LUTY

• 3 lutego w bolesławieckiej Komendzie Policji odbyło się uroczyste pożegnanie Edwarda Kruszelnickiego, komendanta Komisariatu Policji w Nowogrodźcu, który po dwudziestu latach służby przeszedł na emeryturę.

• 4 lutego, w trakcie drugiej części Walnego Zebrania BKS Bobrzanie został wybrany nowy zarząd klubu w składzie: Piotr Bieńkowski, Maciej Małkowski, Jacek Szymczak, Jan Woch (po ukonstytuowaniu się nowych władz objął ponownie funkcję prezesa). Zarząd dokooptował do swego składu Mirosława Lika i Mirosława Sakowskiego.

• Od 4 lutego do końca marca w galerii Biblioteki Publicznej w Osiecznicy można było oglądać wystawę prac plastycznych Teresy Bieszczad pt. „Martwa natura i pejzaż”.

• Ewa Ochocka, zawodniczka MKS Bolesłavia, została podwójną mistrzynią na rozegranych 5 lutego w Wałbrzychu Halowych Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzików. Zdobyła złote medale w biegu na 60 m i skoku w dal. Trenerem mistrzyni jest Małgorzata Markowska.

• 5 lutego na stację PKP w Bolesławcu przyjechał parowóz z 1958 r. Retro – pociąg zabrał ok. 300 niemieckich turystów do Cottbus. Podróże w stylu retro są w Niemczech bardzo popularne.

• 7 lutego Waldemar Bugaj, dotychczasowy pedagog szkolny, został nowym dyrektorem Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

• 10 lutego – w 71 rocznicę I deportacji obywateli polskich z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR – w Gimnazjum Samorządowym nr 2 w Bolesławcu odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Polaków Zesłanych na Sybir oraz przekazania sztandaru przez przedstawicieli Związku Sybiraków. Uroczystość szkolna była poprzedzona udziałem społeczności szkolnej we Mszy św. w bolesławieckim Sanktuarium.

• 11 lutego w galerii Długa BOK–MCC odbył się wernisaż wystawy ukraińskiego artysty Wiktora Koniwa. Zaprezentowane zostało klasyczne malarstwo realistyczne z inspiracjami impresjonistycznymi – pejzaże Podkarpacia i Dolnego Śląska. Wystawa była czynna do 13 marca.

• 11 lutego Walne Zebranie Członków Bolesławieckiego Towarzystwa Gospodarczego udzieliło absolutorium ustępującym władzom i wybrało nowe. Prezesem został ponownie Karol Stasik.

• 12 lutego w budynku dworca kolejowego w Bolesławcu odbył się wernisaż wystawy „Pociąg do gliny”, będącej podsumowaniem konkursu fotograficznego „Gliniada 2010”. Była to pierwsza wystawa zorganizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Via Sudetica i PKP S.A. W trakcie wernisażu prezes Stowarzyszenia Tomasz Gołba ogłosił wyniki konkursu fotograficznego. Zwyciężyła fotografia – portret kobiety Glinoluda – wykonana przez Magdalenę Kucharską (prawnika z Wrocławia). Wystawa była czynna do 21 lutego.

• 14 lutego w Galerii BOK–MCC odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy „Dwa żywioły”. Zaprezentowano na niej twórczość Norweżki Inger Brandstorp i Mateusza Grobelnego (od niedawna mieszkańca Bolesławca). W trakcie wernisażu M. Grobelny wygłosił wykład na temat wypałów w piecach plenerowych. Ekspozycję można było oglądać do 3 marca. Wystawa była częścią projektu w ramach którego odbyły się jeszcze dwudniowe warsztaty ceramiczno – rzeźbiarskie: 15 lutego przeprowadziła je I. Brandstorp, a 16 lutego – M. Grobelny.

• 14 lutego Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec” wystąpił w budynku Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie na zaproszenie ambasadora Chorwacji w Polsce. Podczas wernisażu wystawy „Niezwykła Chorwacja” bolesławiecki zespół wykonał chorwacki taniec valpovaćko kolo.

• Bolesławianka Aniela Dorosz obchodziła swoje 101 urodziny. W 1945 r. wraz z rodziną opuściła Bieszczady i osiedliła się w Nowej Wsi Grodziskiej (gmina Pielgrzymka, powiat Złotoryja). Od czasu gdy już nie mogła samodzielnie zajmować się gospodarstwem zamieszkuje u córki w Bolesławcu. Ma 8 dzieci, 18 wnuków, 21 prawnuków i 4 praprawnuków.

• 23 letni bolesławianin Mateusz Celmer został przewodniczącym Samorządu Studentów Politechniki Wrocławskiej.

• 17 lutego w teatrze Capitol w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Konkursu Blog Roku 2010. Blog bolesławianina Jacka Pałki „elka-gra.blog.pl” zdobył główną nagrodę w kategorii: absurdalne i offowe

• W dniach 18 – 20 lutego w sali gimnastycznej Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu odbyły się ćwiećfinały mistrzostw Polski juniorek w siatkówce. Udział wzięły siatkarki z LTS Legionovia Legionowo, PTPS Piła, UKS Garda Piątka Olsztyn i TOP Bolesławiec. Do półfinałów mistrzostw Polski awansowały: LTS Legionovia i PTPS Piła. Bolesławianki zajęły trzecie miejsce.

• 23 lutego (23 marca) w ogrodzie MDK odbył się spektakl „Przywołanie lata”. Stanowił on efekt „Warsztatów teatru klasyki” przeprowadzonych przez Danutę Gołdon i Roberta Delegiewicza, twórców Ogólnopolskiego Teatru Williama – Es z Wałbrzycha.

• 23 lutego powstała kolejna organizacja stawiająca sobie zadanie niesienia pomocy zwierzętom – Bolesławieckie Stowarzyszenie Pro Animals (BOSPA). Prezesem stowarzyszenia został Zbigniew Herbut.

• 25 lutego, na zakończenie feryjnych warsztatów plastycznych „Folk design” prowadzonych przez instruktorki: Magdalenę Konieczną i Katarzynę Sas, w Galerii Zdolnych MDK pokazano efekty prac ich młodych uczestników. Stroje projektowane w tegorocznych warsztatach (zajęcia odbywały się w ramach projektu realizowanego od 2002 r.) nawiązywały do polskiej sztuki ludowej. Pokazowi towarzyszył występ uczestników pracowni wokalnej.

• 26 lutego biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek przebywał w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, gdzie poświęcił ołtarz z figurą Jana Pawła II i otworzył wystawę poświęconą temu wielkiemu Polakowi, a 27 lutego złożył wizytę duszpasterską w 23. Śląskiej Brygadzie Artylerii w Bolesławcu.

• Iwona Rybacka i Kamila Kamińska, uczennice Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu, zostały laureatkami konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista” z języka polskiego. Opiekunką uczennic jest polonistka Ewa Ołenicz-Bernacka.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: