CZERWIEC

• 1 czerwca został uroczyście otwarty Bolesławiecki Park Wodny „Orka”. W skład tego obiektu wchodzi: pełnowymiarowy basen (25 x 16 m), zjeżdżalnia, część rekreacyjna do squasha, bar i sala fitness. W części podziemnej jest parking mogący pomieścić 48 samochodów osobowych. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 19649972 zł, z czego 5805443 zł stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa dolnośląskiego na lata 2007 – 1013, a pozostałe środki – z budżetu miasta Bolesławiec.

• 1 czerwca w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu została otwarta wystawa „Dziecięce wspomnienia. Zabawki z czasów PRL”. Ekspozycja pochodziła ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

• 2 czerwca w Galerii przy ul. II Armii Wojska Polskiego Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu uroczyście obchodził 50-lecie swojej działalności.

• 3 czerwca jury konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce, zorganizowanego przez Związek Urbanistów Polskich, ogłosiło, że miasto Bolesławiec zwyciężyło w kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna” za rewitalizację Rynku wraz z plantami. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł 7877200 zł, w tym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego – 3899343,80 zł

• Małgorzata Szeliga, zawodniczka UKS Tukan Iwiny, zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w Biegu na Orientację, które odbyły się w dniach 3 – 5 czerwca pod Nowym Wiśniczem (woj. małopolskie).

• Od 3 do 12 czerwca w galerii Długa BOK-MCC była czynna wystawa „4 x P”, na której prezentowane były prace warsztatowiczów 4 pracowni: plastycznej, ceramiczno-rzeźbiarskiej, szkła i witrażu i autorskiej Mateusza Grobelnego.

• 5 czerwca na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia Górników Surowców Mineralnych przewodniczącym Zarządu został wybrany Zbigniew Sas.

• 6 czerwca na konferencji w Toruniu delegacja Szkoły Podstawowej nr I w Bolesławcu odebrała dyplom za zdobycie I miejsca w Polsce w konkursie „Nasz projekt eTwinning” za projekt „Books Make Friends and Friend Make Books” a nauczycielka tej szkoły Teresa Prokowska – odebrała dyplom za zdobycie indywidualnie II nagrody za projekt konkursu dotyczącego Marii Curie-Skłodowskiej.

• Jerzy Zieliński, sekretarz Bolesławca, został przewodniczącym Grupy Roboczej „Komunikacja kolejowa” Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa. Jej zadaniem jest ustalenie priorytetów strony polskiej w ramach połączeń kolejowych na tym obszarze.

• 9 czerwca w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernmej w Świętoszowie złożyli wizytę wysocy rangą oficerowie hinduscy z zastępcą dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Arvinderem Singh Lambą. Towarzyszył im szef szkolenia Wojsk Lądowych RP gen. dyw. Paweł Lamla.

• 10 czerwca MDK w Bolesławcu zorganizował w Galerii Zdolnych „Noc poetów” pod hasłem „Porozmawiajmy o poezji. Dlaczego klasycy”. Zaprezentowano poezję Zbigniewa Herberta.

• 11 czerwca przejazd pociągu Eurocity Wawel z Krakowa do Berlina został wzbogacony prezentacjami o charakterze performatywnym, zorganizowanymi przez narodowy Teatr Stary z Krakowa i Teatr im. Maksyma Gorkiego z Berlina, które odbywały się na trasie przejazdu pociągu ora na stacjach. W Bolesławcu pociąg powitały Glinoludy, które uczestniczyły także w tym wydarzeniu na całej trasie.

• 11 czerwca w trakcie konwencji powiatowej bolesławieckiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej podpisane zostało porozumienie o współpracy z Lewicą w powiecie w powiecie Bautzen w Niemczech. Podpisali je przewodniczący tych organizacji: Sven Scheidemantel i Stanisław Chwojnicki.

• 11 czerwca grupy taneczne Modus i Etiuda z MDK w Boleslawcu zdobyły nagrody na ogolnopolskim Turnieju Tańca „Let’s Dance” we Wrocławiu. W kategorii „Inne formy tańca” grupa Modus zwyciężyła, a Etiuda zajęła drugie miejsce. Choreografem obydwu grup jest Halina Bałacka – Kłak.

• W dniach 11 – 12 czewrwca w Słubicach na Mistrzostwach Zrzeszenia LZS Juniorów, Juniorów Mlodszych i Młodzieżowców w Lekkiej Atletyce reprezentacja MKS Bolesłavia zdobyła 8 medali, a klub wywalczył 5 miejsce w kraju. Złote medale dla Bolesławsca zdobyły: Agnieszka Dalmata (w rzucie dyskiem) i Beata Dąbal (w rzucie młotem). Obie zawodniczki sa podopiecznymi trenera Tomasza Markowskiego.

• 12 czerwca na XVI Karnawalke Kultur w Berlinie uczestniczyła (jako jedyna z Polski) licząca ponad 20 osób grupa boleslawieckich Glinoludów, zaproszonych do udziału wśród 90 grup artystycznych z całego świata jako gość honorowy. Wyjazd zorganizowalo Stowarzyszenie Via Sudetica.

• 12 czerwca na boisku sportowym w Bolesławicach odbyła się „Bałkańska Festa”. Główna gwiazdą na scenie była grecka grupa wokalno-instrumentalna Mythos.

• 13 czerwca ogłoszono, że dotychczasowy I zastępca prezydenta Bolesławca, Wiesław Ogrodnik, z dniem 14 czerwca kończy pełnienie tej funkcji i obejmuje stanowisko prezesa Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o w Bolesławcu, a dotychczasowy prezes tej spółki – Józef Król – wygrał konkurs na stanowisko prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu.

• 15 czerwca w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza odbyła się promocja III edycji „Rocznika Bolesławieckiego”.

• 15 czerwca odbyło się pierwsze posiedzenie nowopowstałej Bolesławieckiej Rady ds. Seniorów, która jest organem doradczo-opiniodawczym w sprawach dotyczących jakości życia osób w starszym wieku. W jej skład wchodzą przedstawiciele zgłoszeni przez instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. Przewodniczącą Rady została Eugenia Wolska ze Stowarzyszenia Społecznego „Carpe Diem”.

• Kuba Berestecki, uczeń klasy III Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu, zdobył 9 miejsce w krajowym finale konkursu „Losy żołnierzy i dzieje oręża polskiego od Obertyna do Wiednia”.

• 16 czerwca w Podstrefie Bolesławiec Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park” została uroczyście otwarta fabryka Guardian Lokomotive Poland, która będzie produkować plastikowe części do samochodów i docelowo zatrudni 240 pracowników.

• Na Mistrzostwach Świata Masters w Judo rozegranych we Frankfurcie nad Menem w dniach 16 – 19 czerwca bolesławianin Edward Spraski zdobył siódme miejsce w kategorii +100 kg.

• W dniach 16 – 19 czerwca odbyły się Dni Bolesławca.

Pierwszy dzień upłynął pod nazwą „Czwartek bluesowy” w związku z IV edycją Spotkań Bluesowych „Blues Night In Bolesławiec”. Na scenie na pl. Piłsudskiego wystąpiły gościnnie zespoły: Eich Band (z Niemiec), 20 mil od miasta (z Warszawy) i Sun Mackers (z Poznania) oraz bolesławieckie grupy: B. Combo, Chłopaki z Ferajny, Knowbody Knows i Mercedes Band. Pomysłodawcami imprezy była Grupa Inicjatywna „BNIB”: Jan Dudek, Maciej Tylenda i Dariusz Uściński.

W galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy „Ogród Marzeń. Współczesna sztuka Albanii”.

17 czerwca w hallu Ratusza otwarto retrospektywna wystawę dotycząca telewizyjnego turnieju miast Bolesławiec-Sanok z 27 kwietnia 1986 r., a w hallu BOK-MCC odbył się wernisaż dwóch wystaw: „Bolesławiec nasze miasto” (pierwsza wystawa Stowarzyszenia Fotograficznego „Obiektywni”) oraz „Artyści dla Bolesławca” (ekspozycja prac dziewięciu bolesławieckich twórców sztuk różnych).

Na scenie w rytmach reggae wystąpiły amatorskie zespoły artystyczne: Soft, Eternal Kiss, The Side Effect, Capoeira Gerais, Break Dance dla dzieci, APS Bunt, Holy Flame, Papierowa Orkiestra z Nowej Wsi oraz The 3nd Grouband. Gwiazdą wieczoru był zespół Maleo Reggae Rokers.

18 czerwca odbył się Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej. Jak co roku powstała osada „domków”, które na czas festiwalowych prezentacji zasiedliły Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły folklorystyczne. Gośćmi honorowymi byli: ambasador Chorwacji Ivan del Vechio, ambasador Bośni i Hercegowiny Kovljka Spirić oraz prezydent Prnjavora Darko Tomas. Festiwal rozpoczął korowód z udziałem ok. 300 uczestników, który przeszedł z Rynku na pl. Piłsudskiego. Zorganizowano konkurs na „dobrą pitę”. Atrakcją było gotowanie i degustowanie „Bałkańskiego kociołka”, pity, zupy paprykowej i gulaszowej oraz pečenicy. Wystąpiły gościnnie zespoły: Vila Velebita z Chorwacji, Prosvjeta z Bośni i Hercegowiny oraz Boban i Marko Marković Orchestra z Serbii.

19 czerwca w „Rockową Niedzielę” odbył się Turniej Tańca Nowoczesnego w kategoriach: Street Dance, Freestyle, Break Dance oraz spektakl teatralny „O rybaku i…” Zaprezentowała się także Szkoła Tańca Orientalnego Arabeska i tańca flamenco – Szkoła Tańca Carmen. Zorganizowano Międzynarodowy Mityng Szachowy – Bolesławieckie Święto Szachów. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Kacper Grela, a wśród kobiet – Barbara Stafińska.

W tym dniu upamiętniono też zdobycie przez boleslawianina Ryszarda Tomczyka tytułu mistrza Europy w boksie w wadze piórkowej w dniu 19 czerwca 1971 r. w Madrycie. Był ogromny jubileuszowy tort, kwiaty i życzenia od przedstawicieli władz samorządowych Bolesławca. Honorowymi gośćmi na jubileuszu bolesławieckiego mistrza Europy byli znani mistrzowie boksu.: Wojciech Bartnik, Janusz Gortat, Józef Grzesiak, Zdzisław Nowak, Wiesław Rutkowski i Janusz Zarenkiewicz. Na telebimie pokazano walkę finałową R. Tomczyka z Węgrem Andreasem Botosem o tytuł mistrzowski sprzed 40 lat. Zorganizowano trzy pokazowe walki bokserskie.

Wieczorem odbył się koncert zespołu „Budka Suflera” z gośćmi – Izabelą Trojanowską i Feliksem Andrzejczakiem.

Przez cały czas trwania Dni Bolesławca Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” udostępniły teren swojego zakładu do zwiedzania, umożliwiły spróbowanie swoich sił w malowaniu wyrobów ceramicznych, a na zewnątrz zakładów odbywał się kiermasz ceramiczny.

• W dniach 17 – 19 czerwca na Letnich Otwartych Mistrzostwach Polski Masters w Gliwicach zawodnicy bolesławieckiego Klubu Pływackiego Masters zdobyli 5 medali. Złoto wywalczyli: Andrzej Daszyński (200 m stylem motylkowym) i Henryk Kopaniecki (400 m stylem zmiennym), a brązowe medale – Fryderyk Popieliński (200 m stylem motylkowym oraz klasycznym) i Henryk Kopaniecki (100 m stylem grzbietowym).

• 18 czerwca na rozegranym w Jeżowie Sudeckim turnieju finałowym mistrzostw orlików okręgu jeleniogórskiego zwyciężył bolesławiecki team BKS Bobrzanie. Skład drużyny: Szymon Ciesla, Mateusz Giergielewicz, Bartek Gudzowski, Kacper Guzowski, Rafał Konik, Dawid Kowalonek, Miłosz Kozioł, Martin Nakonieczny, Gabriel Piotrowski, Adrian Puzio, Kamil Tyndyk, Arkadiusz Ziółkowski. Trenerem zespołu jest Mirosław Szapiel.

• 19 czerwca w Piwnicy Paryskiej w Bolesławcu wystąpił bolesławianin Tomek Wachnowski z koncertem „Piosenki, które lubię…”

• 19 czerwca najdłużej działająca w powiecie bolesławieckim Ochotnicza Straż Pożarna w Gierałtowie uroczyście obchodziła swoje 65-lecie.

• 25 czerwca MOSiR zorganizował „Szanty nad Bobrem” w amfiteatrze przy ul Spacerowej w Bolesławcu. Wystąpiły zespoły: Za Horyzontem, Sailer oraz Drake.

• W dniach 25 – 26 czerwca odbyły się Dni Miasta i Gminy Nowogrodziec pod nazwą „Garniec Miodu”. Wśród wielu imprez i pokazów część związana była z pszczelarstwem. Samorządowcy i sportowcy (miasto kontra gmina) rozegrali charytatywny mecz w piłkę nożną – całkowity dochód (1054,37 zł, a łącznie z licytacją i loterią zebrano ponad 6700 zł) został przeznaczony na potrzeby ciężko chorej 13-letniej Agaty Król, mieszkanki Zebrzydowej. Na scenie występowały miejscowe zespoły artystyczne, a w koncercie finałowym – Zbigniew Wodecki z zespołem.

• W dniach 25 – 26 czerwca odbyły się Dni Gminy Osiecznica. Pierwszego dnia były zawody sprawnościowe Ochotniczych Straży Pożarnych, II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Osiecznica oraz występy taneczne i koncerty zespołów muzycznych. Drugiego dnia – Skate Maraton Borów Dolnośląskich (w biegu głównym na dystansie 42 km wystartowało 190 zawodników), pokazy sprawnościowe Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz występy lokalnych zespołów muzycznych.

• 26 czerwca bolesławieckie Glinoludy z okazji Dni Lubina zaprezentowały się w tym mieście z hasłem „Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny”. z okazji Dni Lubina

• 27 czerwca do kościoła Chrystusa Króla w Bolesławcu uroczyście wniesiono relikwie błogosławionego papieża Jana Pawła II. Ceremonii przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.

• 29 czerwca w galerii Format MBP w Bolesławcu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej dokumentującej dwie dekady festiwalu Blues nad Bobrem. Jej autorami byli bolesławieccy fotograficy: Grzegorz Sidorowicz i Leszek Żukrowski, a nad przygotowaniami do niej czuwała inicjatorka i wieloletnia organizatorka tego festiwalu – Krystyna Juszkiewicz. Wernisaż uświetnili gościnnym występem gitarzyści: Jacek Jaguś (J. J. Band) i Bartek Miarka (Hoodoo Band). Wystawa była czynna do końca sierpnia.

• 30 czerwca Rada Powiatu Bolesławiec podjęła uchwałę o utworzeniu Zespołu Resocjalizacyjnego w Iwinach, złożonego z: Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, Powiatowego Gimnazjum Specjalnego i Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: