LIPIEC

• 1 lipca w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Mickiewicza odbyła się uroczystość odznaczenia Bronisława Wolanina medalem „Zasłużony Kulturze. Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 22 lutego 2011 r. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac bolesławieckiego artysty-ceramika, która była czynna do końca sierpnia.

• 1 lipca w amfiteatrze przy ul. Spacerowej w Bolesławcu odbyło się Muzyczne Otwarcie Wakacji, zorganizowane przez Stowarzyszenie Pozytywnych Inicjatyw przy pomocy instytucji kultury powiatu, miasta i gminy Bolesławiec. Wystąpiły lokalne zespołu muzyczne, zbierano dary dla schroniska koni Tara. Informację o powstaniu SPI podano na portalu internetowym Bolec.Info w dniu 4 czerwca 2011 r. Organizacja ta jako swojego przedstawiciela (nie ma w niej innych władz, członkowie są równi) wybrała Łukasza Ludwikowskiego – muzyka i fotografa.

• Na przełomie czerwca i lipca, w finale 22. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie w Gdańsku, tegoroczni maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu: Kaja Kruszyńska i Igor Kolanowski zajęli 6 miejsce. Opiekunem byłych licealistów była Katarzyna Żak

• 3 lipca w sali konferencyjnej BOK-MCC odbył się koncert grupy Poeticon zatytułowany „Duszą i piórem”. Zaprezentowano piosenki z tekstami i muzyką członków tej grupy z 4-letniego okresu jej działalności.

• 3 lipca w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej ze Szkoły Muzycznej w Grazu (Austria) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Eurochestries Dolny Śląsk 2011. Publiczność wysłuchała utworów: W. A. Mozarta, L. van Beethovena, P. Czajkowskiego, J. Brahmsa, J. Straussa (syna) i J. Straussa (ojca).

• W dniach 4 – 8 lipca w MDK w Bolesławcu odbywał się Festiwal Sztuk Audiowizualnych – See the Sound. Był to cykl warsztatów poświęconych sztukom wizualnym i ich połączeniu z muzyką i dźwiękiem (warsztaty animacji poklatkowej). Prowadzili je: Marek Straszak (ASP w Berlinie) i Wojciech Kukuczka (ASP we Wrocławiu). W finale tej imprezy w dniu 9 lipca prof. Agnieszka Bandura z ASP we Wrocławiu wygłosiła wykład o psychoestetyce widzenia, uczestnicy warsztatów STS zaprezentowali pokaz animacji poklatkowych oraz odbył się koncert zespołu triphopowego SNIPZ z Poznania.

• Od 4 do 15 lipca na terenie Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” odbywał się plener pracowni ceramicznej MDK w Bolesławcu. Uczestnicy poszerzali swoją umiejętność lepienia w glinie szamotowej oraz zapoznawali się z powstawaniem wyrobów zakładowych. Plener prowadziła Joanna Mysłek-Michnowska.

• Rozpoczęto wyburzanie hotelu Piast w Bolesławcu. W tym miejscu powstanie galeria handlowa „Bolesławiec Center City” o całkowitej powierzchni 9309 metrów kwadratowych. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2012 r.

• 5 lipca w Żeliszowie został uroczyście otwarty nowy wielofunkcyjny Dom Ludowy. Koszt inwestycji wyniósł 960 tys. zł.

• Mateusz Grobelny, artysta-ceramik związany z BOK-MCC, prezentował swój unikatowy mobilny (ustawiony na nogach) piec na Międzynarodowym Festiwalu Ceramiki w Aberystwyth w Wielkiej Brytanii.

• Podczas nadzwyczajnego Konwentu Starostów Województwa Dolnośląskiego, który odbył się w dniach 7 – 8 lipca w czeskim Kravare, starosta bolesławiecki Cezary Przybylski został uhonorowany nagrodą za szczególne zasługi dla polskiej geodezji.

• 10 lipca (w niedzielny wieczór o godz. 22,00) na schodach bolesławieckiego Ratusza odbył się spektakl „Kobieta i mężczyzna, czyli o narodzinach ducha”, przygotowany przez Studio Aktorskie BOK-MCC (prowadzone przez Sławomira Ratajskiego) i Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec” (prowadzony przez Elżbietę Andrusieczko-Tor).

• 10 lipca na Festiwalu Ceramiki w Pszczynie odbyła się parada Glinoludów z Bolesławca. Papa Glinolud (Bogdan Nowak) otwierał paradę na koniu.

• W dniach 12 – 21 lipca w BOK-MCC odbył się interdyscyplinarny plener artystyczny „Bezgraniczna Fascynacja Sztuką Bolesławiec – Kamenz”. Wzięło w nim udział 12 artystów z obu miast – z Kamenz: Volker Lenkeit (rzeźba, malarstwo), Tanja Rein (malarstwo), Katja Springer (fotografia), Frank Vogt (rzeźba) i Moni West (malarstwo), a z Bolesławca: Agnieszka Bondzior (ceramika), Mateusz Grobelny (rzeźba), Magdalena Konieczna (szklarstwo), Kamila Michoń (malarstwo), Edyta Orlińska (ceramika), Rafał Tur (grafika, fotografia) i Zbigniew Zieliński (malarstwo). Komisarzem pleneru był Mateusz Grobelny. Na zakończenie pleneru zorganizowano dwie wystawy – po jednej w każdym z miast.

• 14 lipca na zaproszenie BOK-MCC przybyła do Bolesławca znana polska wytwórnia filmowa „Se-Ma-For” z Łodzi. Dla sympatyków animacji przygotowano bezpłatne projekcje, filmową grę miejską, wystawę fotosów i zdjęć z planu filmowego „Zajączek Parauszek” oraz warsztaty animacji poklatkowej.

• 15 lipca w galerii BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy „3 x Gajda”. Zaprezentowały na niej swoje prace trzy artystki specjalizujące się w rzeźbie ceramicznej: Marita, Jadwiga i Weronika Gajda.

• W dniach 17 – 31 lipca w Zamku Kliczków odbył się III Plener Malarski zorganizowany przez Zarząd ZPAP okręgu Wrocławskiego. Kuratorem pleneru była Krystyna Szczepaniak. Artyści uczestniczący w plenerze: Maciej Albrzykowski, Piotr Butkiewicz, Małgorzata Etber Warlikowska, Małgorzata Futkowska, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Anna Kowalska-Szewczyk, Anna Kutera, Bogusław Story, Krystyna Szczepaniak, Urszula Śliz i Urszulka Wilk.

• 17 lipca w Görlitz, w drugim dniu Śląskiego Jarmarku Garncarskiego, odbyła się parada bolesławieckich Glinoludów.

• W lipcu odbyła się po raz siedemnasty pielgrzymka bolesławian na kresy, w programie której był m. in. udział w odpuście w kościele Matki Bożej Szkapleżnej w Buczaczu. Pielgrzymkę, z udziałem ks Krzysztofa Bojko – kapelana środowisk kresowych i sybiraków diecezji legnickiej, zorganizował Józef Zając z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich.

• W lipcu ukazała się książka Joanny Sawickiej „Bolesławieckie opowieści czasu przełomu”.

• 18 lipca p.o. naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta Tomasz Gabrysiak odebrał wyróżnienie dla Bolesławca za zajęcie 11 miejsca w kraju w Rankingu Samorządów „Rzeczypospolitej” w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie za rok 2010. Ranking ma na celu honorowanie gmin, które najbardziej dbają o po rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców.

• W dniach 18 – 24 lipca Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec” gościł w Issoire (Francja). Uczestniczył tam w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. Oprócz standardowych tańców polskich zaprezentował także tańce serbskie. Indywidualnym sukcesem bolesławian był wybór Aleksandry Glińskiej królową, a Łukasza Kraśnickiego – królem festiwalu.

• Na XVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Letnich, która odbyła się w dniach 19 – 23 lipca w Płocku, srebrne medale zdobyli lekkoatleci MKS Bolesłavia: Beata Dąbal (w pchnięciu kulą) i Bartosz Wróbel (w biegu na 2000 m z przeszkodami), a w sztafetowym biegu przełajowym dziewcząt rozegranym w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego, zawodniczki UKS „Tukan” Iwiny: Dominika Burdyna, Angelika Haniszewska i Dominika Kanikowska zdobyły brązowy medal.

• 23 lipca w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy „Okna-Obraz-Obiekt” Kamili Michoń. Wystawa była czynna do 11 sierpnia.

• 29 lipca w sali konferencyjnej BOK-MCC bolesławieccy artyści Poeticonu zaprezentowali autorski program „Z poezją do lata”. Opiekunką grupy jest Anna Frąszczak.

• 30 lipca grupa młodzieży z gminy Nowogrodziec wraz z opiekunami wyjechała do Czech w ramach realizowanej od 3 lat współpracy Partnerstwo Miast Kaolinowych, w którym uczestniczą miasta niemieckie: Hirschau, Königswartha, Mügeln, Schnaittenbach, Sornzig-Ablass i Tirschenreuth; z Czech – Nova Role i z Polski – Nowogrodziec.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: