MAJ

• 1 maja pod Krzyżem Millenijnym w Bolesławcu odbyły się uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II, na które złożył się koncert muzyki Filharmonii Dolnośląskiej oraz Msza św. Dziękczynna.

• 2 maja na bolesławieckim Rynku z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych i żołnierzy. Śląskiej Brygady Artylerii odbyły się uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O godz. 12,00 odegrano hymn państwowy, poczet sztandarowy wciągnął flagę na maszt i przedstawiono rys historyczny naszych barw narodowych. Na zakończenie Orkiestra Miejska odegrała wiązankę pieśni patriotycznych.

• Na Stadionie Miejskim przy ul. Spółdzielczej odbyły się zawody modeli latających „III Bitwa Powietrzna o Bolesławiec” zorganizowane przez MOSIR o Modelarnię Lotniczą MDK. Najlepszym pilotem myśliwca w kategorii ESA Air Combat okazał się Kamil Naskręt.

• Na zamku Kliczków odbyła się „Rycerska Majówka na Zamku”. Zaczęła się od widowiska „Bitwa o Zamek”, a po jej zakończeniu odbył się uroczysty przemarsz pocztów konnych i bractw rycerskich, które przybyły z całej Polski i z Litwy oraz pokazy dawnych tańców, zapasy, turnieje łucznicze i rycerskie.

• 3 maja w Święto Konstytucji 3 Maja w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu zaprezentowane zostało widowisko słowno – muzyczne „A zaś wolność kroczy przode4m” w wykonaniu młodzieży ze studia aktorskiego BOK-MCC i tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Bolesławiec” oraz odprawiona Msza św. w Intencji Ojczyzny.

• Podczas centralnych obchodów 220 rocznicy Konstytucji 3 Maja na pl. Zamkowym w Warszawie 23. Śląska Brygada Artylerii została wyróżniona przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego flagą RP.

• 3 maja Sojusz Lewicy Demokratycznej w Bolesławcu zorganizował biegi uliczne „Memoriał im. Jerzego Szmajdzińskiego”. Główną nagrodę – wycieczkę do Brukseli zdobyła Paulina Olszowy.

• W dniach 6 – 7 maja BOK-MCC promował się w Lesznie na imprezie towarzyszącej zawodom żużlowym Grand Prix Europy. Zwiedzającym Leszczyńskie Szlifowanie Bruku Mateusz Grobelny przedstawił Akwarium Ognia – piec do wypału ceramiki. Inną atrakcją był pokaz toczenia na kole garncarskim, a puchary dla zwycięskich żużlowców wykonał M. Grobelny.

• 7 maja w sali Forum odbyło się spotkanie z Janem Pospieszalskim, połączone z projekcją fragmentów jego filmów „Solidarni 2010” i „Krzyż” oraz serialu „Lista Pasażerów”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Forum Samorządowe Ziemi Bolesławieckiej, którego prezesem jest prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz BOK-MCC.

• Na boisku GKS w Warcie Bolesławieckiej odbyły się Mistrzostwa Polski w Walkach Powietrznych Modeli Elektrycznych samolotów z I i II wojny światowej. W kategorii ESA WWI mistrzem został Daniel Skiba z Iwin (eskadra Młode Wilki), a w kategorii ESA II Rafał Mijal z Krakowa (eskadra Kraków).

• Na pięciokilometrowej trasie w lesie przy al. Piastów w Bolesławcu odbył sie wyścig kolarstwa górskiego z udziałem zawodników z Polski i z Czech. Bolesławianie zwyciężyli w kategoriach:

- junior młodszy – Bartosz Nawojczyk (GK Cyklosport),

- juniorka – Weronika Kulczyńska (GK Cyklosport),

- elita mężczyzn – Marcin Strąg (GK Cyklosport),

- masters – Łukasz Ryż i Rafał Iwan (klub Bikestacja.pl).

• W parku miejskim przy ul. H. i W. Tyrankiewiczów odbył się IV Festyn PCK. W jego trakcie strażacy oraz ratownicy PCK zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy, a pielęgniarki z Zespołu Opieki Zdrowotnej za darmo badały poziom cukru we krwi, ciśnienie oraz udzielały porad zdrowotnych. W ramach „Dnia Oddawania Krwi” 52 osoby oddały łącznie 23,5 litra krwi, a w ramach „Dnia Dawcy Szpiku” zgłosiło się 108 potencjalnych dawców szpiku. Na scenie występowały miejscowe zespoły muzyczne.

• Na rozegranych w Bogatyni Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów i Juniorów Młodszych w lekkiej atletyce reprezentanci MKS Bolesłavia zdobyli 28 medali, w tym 8 złotych. Złoto wywalczyli: Agnieszka Bosek (w rzucie młotem i oszczepem), Maciej Chojnacki (w biegu na 400 m przez płotki), Agnieszka Dalmata (w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem), Justyna Mieniek (w trójskoku), Grzegorz Szuszkiewicz ((w rzucie młotem), Bartosz Wróbel( w biegu na 1500 m).

• 7 maja na turnieju kata i kumite we Wrocławiu młodzi karatecy TOP Bolesławiec zdobyli 4 medale: Michał Nowak – złoto w kategorii kata, Maksymilian Potocki – złoto w kategorii kata, Adam Wolski – złoto w kategorii kumite i srebro w kategorii kata. Wszyscy medaliści są trenowani przez Roberta Bielińskiego.

• 9 maja przy pomniku II Armii Wojska Polskiego w Bolesławcu uczczono 66 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych. Odbył się apel poległych, oddano salwę honorową i złożono wieńce.

• 9 maja przed budynkiem BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy „aktorki polskiego filmu”. Przedstawiono na niej biografie i dokonania artystyczne 55 polskich aktorek.

• 11 maja na posesji Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Dolne Młyny w Bolesławcu w ramach akcji „Katyń. Ocalić od zapomnienia” został posadzony Dąb Pamięci, upamiętniający st. posterunkowego Aleksandra Kłosa, znajdującego się na liście katyńskiej pod nr 6379. Wspomnieniami o ojcu ze społecznością szkolną podzieliła się Irena Kłos-Leszczyńska, córka zamordowanego, emerytowana nauczycielka tej szkoły; uczniami tej szkoły jest dwoje prawnuków Aleksandra Kłosa.

• 12 maja w finale II edycji dolnośląskiego konkursu filmowego „Moja okolica pięknieje dzięki RPO” film wykonany przez uczniów I Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu: Bartka Juspenko, Karolinę Kwiatkowską, Rafała Molendę i Martynę Nawarę, zmontowany przez Michała Szweda, zdobył drugie miejsce. Twórcy filmu wraz z opiekunem Katarzyną Żak w nagrodę pojadą jesienią do Brukseli. Nagrodę ufundował europoseł Jacek Protasiewicz.

• 13 maja w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie uroczyście powitano żołnierzy VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego po zakończeniu misji w Afganistanie. W uroczystości wzięli udział: Czesław Piątas – Sekretarz Stanu d/s Społecznych i Profesjonalizacji MON, gen. Broni Mieczysław Cieniuch – szef Sztabu Generalnego WP, gen. Broni Edward Gruszka – Dowódca Operacyjny SZRP, gen. broni Zbigniew Głowienka – Dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni pil. – Lech Majewski – Dowódca Sił Powietrznych, gen. dyw. Mirosław Różański – dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz dowódcy i przedstawiciele jednostek, których żołnierze wchodzili w skład VIII zmiany PKW oraz przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa i szkół.

• 14 maja na bolesławieckim Rynku odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Polska biega 2011”. Organizatorem był powiat bolesławiecki, a zawody przeprowadził Międzyszkolny Ośrodek Sportu. W 5 rozegranych konkurencjach wystartowały 103 osoby.

• Bolesławieckie Muzeum Ceramiki wzięło udział w akcji Noc Muzeów. Od godz. 10,00 do godz., 24,00 można było bezpłatnie zwiedzić wystawę czasową oraz ekspozycje stałe w budynkach przy ul. Mickiewicza 13 i Kutuzowa 14. Dodatkową atrakcją był pokaz metod rekonstrukcji, odtwarzania i uzupełniania naczyń ceramicznych pochodzących z wykopalisk archeologicznych i wykład „Nie tylko stempelki. Dekoracja ceramiki wczoraj i dziś”, połączony z prezentacją multimedialną.

• W Międzynarodowym Turnieju Taekwondo Olimpijskiego Bydgoszcz Cup zawodnicy UKS Ilyo Bolesławiec zdobyli dwa medale: Kamil Serafin – złoty w kategorii do 63 kg (oraz tytuł najlepszego juniora zawodów) i Paulina Stojanowska – brązowy w kategorii do 46 kg.

• 14 maja w galerii Długa DOK-MCC odbył się wernisaż wystawy prac wykonanych przez słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu. Prace zostały wykonane na warsztatach malarskich prowadzonych przez instruktora – Katarzynę Sas. Wystawa była czynna do kończ maja.

• 16 maja w Świdnicy podczas II edycji Ogólnopolskiego Kongresu Regionów prezydent Piotr Roman odebrał nagrodę dla Bolesławca za zdobycie III miejsca w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Ogólnopolskim Rankingu Związku Powiatów Polskich za 2010 r.

• 17 maja pisarz Dariusz Pawlicki przeprowadził warsztaty literackie dla młodzieży szkolnej w galerii Format MBP w Boleslawcu.

• 19 maja w sali Forum odbył się koncert z okazji III rocznicy ustanowienia św. Marii de Mattias Patronką Bolesławca. Wystąpili soliści, chór Camerton z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bolesławcu oraz Anna Lijewska.Koncert zorganizował BOK-MCC oraz siostry Adoratorki Krwi Chrystusa.

• 19 maja (ze względu na pogodę przesunięte z 29 kwietnia) na terenie Ośrodka Wodno-Sportowego przy ul. Spacerowej odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Tańca. Zaprezentowały się wszystkie grupy taneczne funkcjonujące w MDK w Bolesławcu.

• 20 maja w galerii BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy „CUDinNOŚCI” Katarzyny Hałas. Można było na niej zobaczyć unikatowe rzeźby, szklane naczynia, lustra, przedmioty codziennego użytku wykonane w technice fusingu (łączenie różnych gatunków szkła w wysokich temperaturach). Wystawa była czynna do 16 czerwca.

• W dniach 20 – 22 maja w Nowogrodźcu, pod honorowym patronatem burmistrza Roberta Relicha i Akademii Muzycznej we Wrocławiu, odbył się III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Muzyka u J. I. Schnabla”:

- 20 maja w kościele parafialnym w trakcie koncertu inauguracyjnego utwory J. I. Schnabla, J. S. Bacha, J. F. Haendla, G. Cacinniego, G. Haevanessa wykonali:Johanna Krumin (Berlin – sopran, Bogdan Narloch (Koszalin)- organy, Mariusz Monczak (Montreal) – skrzypce i Bartłomiej Filipowicz (Nowogrodziec) – gitara klasyczna,

- 21 maja na scenie przy kościele parafialnym koncert plenerowy „Muzyka i taniec flamenco” zaprezentował zespół „Denzo Del Fuego”,

- 22 maja w kościele parafialnym została odprawiona Msza św. z oprawą artystyczną utworów J. I. Schnabla w wykonaniu chóru Harmonia, a w koncercie galowym utwory G. Ch. Wagensella, P. Sarasatego, J. F Haendla i C. Saint-Saensa wykonali: Małgorzata Zalewska Guthman (Warszawa) – harfa i Lubuska Symfonietta.

• 21 maja lekkoatleci MKS Bolesłavia zdobyli 11 medali na Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzików w Zgorzelcu. Złote medale zdobyli: Mateusz Kopeć (w biegu na 1000 m), Ewa Ochocka (w biegu na 100 m i w skoku w dal), Kacper Olszewski ((w rzucie dyskiem), Grzegorz Oślak (w chodzie na 3000 m), Monika Sandak (w rzucie dyskiem) oraz sztafeta dziewcząt 4 x 100 m (Patrycja Hering, Agata Nastalska, Eryka Baran, Ewa Ochocka).

• 22 maja MOSiR zorganizował w Bolesławcu Europejskie Biegi Uliczne. W zawodach dla dzieci wystartowało77 biegaczy, a w biegu głównym na dystansie 10 km po ulicach miasta – 75 (71 ukończyło bieg). Zwycięzcą biegu głównego zostali: wśród kobiet – Katarzyna Durak z Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Żurawina, a wśród mężczyzn – Ivan Musiyako z Ukrainy. Rozegrano także bieg VIP-ów.

• 22 maja w Łaziskach odbył się Festyn Kwiatowy. Na scenie występowały miejscowe zespoły pieśni i tańca oraz zespół rockowy Holly Flame. W konkursie na najpiękniejszy bukiet zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Kruszyna.

• 23 maja w Piwnicy Paryskiej w Bolesławcu wystąpił światowej klasy gitarzysta z Niemiec Joscho Stephan, reprezentujący styl określany mianem gypsy swinging guitar.

• Bartek Szeliga z Raciborowic, uzceń Gim,nazjum im. jana Pawła II w Iwinach, zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Biegu na Orientację rozegranych we Wloskich Dolomitach (Fiera di Primiero). Zespół dziewcząt z Iwin w składzie: Dominika Burdyna, Angelika Haniszewska, Dominika Kanikowska i Paulina Rygiel – zajął V miejsce drużynowo (wśród 17 zespołów).

• 26 maja w BOK-MCC odbyła się końcowa konferencja w ramach projektu „Warunki ramowe publicznego transportu zbiorowego w trójstyku państw oraz wymogi przyszłego kształtu oferty Biletu EURO-NYSA”. Udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych trzech państw tworzących Euroregion Nysa. Gospodarzem konferencji był prezydent Bolesławca Piotr Roman.

• 27 maja w Sanoku odbył się happening „Telewizyjny Turniej Miast Sanok – Bolesławiec reaktywacja”. W jego trakcie prezentowano pamiątki, odbyła się promocja albumu oraz odtworzono w całości telewizyjną relację z przebiegu tego turnieju w dniu 27 kwietnia 1987 r.

• 27 maja burmistrz Nowogrodźca Robert Relich i przewodniczący Heimatgruppe Naumburg am Queis Rudolf Rückert z udziałem obecnych i przedwojennych mieszkańców miasta odsłonęli na Cmentarzu Komunalnym tablicę upamiętniającą ofiary zarazy, która sześciokrotnie w XV i XVI wieku zdziesiątkowała ludność Nowogrodźca.

• 28 maja w Galerii przy ul. II Armii Wojska polskiego w Bolesławcu odbył się koncert w ramach IV Festiwalu Tańca Orientalnego i Flamenco, zorganizowany przez MDK i Szkołę Tańca „Tierra Flamenco”. Zaprezentowały się uczestniczki zajęć tej szkoły prowadzonej przez instruktorkę Elżbietę Eisenblätter. Gościem specjalnym była Mariposa z Berlina oraz towarzyszący jej Ina – la Viajera i Hartmut – el Portero. Zgromadzeni mogli też kupić stroje do flamenco zaprojektowane przez Helenę Lewandowską – Ahora Flamenco oraz obrazy o tematyce flamenco autorstwa Zuzanny Łobuś-Czuban.

• Paulina Stojanowska w kategorii -44 juniorek i Kamil Serafin w kategorii -63 juniorów zdobyli złote medale na Mistrzostwach Polski w Taekwondo Olimpijskim, rozegranych w Bornem Sulinowie w dniach 28 – 29 maja.

• Marcin Zgodziński, zawodnik MKS Bolesłavia, zdobył brązowy medal w 10-boju na Mistrzostwach Polski Seniorów i Juniorów, które odbyły się w Toruniu w dniach 28 – 29 maja. Jego trenerem jest Dariusz Łoś.

• 29 maja w Dąbrowej odbył się „Festyn pierogowy”. Za najsmaczniejsze uznano pierogi o 15. smakach, w tym szczególnie pierogi z pokrzywy, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Osiecznica-Kliczków.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: