KWIECIEŃ

• 1 kwietnia w Galerii Zdolnych MBP w Bolesławcu odbyło się spotkanie młodych czytelników z Grzegorzem Żakiem, pisarzem i podróżnikiem, pochodzącym ze Zgorzelca.

• 1 kwietnia w Galerii Zdolnych MDK w Bolesławcu odbył się wernisaż wystawy „Na samą górę”, na której studentki ASP we Wrocławiu (a wcześniej uczestniczki zajęć w MDK) – Justyna Turek i Katarzyna Kłopotek zaprezentowały swoje prace powstałe już w czasie studiów.

• 2 kwietnia Bartosz Wróbel, zawodnik MKS Bolesłavia, zajął siódme miejsce w biegu przełajowym na dystansie 3000 m na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Biegach Przełajowych w Bydgoszczy.

• 7 kwietnia w 23. Śląskiej Brygadzie Artylerii 39 żołnierzy służby przygotowawczej Narodowych Sił Zbrojnych złożyło przysięgę oraz odbyło się pożegnanie żołnierzy udających się na misje do Afganistanu w celu szkolenia żołnierzy armii afgańskiej. W trakcie uroczystości sztandar 23. ŚBA został odznaczony złotym medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.

• 7 kwietnia zespół z Urzędu Miasta Bolesławiec, w skład którego Marta Gęsikowska i Monika Rutyna, zdobył I miejsce w kategorii gmin miejskich w ogólnopolskim konkursie projektu „Geoinformacja w praktyce – Akademia INSPIRE” za zbudowanie internetowego serwisu planowania przestrzennego miasta.

• 8 kwietnia w Galerii BOK-MCC w Bolesławcu odbył się wernisaż wystawy „Podziały światła”, na której bolesławianka Magdalena Olga Konieczna zaprezentowała swoje witraże oraz mozaiki. Wystawa była czynna do 3 maja.

• W dniach 9 – 10 kwietnia, w 1 rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, w Bolesławcu upamiętniono to wydarzenie. W dniu 9 kwietnia w hallu BOK-MCC otwarto wystawę fotograficzną „Tragedia pod Smoleńskiem”, na której dwaj bolesławianie – uczestnicy pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu w dniu 18 kwietnia 2010 r. – Tomasz Wojtasiewicz i Sławomir Guzowski – zaprezentowali zdjęcia oraz podzielili się wspomnieniami z uroczystości pogrzebowych. Na apel Rady Miasta 10 kwietnia na budynkach administracji publicznej wywieszono flagi państwowe z kirem, a o godz. 8,41 – w godzinę katastrofy – włączono sygnały alarmowe.

• 14 kwietnia w sali konferencyjnej BOK-MCC odbyła się konferencja „Rewitalizacja przeciwpowodziowej infrastruktury hydrotechnicznej w kontekście odbudowy zbiornika małej retencji przy ul jeleniogórskiej i budowy malej elektrowni wodnej na rzece Bóbr we Bolesławcu”. Konferencję zorganizował Urząd Miasta Bolesławiec. Udział wzięli przedstawiciele środowiska naukowego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

• 14 kwietnia w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej 7. Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu. Wystawa była czynna do 9 maja.

• 15 kwietnia w BOK-MCC w Bolesławcu odbyła się konferencja pt. „Bolesławieckie Sanktuarium Maryjne kandydat do tytułu bazyliki”. Główny referat „Proces przekształceń kościoła WNMP i Św. Mikołaja w Bolesławcu” wygłosił prof. Henryk Dziurla.

• W dniach 15 – 17 kwietnia na terenie Bolesławca oraz lasów w okolicy Kliczkowa i Osiecznicy zostały rozegrane Międzynarodowe Zawody w Biegu na Orientację o „Puchar Doliny Bobru” w ramach Centralnego Terminarza Zawodów Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Uczestniczyło ponad 5000 zawodników. Rywalizowano w biegu średniodystansowym, miejskim biegu sprinterskim i w biegu klasycznym.

• W dniach 15 – 17 kwietnia Zespół Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec” przebywał w Zwickau (Niemcy), gdzie odbywał warsztaty taneczno-wokalne z członkami zespołu Deutsch-Polnischer Verein Zwickau. Efektem tych warsztatów był wspólny pokaz polskich tańców ludowych i narodowych.

• 17 kwietnia na stadionie miejskim przy ul. Spółdzielczej w Bolesławcu odbyła się kolejna edycja Memoriału im. Stanisława Merdasa. Rywalizacja odbywała się w rzutach lekkoatletycznych. Udział wzięło 123 zawodników z województwa dolnośląskiego.

• Przy samorządzie powiatowym w Bolesławcu powstała Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego. Przewodniczącą rady została Jadwiga Bobek, prezes bolesławieckiego oddzialu Towarzystwa Przyjaciół dzieci.

• 7 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu wraz z dyrektorem szkoły i 2 opiekunami odbywało tygodniowe warsztaty we francuskim mieście Colmar w Alzacji w ramach anglojęzycznego projektu „Healthy European Youth” (HEY), propagującego zdrowy styl życia. W trakcie tego spotkania pracowali w grupach składających się z ich rówieśników z różnych krajów europejskich oraz mieli okazję obserwować obrady Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Projekt finansowany był z funduszy unijnych w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”.

• Bolesławiecka Biblioteka Pedagogiczna jako pierwsza w Polsce, została wyposażona w system informatyczny PRIMO. Pozwala on dotrzeć do zbiorów bibliotecznych wszystkich bibliotek włączonych w tę sieć. System został zakupiony w ramach projektu „Utworzenie Multimedialnego Centrum Informacji Pedagogicznej i Bibliotecznej w Bolesławcu”. Beneficjentem projektu jest powiat bolesławiecki.

• 18 kwietnia prezydent Bolesławca Piotr Roman został wybrany ponownie prezesem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa.

• 19 kwietnia w galerii Format MBP w Bolesławcu odbyło się spotkanie z Katarzyną Pranić, autorką powieści „Ela-Sanela”, która zdobyła II miejsce w Konkursie im Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację „ABC XXI – Cała Polska czyta Dzieciom”. Autorka od wielu lat prowadzi warsztaty literackie i teatralne w MDK w Bolesławcu, a do 1992 r. mieszkała w Sarajewie.

• Praca „Król Pingwinów” 14-letniej Patrycji Walczak, uczestniczki zajęć w pracowni prowadzonej przez Edytę Orlińską w BOK-MCC, zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Ptaki cudaki”.

• 20 kwietnia w bazie Ghazni w Afganistanie odbyła się uroczystość zmiany Polskich Sił Zadaniowych. Po sześciu miesiącach zakończyła się VIII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którym dowodził gen. Andrzej Reudowicz (misja trwała od 28 kwietnia 2010 r.). Podczas uroczystości wyrazy uznania za zakończona służbę złożył Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, a dowódca Dowództwa Regionalnego Wschód–gen., dyw. John F. Campbell u8honorował gen. A. reudowicz i chor. Krzysztofa Gonerę amerykańskim medalem Meritorious Service. Po zakończonej służbie gen A. Reudowicz powrócił do 10.Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, a żołnierze – do macierzystych jednostek.

• 20 kwietnia w auli Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie dowódca 23, Śląskiej Brygady Artylerii w Bolesławcu – płk Jarosław Kraszewski odebrał statuetkę orła „Lex et Patria” za wyróżnienie, które zdobyła brygada w VI edycji konkursu „Lex et Patria”.

• 25 kwietnia, w wieku 38 lat, zmarł Piotr Szulc „Szula”, fan sportu, założyciel i prezes Klubu Sportowego Kolonia w Bolesławcu.

• 27 kwietnia w sali Forum w Bolesławcu odbył się koncert charytatywny „Bolesławiec dla Japonii”. Wystąpił znany bolesławiecki zespół SUMPTUASTIC. Organizatorami koncertu byli: BOK-MCC i Caritas parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja; patronat honorowy objął prezydent Bolesławca.

• 27 kwietnia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół U Ogolnokształcących I Zawodowych w Bolesławcu odbyły się „Lokalne Targi Pracy”. 17 pracodawców z Bolesławca i okolic zaprezentowało na nich ok. 200 ofert pracy. Organizatorem targów był Powiatowy Urząd Pracy.

• 28 kwietnia w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbył się wernisaż wystawy „Na spotkanie człowieka – Jan Paweł II w sztuce medalierskiej”. Zaprezentowano ok. 120 medali ze zbiorów wałbrzyszanina Adama Tyszera. Ekspozycji towarzyszył pokaz medali, plakietek i statuetek autorstwa gdańskiego artysty-rzeźbiarza Piotra Soleckiego.

• Rada Gminy Osiecznica przekazała bolesławieckim harcerzom budynek po byłe szkole podstawowej w Tomisławiu. Z inicjatywy ZHP powstanie tam centrum Edukacji Ekologicznej i schronisko młodzieżowe „Dolina Kwisy” dla ok. 40 osób. W piwnicy budynku ma powstać muzeum historii bolesławieckiego harcerstwa.

• Zawodnicy Bolesławieckiego Klubu Brydżowego: Mateusz Bieńkowski i Dawid Permus zdobyli złoty medal w swej dyscyplinie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Halowych w Augustowie w dniach 29 kwietnia – 2 maja. Trenerami złotych medalistów są: Roland Lippik i Sławomir Zimniak.

• 30 kwietnia na boisku GKS w Warcie Bolesławieckiej odbyły się Mistrzostwa Polski w Walkach Powietrznych Modeli Elektrycznych.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: