MARZEC

• 5 marca w Galerii BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy rzeźby pt. „Nadpisane” wrocławskiego artysty Michała Staszczaka. Eksponowane prace zostały wykonane z różnych tradycyjnych materiałów, w znacznej części z żeliwa i brązu (wypalone w piecach plenerowych). Wystawa była czynna do końca marca.

• 7 marca po raz kolejny uczniowie klasy III Technikum Hotelarskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu rozpoczęli miesięczną praktykę zawodową w saksońskim Chemnitz-Eisiendel. Na jej zakończenie otrzymają certyfikaty Europass Mobility. Tę formą doskonalenia zawodowego odbywają wspólnie z praktykantami z Anglii, Chin, Czech, Hiszpanii, Litwy i Niemiec.

• 8 marca we wrocławskiej Hali Orbita wręczono „Gazele Biznesu 2010”, wyróżnienia przyznawane przedsiębiorcom przez dziennik „Puls Biznesu”. Z bolesławieckich firm otrzymały je: Gerresheimer, Sigma i Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.

• 8 marca w galerii Format MBP w Bolesławcu pisarz książek dla dzieci Paweł Beręsewicz spotkał się z młodymi czytelnikami. W tym dniu też odbyły się koncerty dla uczczenia Dnia Kobiet z udziałem uczestników zajęć wokalnych w MDK i BOK-MCC.

• Prace 8 – letniej Julia Komarek z Tomaszowa Bolesławieckiego, uczestniczki zajęć plastycznych MDK w pracowni Katarzyny Sas, zostały zaprezentowane w galerii ABRAKUS Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie na wystawie prac plastycznych uczestników realizowanego przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci programu pomocy dzieciom wybitnie zdolnym. Wystawa była czynna od 9 marca do 3 kwietnia.

• W dniach 9 – 13 marca Bolesławiec promował się na Międzynarodowych Targach Turystycznych (ITB) w Berlinie na stoisku Dolnego Śląska. Na bolesławieckiej ekspozycji dominowała ceramika; Mateusz Grobelny pokazał zgromadzonym w jaki sposób powstają prace toczone na kole garncarskim.

• 10 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka. Prezesem został wybrany ponownie Jan Cołokidzi. W 2010 r. Stowarzyszenie przeznaczyło 136 tys. zł na cele charytatywne oraz pomoc dla instytucji kulturalnych i oświatowych oraz klubów sportowych (w tym 25 tys. zł na wydanie II i III edycji „Rocznika Bolesławieckiego”, ponosząc tym samym 30 % kosztów tej publikacji). Główne źródło dochodów Stowarzyszenia stanowią wpłaty 1 % podatku, o które zabiega jako organizacja pożytku publicznego.

• 10 marca 80 uczniów ZSHiU w Bolesławcu otrzymało certyfikaty realizowanego od 2009 r. projektu unijnego „Realizacja kompleksowego programu dla Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych”, którego celem było podniesienie kwalifikacji zawodowych uczących się w technikum ekonomicznym i handlowym. Projekt zrealizowano we współpracy z firmą szkoleniowo-doradczą CATMAN POLSKA.

• 11 marca w Studiu Anne Hasselbach w Kamenz (Niemcy) została otwarta wystawa „Meeting”, na której zaprezentowano dzieła 11 artystów, którzy brali udział w 45. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim w 2009 r. Podczas wernisażu gościom zaprezentowano przedstawienie „Cztery żywioły ceramiki” w wykonaniu: Magdaleny Czyż, Adriany Dereszyńskiej, Remigiusza Dereszńskiego, Alicji Kołacz i Marty Najdzionek ze studia aktorskiego w BOK-MCC, prowadzonego przez Sławomira Ratajskiego Wystawa była czynna do 17 kwietnia.

• 11 marca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu odbył się pierwszy po wielu latach trening boksu w ramach nowej sekcji TOP Bolesławiec. Trening prowadził Ryszard Tomczyk, znany bolesławiecki pięściarz – mistrz Europy z 1971 r.

• 11 marca w galerii Format MBP w Bolesławcu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Bolesławianki A.D. 2011 przeciwko rutynie codzienności”. Autorką projektu (zdjęcia stylizowane na znane obrazy) była Danuta Maślicka, a autorką zdjęć 44 modelek w różnym wieku – Kamila Staniszewska. „Stylizując swój wizerunek na postać z wybranego obrazu, coś o sobie mówimy, zdejmujemy jakąś maskę (rolę, w której jesteśmy postrzegane), pokazujemy siebie inaczej, może nawet odsłaniamy swoje marzenia, zauroczenia ” – napisała Danuta Maślicka we wstępie do katalogu wystawy.

• 11 marca w Bolesławcu przy ul. T. Kościuszki został otwarty market „MRÓWKA” (jako sześćdziesiąty w Polsce w tej sieci), specjalizujący się w materiałach budowlanych i ogrodniczych.

• 11 marca prezydent Bolesławca Piotr Roman otrzymał honorową statuetkę stowarzyszenia ”Damy Radę”. Wyróżnienie to przyznawane jest za działalność społeczną i charytatywną na rzecz walki z wykluczeniem społecznym. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w auli Biura Generalnego Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie.

• 12 marca Janusz Palikot, lider Stowarzyszenia „Ruch Poparcia Palikota” i partii politycznej o tej samej nazwie spotkał się z mieszkańcami Bolesławca w Galerii przy ul. Wojska Polskiego 6.

• 14 marca szefową Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu została Regina Haniszewska. Zastąpiła na tym stanowisku Adama Zielińskiego, wieloletniego szefa bolesławieckiej prokuratury, który został powołany do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

• 14 marca w Zespole Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi (gmina Nowogrodziec) odbyły się Ludolfinki – obchody święta liczby π, nazywanej ludolfiną na cześć Ludolfa van Ceulena, holenderskiego matematyka, który w 1610 r. obliczył wartość tej liczby z dokładnością do 35 miejsca po przecinku. W ramach tego święta odbyły się biegi sztafetowe i konkursy związane z liczbą π.

• 17 marca w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbył się wernisaż poplenerowej wystawy prac powstałych w trakcie 46. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu w 2010 r. Wystawie towarzyszyła grupa form ceramicznych wykonanych przez Krystynę Gay-Kutschenreiter, komisarza bolesławieckich plenerów ceramicznych w latach 1990 – 2005. Wystawa była czynna do 5 maja.

• 17 marca bolesławiecki zespół SUMPTUASTIC wystąpił na koncercie charytatywnym na rzecz żołnierzy rannych i poszkodowanych na misjach poza granicami kraju pod hasłem „Pomóż i Ty”, zorganizowanym z inicjatywy ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. Koncert odbył się w sali kinowej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

• 18 marca w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż poplenerowej wystawy ceramiki studentów i absolwentów Pracowni Rzeźby w Ceramice Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych „Ceramicy z Krakowa pod Szrenicą”. Specjalnym gościem była Marita Benke–Gajda, profesor ASP. Wystawa była czynna do 9 kwietnia.

• I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego w Bolesławcu zajęło I miejsce w rankingu szkół ponadgimnazjalnych rejonu jeleniogórskiego. Brano pod uwagę m. in.: sukcesy uczniów w olimpiadach naukowych i wyniki egzaminu maturalnego.

• W ramach projektu „Friends” realizowanego przez studencką organizację AIESEC w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu przez tydzień przebywały studentki: Tatiana Polishchuk (Ukraina), Papp Reka (Węgry) i Liza Baratashvili (Gruzja). Na spotkaniach z uczniami dokonywały prezentacji swoich krajów w języka angielskim i prowadziły rozmowy z uczniami. W ramach tego programu w szkole gościli wcześniej studenci z Brazylii, Indii, Japonii i Meksyku.

• 20 marca w BOK-MCC odbyły się I Targi Ślubne. 21 bolesławieckich firm zaprezentowało: suknie ślubne, garnitury, kwiaty, fryzury, obrączki ślubne, zespoły weselne oraz udekorowane stoły i luksusowe samochody.

• 20 marca był ostatnim dniem otwarcia sztucznego lodowiska na posesji Szkoły Podstawowej nr 2 w Bolesławcu.

• 23 marca prezydent Piotr Roman odebrał w Warszawie nagrodę dla Bolesławca za zdobycie I miejsca wśród miast i gmin poniżej 70 tys. mieszkańców w kategorii „Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu” (za iluminację kamiennych filarów wiaduktu kolejowego) w konkursie „Najlepiej Oświetlona Gmina/Miasto 2010 r.” zorganizowanym przez Agencję SOMA, Związek Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego oraz Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza.

• 24 marca w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu została otwarta wystawa „Księżacy i ich świat. Kultura ludowa regionu łowickiego w I połowie XX w.” Księżący to mieszkańcy dóbr niegdyś arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, określanego mianem Księstwa Łowickiego. Eksponaty pochodziły ze zbiorów Muzeum w Łowiczu. Wernisażowi towarzyszył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Bolesławiec”; atrakcją była też degustacja tradycyjnych łowickich wyrobów cukierniczych.

• 25 marca w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu odbyły się Tagi Edukacyjne. Bolesławieckie szkoły ponadgimnazjalne zaprezentowały na nich swoją ofertę kierowaną dla uczniów kończących gimnazja.

• Bolesławianin Andrzej Daszyński, zawodnik Klubu Pływackiego Masters, zdobył I miejsce na 200 stylem zmiennym i 200 m stylem motylkowym na II Międzynarodowym Pucharze Polski w Pływaniu Masters, który odbył się w Katowicach w dniach 26 – 27 marca.

• 27 marca MDK zorganizował obchody 50. Międzynarodowego Dnia Teatru, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Teatr potrzebą wielu”. W jego ramach zaprezentowano:

- spektakl „Mrówka i konik polny” w wykonaniu Teatrzyku Świetliki z Parowej, w reżyserii Alicji Drozd,

- spektakl „Nie ma strachu” w wykonaniu Teatrzyku Wyspa Szkrabów, w reżyserii Katarzyny Pranić,

- choreografię pt. „Przywołanie lata” w wykonaniu Grupy Działań Twórczych „Skins” (działającej przy MDK),

- spektakl pt. „Duszno” w wykonaniu wrocławskiego Teatru Sztampa,

- „Cztery Lustra” w wykonaniu grupy teatralnej Sakura Marginis,

- pokaz tancerzy ognia „Garuda” – w ogrodzie MDK.

• 30 marca w trakcie VII sesji Rady Miasta przedstawiciele redakcji „Gazety Wyborczej” przekazali wyróżnienie dla Bolesławca w III edycji „Złotej Jedynki” – konkursu organizowanego przez tę gazetę i Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska. Wyróżnienie przyznane zostało w szczególności za: pomysł na Międzynarodowe Centrum Ceramiki, ochronę dziedzictwa kulturalnego miasta oraz ofertę kulturalną.

• 31 marca Stanisław Borowski, znany w świecie bolesławiecki artysta-szklarz, odebrał doktorat honoris causa nadany mu przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu. Uroczystość odbyła się w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Uroczystości towarzyszyła wystawa „Szkła Stanisława Borowskiego” w Galerii Szkła i Ceramiki Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Kościuszki, a w gmachu ASP (w gablocie obok rektoratu) prezentowane były szklane erotyki Stanisława Borowskiego.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: