SIERPIEŃ

• 1 sierpnia przy tablicy pamiątkowej i znakiem Polski Walczącej na miejskich murach obronnych bolesławieccy harcerze przy udziale kombatantów i przedstawicieli samorządu miejskiego uczcili 67 rocznicę wybuch Powstania Warszawskiego.

• 1 sierpnia w sali Forum podczas uroczystych obchodów Święta Policji przedstawiciel DEKTRA Certyfikacion przekazał Certyfikat ISO 9001:2008 dla Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu.

• W sierpniu odbywał w Bolesławcu 47. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Uczestniczyło w nim 5 artystów z zagranicy: Mika Sarasjoki (Finlandia), Anja – Christina Carstensen (Niemcy), Yoriy Musatov (Ukraina), Lesia Padun (Ukraina) i CJ Jilek (USA)_oraz 8 z Polski: Barbara Kozlowska-Trojnar, Magda Gazur (komisarz pleneru), Lidia Kupczyńska-Jankowiak, Krzysztof Łobczowski, Giotto Dymitrow, Monika Skorupska, Alicja Patanowska i Katarzyna Urbaniak. Miejscem gdzie tworzyli trzy zakłady: Spóldzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” Sp. z o. o. i FabrykA Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu.

Formalne otwarcie pleneru odbyło się 5 sierpnia w galerii BOK-MCC i było połączone z wernisażem wystawy pt. „Serio?”, na której zaprezentowane zostały prace ubiegłorocznej plenerowiczki Kariny Marusińskiej.

W dniach 9, 11, 16 i 22 sierpnia odbywały się wieczorne

prezentacje prac plenerowiczów.

Na zakończenie pleneru w dniu 26 sierpnia w galerii BOK-MCC

odbył się wernisaż wystawy „Ceramiczne faktury” – ceramiczne mozaiki i patery dr hab. Mirosława Kocińskiego.

• Andrzej Dziedzic, zawodnik bolesławieckiego Klubu Pływackiego „Masters”, który mieszkał kiedyś w Kanadzie, zdobył 6 medali w pływaniu (3 złote i 3 srebrne) na Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych przeprowadzonych we Wrocławiu w dniach 30 lipca – 6 sierpnia. Został zaproszony do udziału w igrzyskach przez Polonię kanadyjską.

• 5 sierpnia podczas święta 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru jednostki na ręce jej nowego dowódcy gen. bryg. Cezarego Podlasińskiego przez dotychczasowego dowódcę, gen bryg Andrzeja Reudowicza, który z dniem 1 lipca został szefem Centrum Dowodzenia w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych (stanowisko to do tej pory zajmował gen. Cezary Podlasiński).

• W dniach 7 – 15 sierpnia na Zamku Kliczków odbył się XXI Festiwal Blues nad Bobrem. Przez cały czas jego trwania znani muzycy (Roman Badeński, Bertram Becher, Leszek Cichoński, Tomasz Grabowy, Jacek Jaguś, Artur Lesicki, Zbigniew Lewandowski, Bartosz Łęczycki, Tomasz Łosowski, Katarzyna Maliszewska, Jacek Królik, Marek Napiórkowski, Wojciech Pilichowski, Krystyna Prońko, Roman Puchowski, Marek Raduli, Andrzej sajdak, Paweł Serafiński, Jacek Siciarek, Aleksandra Sozańska-Kut) prowadzili Warsztaty Muzyczne im. Wojtka Seweryna z udziałem 196 uczestników w 19 klasach (m. in. 6 klas gitary elektrycznej i 3 klasy harmonijki). Warsztaty w klasie fotografii prowadził bolesławiecki fotografik – Grzegorz Sidorowicz. Wieczorami na dziedzińcu zamkowym odbywały się jam session warsztatowiczów i wykładowców. W ramach festiwalu odbyły się także:

- 10 sierpnia koncert Marka Raduli i Krzysztofa Ścierańskiego,

- 12 sierpnia koncert zespołu „Pilichowski Band”,

- 14 sierpnia Przegląd Zespołów Bluesowych im. Tadeusza Nalepy oraz koncert ubiegłorocznych laureatów tego przeglądu.

Nagrody w tegorocznym przeglądzie w poszczególnych kategoriach zdobyli:

- najlepszy zespół przeglądu – grupa Cotton Wing,

- wyróżnienie w kategorii najlepszy zespół przeglądu – zespół Midnight Blues,

- najlepszy koncert akustyczny – zespół Jenderal, Dobrzyński-Guzowski,

- nagroda publiczności – zespół Midnight Blues,

- najciekawiej wykonany utwór Tadeusza Nalepy – zespół Blues Drive,

- najlepszy wokalista – Hubert Szczęsny z zespołu Nie Strzelać do Pianisty,

- najlepszy gitarzysta – Marcin Guzowski z zespołu Cotton Wing,

- najlepszy basista – Adam Zagrodzki z zespołu Cotton Wing,

- najlepszy perkusista – Janusz Wawrzynowicz z zespołu Cotton Wing,

- najlepszy harmonijkarz – Bartek Łuczyński z zespołu Blues Drive.

Podobnie jak w roku ubiegłym w Bolesławcu odbyło się tylko jedno festiwalowe wydarzenie –Msza św. w oprawie bluesowej i koncert Dominiki Michalak w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Osiedlu Kwiatowym w dniu 13 sierpnia .

Festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie Blues nad Bobrem.

 

• Mieszkańcy wsi Gościszów (gmina Nowogrodziec) odwiedzili swoje rodzinne strony – Nowy Martyniec w Bośni i Hercegowinie. Zostali tam gościnnie przyjęci – jak rodzina, z którą odbywa się spotkanie po wielu latach.

• W dniach 12 – 22 sierpnia na terenie MOSiR w Bolesławcu odbywał się zlot carawaningu. Jego uczestnicy (wśród ok. 100 załóg większość stanowili uczestnicy z Czech, Norwegii, Holandii i Słowacji) brali udział w Festiwalu Blues na Bobrem, Bolesławieckim Święcie Ceramiki oraz zwiedzili zabytki w okolicach Bolesławca.

• W dniach 15 – 21 sierpnia młodzież z miast partnerskich Bolesławca: z Mariagerfjord w Danii, z Molde w Norwegii, z Nogent-sur-Marne we Francji, z Siegburga w Niemczech i Vallecorsa we Włoszech odbyła tygodniowe w Bolesławcu w ramach projektu „Człowiek z pasją – aktywnym obywatelem” realizowanego przez Gimnazjum Samorządowe nr 3 we współpracy z Urzędem Miejskim. 20 sierpnia na małej scenie (w ramach Bolesławieckiego Święta ceramiki) na pl. Piłsudskiego zaprezentowany został wspólnie przygotowany program muzyczny.

• Od 16 do 27 sierpnia MDK w Bolesławcu realizowany był ogólnopolski projekt teatralno-edukacyjny „Lato w teatrze” w formie warsztatów dla uczmiów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia prowadzone były w czterech grupach:

- aktorskiej – prowadzonej przez aktorów Roberta Gulaczyka i Kamila Przybosia,

- kostiumowo-scenograficznej – prowadzonej przez Piotra Tetlaka,

- muzycznej, która prowadzili muzycy: Krzysztof „Konik” Konieczny, Piotr „Blusmen” Jankowski i Artur „Gaja” Krawczyk,

- promocyjno-dziennikarskiej – prowadzonej przez Grzegorza Żurawskiego i Adama Rodolińskiego.

Na zakończenie warsztatów ich uczestnicy oraz profesjonaliści w dniach 26 i 27 zaprezentowali spektakl „Teatr mój widzę…” w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu.

 

• W dniach 17 – 21 sierpnia odbywało się 17. Bolesławieckie Święto Ceramiki.

W Rynku przez cały czas jego trwania 88 wystawców prezentowało i sprzedawało swoje wyroby na kiermaszu ceramicznym „Ceramiczny zawrót głowy”. Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” na parkingu przy swojej siedzibie zorganizowały kiermasz, który trwał do 23 sierpnia, a wyroby ceramiczne sprzedawano nawet z 35 % rabatem od ceny hurtowej.

18 sierpnia w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy prac ceramicznych Kazimierza Kalkowskiego (była czynna do 11 września), a w Muzeum Ceramiki – wystawy „Pasja tworzenia”, prezentującej rzeźby ceramiczne Janiny Bany-Kozłowskiej i malarstwo Mieczysława Kozłowskiego (była czynna do 25 września).

Od 19 sierpnia na ul. B. Prusa odbywała się „Gielda staroci” zorganizowana przez Boleslawieckie Stowarzyszenie Kolekcjonerów i Miłośników Historii Miasta. Od tego dnia można też było nabywać dukaty miejskie, które w 2011 r. mają średnicę 30 mm, zostały wykonane ze stopu Nordic Gold, a na awersie – ceramiczny wzór stempelkowy. Cena jednego dukata – 7 zł, a cena dukata w blistrze formatu pocztówki – 9 zł

Mateusz Grobelny na skwerze przy Rynku rozpalił autorski piec ceramiczny „Rydwan Ognia” – zbudowany z 7 ton różnych materiałów przez 20 osób w ciągu 20 dni. Na skwerze przy BOK-MCC dla dzieci zostało otwarte „Miasteczko animacji ceramicznych” – warsztaty toczenia na kole, malowania i stempelkowania biskwitów. Młodzi ceramicy przez następne dwa dni byli poprzebierani i prezentowali się w autorskich programach artystycznych. Wystąpił zespół „Babsztyle” z Gromadki oraz Daria i Dagmara Szuk, RANDOM, Ceramik Jazz Band oraz Świnka Halina (mieszanka kabaretu, reggae, ska, folku i rockandrolla).

Wieczorem o godz 21,30 ulicami: Rynek, Sierpnia’80 i A. Asnyka przeszła ceramiczna parada „Ceramika w ogniu”. W barwnym korowodzie z członkami Bractwa Ceramicznego szli członkowie władz miejskich i powiatu bolesławieckiego, liczna grupa przedstawicieli lokalnych zakładów ceramicznych – wśród nich Zdobinki z Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” i wystawców oraz goście z zaprzyjaźnionych miast. Zaprezentowali się również rycerze z Drużyny Rycerskiej „Syrokomla” oraz aktorzy na szczudłach z płonącymi pochodniami. Starostwo Powiatowe promowało Stary Teatr – jego przedstawiciele byli w historycznych barwnych strojach, teatralnych kostiumach i maskach – stąd nazwa „Morze masek”. Paradę zakończył pokaz sztucznych ogni. Na scenie głównej na pl. J. Popiełuszki nastąpiło oficjalne otwarcie Bolesławieckiego Święta Ceramiki i przekazanie kluczy do bram miasta Bractwu Ceramicznemu. Główną nagrodę za najciekawsze przebranie zdobył zespół z BOK-MCC – za przebranie „Cztery żywioły”, a indywidualnie – Mateusz Boczarski – za przebranie „Ceramiczny, wystrzałowy potwór”. Wieczór zakończył występ zespołu Happysad – polskiej grupy wykonującej muzykę rockową oraz – o północy na placu przy basenie „Orka” – widowisko plenerowe „Miasto Ognia”.

20 sierpnia w ramach Europejskiego Dnia Wolontariatu 2011 przy Parku Wodnym „Orka” w Bolesławcu powstało Miasteczko Europejskie. Można było zwiedzać namioty – m. in. „Polska prezydencja” (o prezydencji Polski w Unii Europejskiej i zmianach w naszym kraju) i „Chcę pomagać” (o wolontariacie). Przeprowadzony został konkurs „EuroQuiz 2011” dla dorosłych oraz minikonkurs dla dzieci oparty na formule „koła fortuny”. Nad miasteczkiem unosił się zdalnie sterowany model samolotu nawiązujący do tematyki oszczędzania energii.

W Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 w warsztatach tematycznych „Dzień archeologii w muzeum” można było się zapoznać z tajnikami zawodu archeologa. Przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe, pokazy i wykłady: „Archeologiczne tajemnice Bolesławca” – przez mgr Sylwię Rodak (Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego) i „Archeologia bolesławiecka na tle archeologii Śląska” – przez mgr Krzysztofa Demidziuka (Muzeum Miejskie Wrocławia – Oddział Muzeum Archeologiczne).

O godz. 15,00 odbyła się V Gliniada zorganizowana przez Stowarzyszenie Via Sudetica. Paradę Glinoludów otwierał jadący na rowerze jej pomysłodawca – Bogdan Nowak. Duże wrażenie na widzach robili akrobaci. Do parady Glinoludów można się było przygotować w Miasteczku Glinoludów na terenie po byłej Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Armii Krajowej.

Na małej scenie na pl. J. Piłsudskiego wystąpili młodzi: Canon, Canonki, Break Dance APS Bunt i Capoeira, a później Szkoła Tańca Flamenco CARMEN i Szkoła Tańca Orientalnego ARABESKA.

Na schodach bolesławieckiego Ratusza w koncercie ”La Scala” wyśpiewane zostały znane arie i duety z dzieł muzycznych: Księżniczka czardasza, Baron cygański, Zemsta nietoperza, Hrabina Marica, Straszny dwór, Upiór w operze i My fair lady.

Wieczorem na scenie głównej wystąpił Otava Yo (folklorystyczny zespół z St Petersburga zespół), Enej i – jako gwiazda wieczoru – T. Love.

21 sierpnia na ul. Sierpnia’80 przygotowano „Najdłuższy stół z zastawą ceramiczą” – bolesławieccy ceramicy przedstawili swoje wyroby na ponad dwustumetrowym stole (nie bito rekordu długości z poprzedniego roku).

Na skarpie przy Rynku odbył się happening plenerowiczów 47. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego.

Przy fontannie na Rynku wystąpiły grupy: Break Dance i Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec”.

Na małej scenie wystąpili: zespól bluesowy z Vallecorsa, Poznański Kwintet Akordeonowy, Majka Jeżowska i Good Band. Natomiast na dużej scenie swoje 10-lecie obchodził pochodzący z Bolesławca zespół Sumptuastic, a na zakończenie odbył się koncert Ani Dąbrowskiej.

Mateusz Grobelny wygasił swój piec ceramiczny „Rydwan Ognia”.

W ostatniej chwili – ze względu na zagrożenie pożarowe – zrezygnowano z planowanych na zakończenie „Ogników do Nieba”(ostatni występ miał się zakończyć rozdaniem publiczności 1000 lampionów, ich zapaleniem i równoczesnym „wysłaniem do Nieba”).

Jako imprezy towarzyszące Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował turnieje: tenisa ziemnego, koszykówki ulicznej, siatkówki plażowej, boule, zawody pływackie i mistrzostwa Bolesławca w dwuboju nowoczesnym. W Biegu po Schodach po Ceramiczną Filiżankę w wieżowcu przy pl. Piłsudskiego zwyciężyli; Aleksandra Michalik ze Zgorzelca i Jacek Nabożny z Bolesławca

Organizatorem 17. Bolesławieckiego Święta Ceramiki był BOK-MCC.

 

• 20 sierpnia w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Gminą Miejską Bolesławiec a Gminą Mariagerfjord (Dania). Porządkuje ono Ramowe Porozumienie o współpracy z 1991 r., gdyż w wyniku reformy administracyjnej w Danii nastąpiła zmiana nazwy partnera (poprzednia nazwa – Hobro), z którym zawarte było pierwotne porozumienie. W tym dniu podpisana też została umowa o współpracy między miastem Bolesławiec i Saksońską Agencja Oświatową.

• W sierpniu w ramach projektu „Odkryj urok Borów Dolnośląskich – kampania promocyjna na rzecz zwiększenia ruchu turystycznego w subregionie Bory Dolnośląskie” wydano książkę kucharską „Zasmakuj w Borach”.

• Na Międzynarodowych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży,, które odbyły się w Świerardowie Zdroju w dniach 25 – 28 sierpnia szachiści BKS „Bobrzanie” zdobyli I miejsce.. Nagrodą był puchar ufundowany przez Sobiesława Zasadę Sp. z o.o.

• 26 sierpnia na bolesławieckim Rynku o0dbyła się uroczystość zdania obowiązków dowódcy 23. Śląskiej Brygady Artylerii przez płk dypl. Jarosława Kraszewskiego, który został skierowany na studia polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej (popularnie zwanej „kursem generalskim”). Obowiązki dowódcy 23. Pułku Artylerii objął płk dypl. Andrzej Lorenc. W czasie uroczystości pożegnano też żołnierzy Grupy Wsparcia Ogniowego udających się na trwającą 6 miesięcy misję do Afganistanu w ramach 10 zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

• W dniach 26 – 28 sierpnia w Bolesławcu odbył się I Turniej Tenisa Stołowego o Złotą Rakietkę Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Uczestniczyło ponad 40 niepełnosprawnych zawodników z Dolnego Śląska. Zawody zorganizował TOP Bolesławiec.

• Na rozegranym w dniach 26 – 28 sierpnia w Miejskim Zespole Szkół nr 2 w Bolesławcu „Międzynarodowym Turnieju Młodych Koszykarskich Talentów Euroregionu Nysa” koszykarze StarBol Bolesławiec zwyciężyli w turnieju minikoszykówki i w turnieju U-17, a w turnieju U-19 najlepsi okazali się zawodnicy BK Kondori Liberec.

• 27 sierpnia na boisku „Orlik” przy II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu rozegrany został XV Turniej Piłkarski „Dolne Młyny”. W kilkunastu zespołach zagrali zawodnicy w wieku 8 – 65 lat. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli: roczniki młodsze – Borsuki, roczniki starsze – Furiaci, seniorzy – Radni Powiatowi. Jako goście turnieju uczestniczyli byli reprezentanci Polski: Janusz Sybis i Józef Kwiatkowski. Ten wielopokoleniowy turniej piłki nożnej został zorganizowany przez Krzysztofa Śliwińskiego.

• 30 sierpnia ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu uczestniczyła w wydarzeniach pierwszego dnia XII Zjazdu Sierot Sybiru w Karpaczu. Bolesławieccy uczniowie uświetnili uroczystość występem artystycznym przygotowanym na te okazję.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: