Osiecznicy – ok. 4,3 tys. zł.

• 11 stycznia na posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu przewodniczącym został wybrany ponownie starosta bolesławiecki Cezary Przybylski.

• 12 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego podsumowano etap powiatowy ósmej edycji konkursu krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. W kategorii szkół podstawowych – prace indywidualne nie przyznano I miejsca, a za pracę zespołową wyróżniono Jakuba i Patryka Patreuhów ze Szkoły Podstawowej nr 1 za „Dzieje naszej rodziny”. W kategorii gimnazjum – prace indywidualne zwyciężyła Marta Parada z Gimnazjum Samorządowego nr 2 za „Szlakiem Świętego Jakuba po Ziemi Bolesławieckiej”. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne – prace zbiorowe pierwszą nagrodę przyznano Karolinie Janiec i Iwonie Flanc z II Liceum Ogólnokształcącego za „Na rowerowym szlaku”.

• 13 stycznia w sali Forum odbyła się gala wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2010 r. Prezydent Piotr Roman wręczył 11 nagród zespołowych i 17 nagród indywidualnych za dokonania w zakresie nauki, kultury, społecznej i sportu oraz 6 nagród honorowych.

• 14 stycznia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował w hallu kina Forum akcję pt. „Książka jest jak ogród”. Zaproszeni goście z zawodów i organizacji mundurowych czytali dzieciom bajki.

• Międzyszkolny Klub Sportowy (MKS) Bolesłavia obchodził 45 – lecie swojej działalności. Na uroczystości w sali konferencyjnej BOK–MCC – z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Dolnośląskiej Federacji Sportu, władz samorządowych miasta i powiatu bolesławieckiego oraz byłych i obecnych zawodników i trenerów – przedstawiono największe osiągnięcia tego okresu. Prezesem klubu jest Bartosz Gruman.

• Prezydent Bolesławca Piotr Roman na tradycyjnym noworocznym spotkaniu z lokalnymi przedsiębiorcami sektora prywatnego i publicznego przedstawił propozycję utworzenia Rady Biznesu.

• W dniach 14 stycznia – 1 lutego w galerii Długa BOK–MCC czynna była wystawa fotografii członków Stowarzyszenia Fotograficznego CAMERA.

• Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu zajęło IV miejsce w województwie dolnośląskim w Ogólnopolskim Rankingu Techników, przygotowanym przez miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”.

• 11 letnia Ada Rusiecka, uczestniczka zajęć w pracowni plastycznej prowadzonej przez Stanisławę Wojdę–Pytlińską, zdobyła wyróżnienie w 11 edycji konkursu International Environmental Children’s Drawing Contest w Japonii. Do konkursu zostało zgłoszonych 15449 prac z 72 krajów. W nagrodę jej praca została opublikowana w dystrybuowanym na całym świecie albumie.

• 15 stycznia Łemkowie w gminie Gromadka bawili się podczas małanki – odpowiednika sylwestra. Dzień św. Melanii jest przez grekokatolików i prawosławnych obchodzony 13 stycznia, ale ze względu na to, że w tym roku przypadł on w czwartek, zabawę zorganizowano dwa dni później – w sobotę.

• 16 stycznia, w wieku 73 lat, zmarł Bernard Cichorzewski, znany w Bolesławcu nauczyciel muzyki i dyrygent chórów szkolnych, organizator i dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w latach 1983 – 1990.

• 21 stycznia w sali konferencyjnej starostwa powiatowego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze BKS Bobrzanie. Sprawozdanie z działalności złożył prezes Jan Woch. Zarząd otrzymał absolutorium, wybrano nowy skład komisji rewizyjnej. Dotychczasowi członkowie zarządu nie wyrazili jednak zgody na kandydowanie do władz klubu. Ze względu na to, że nie wybrano nowego zarządu ustalono, iż kolejna próba jego wyłonienia zostanie podjęta 4 lutego.

• 22 stycznia w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu blisko 1000 osób uczestniczyło w dorocznym Integracyjnym Spotkaniu Opłatkowym. Mszę św. koncelebrował ks. bp Marek Mendyk. Opłatkiem z niepełnosprawnymi dzielili się przedstawiciele władz samorządowych, przygotowano prezenty, poczęstunek oraz występy artystyczne uczestników zajęć MDK, Warsztatów Terapii Zajęciowej i chóru „Kamerton”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych młodzieży niepełnosprawnej. Głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe, pomagały miejscowe parafie i samorządy gmin, PCK, TPD, wojsko oraz ok. 200 wolontariuszy z bolesławieckich szkół.

• 23 stycznia w Bolesławieckim Sanktuarium Maryjnym, z inicjatywy wikariusza tej parafii ks. Przemysława Tura, została odprawiona msza św. w intencji polskich żołnierzy stacjonujących na misjach zagranicznych. W trakcie mszy kolędy i pastorałki śpiewał Zespół Żołnierzy Rezerwy „Rota” ze Złotoryi.

• 25 stycznia w hallu BOK–MCC została otwarta wystawa fotografii chorwackiego artysty Marko Vrdoljaka pt. „Niezwykła Chorwacja” (była czynna do 7 lutego). Wystawa została przygotowana we współpracy ambasadą Chorwacji w Polsce. Z tej okazji gościł w Bolesławcu ambasador Republiki Chorwacji Ivan Del Vechio. Podczas wernisażu Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec” zaprezentował tradycyjne tańce chorwackie, a firma „Podravka” przygotowała degustację swoich produktów spożywczych.

• W Galerii Zdolnych MDK w Bolesławcu odbył się wernisaż wystawy prac z konkursu „Pomaluj swój świat”. Zwycięzcami konkursu zostali: w kategorii od 4 do 6 lat – Martyna Sacher (Przedszkole nr 3), w kategorii od 7 do 11 lat – Maciej Słupiec (Szkoła Podstawowa w Czernej), w kategorii od 12 do 16 lat – Kamila Ziółkowska (Gimnazjum nr 2), w kategorii 17 – 21 lat – Katarzyna Wiśniewska (II Liceum Ogólnokształcące).

• Ogłoszono wyniki konkursu na stanowisko naczelnika Wydziału Społecznego Urzędu Miasta Bolesławiec. Zwyciężyła Beata Sulska, dotychczasowa dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego. Zastąpi na stanowisku naczelnika Krystynę Boratyńską, która zakończyła pracę zawodową z powodu przejścia na emeryturę w dniu 31 stycznia.

• 26 stycznia w Galerii Zdolnych MDK w Bolesławcu odbył się koncert „Kolędy i nie tylko” w wykonaniu uczestników zajęć nauki gry na keyboardzie pod kierunkiem Bogusława Kłaka.

• 27 stycznia w sali Forum odbył się Koncert Noworoczny zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia i BOK–MCC.

• 27 stycznia w galerii Format Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) w Bolesławcu nowy rok spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki zainaugurowała książka Kazimierza Orłosia „Letnik z Mierzei”.

• Juniorki TOP Bolesławiec zdobyły mistrzostwo Dolnego Śląska w siatkówce. Skład drużyny: Dorota Burdyna, Patrycja Drążkiewicz, Paulina Kopeć, Magda Kozłowska, Zofia Lenkiewicz, Dorota Medyńska, Katarzyna Melko, Dominika Mienculewicz, Katarzyna Segiet, Edyta Szewczuk. Trenerem siatkarek jest Marcin Sobczyszyn.

• Od 29 stycznia w dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu można było oglądać wystawę „Miasta i Czas”, przygotowaną przez Hausschlesien w Königswinter k. Bonn przy współpracy dolnośląskich muzeów i urzędów miejskich. Prezentowano na niej historię miejscowości z terenu Śląska. Ekspozycję poświęconą Bolesławcowi uzupełniono o zabytki pozyskane w ostatnich latach.

• Na „Balu Przedsiębiorcy” zostały ogłoszone wyniki konkursu „Przedsiębiorca Roku 2010”, zorganizowanego po raz czternasty przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze przy współudziale Zachodniej Izby Gospodarczej, Cechu Rzemiosł Różnych i Starostwa Powiatowego w Bolesławcu. Laureatem został bolesławianin Jacek Pietraszkiewicz, prezes spółki „Navsim Polska sp. z o.o.”, produkującej oprogramowanie nawigacyjne do statków (od jachtów po kontenerowce).

• Zmieniły się władze Stowarzyszenia Bolesławieckie Centrum Inicjatyw Lokalnych – Via Sudetica w Bolesławcu. Nowym prezesem został Tomasz Gołba.

• 29 stycznia w Galerii przy ul. II Armii Wojska Polskiego odbył się bal charytatywny wspólnoty parafialnej Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zbierano fundusze na remont zabytkowych wnętrz kościoła. Był to pierwszy bal kostiumowy, nawiązujący do barokowego wystroju tej bolesławieckiej świątyni.

• Na rozegranych w Jabloncu (Czechy) Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów i Juniorów Młodszych lekkoatleci MKS Bolesłavia zdobyli 17 medali (5 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowe). Złoto zdobyli: Agnieszka Dalmata (pchnięcie kulą), Paula Kowalik (skok w dal), Justyna Mieniek (trójskok), Bartosz Wróbel (bieg na 1000 m) i Marcin Zgodziński (bieg na 60 m przez płotki).

• Urząd Miasta Bolesławiec przekazał teren byłego kina Orzeł firmie, która zaadaptuje ten obiekt dla potrzeb Centrum Integracji Kulturalnej. Realizacja tej inwestycji ma zakończyć się w grudniu 2012 r. Całkowita wartość projektu wynosi 5244679,62 zł, z czego ponad 3670751,21 zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe środki zapewni budżet miasta.

• 31 stycznia w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu uroczyście przekazano motopompy ufundowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Jurkowie, Parowej i Wierzbowej oraz agregatu prądotwórczego dla OSP w Nowogrodźcu.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: