WRZESIEŃ

• 1 września pod pomnikiem żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, w 72 rocznicę wybuchu II wojny światowej, Starostwo Powiatowe w Bolesławcu zorganizowało patriotyczną uroczystość, w trakcie której odczytany został apel poległych, przemówienia okolicznościowe wygłosili: starosta bolesławiecki Cezary Przybylski i przedstawiciel kombatantów płk rezerwy Hieronim Kosior, a kompania reprezentacyjna 23. Pułku Artylerii oddała salwę honorową. Udział wzięli kombatanci, sybiracy, przedstawiciele władz samorządowych, NSZZ „Solidarność” i służb mundurowych oraz harcerze i młodzież szkolna.

• 1 września rozpoczął funkcjonowanie Miejski Zespół Szkół nr 3 w Bolesławcu. W jego skład weszło Gimnazjum Samorządowe nr 3 przy ul. J. Słowackiego i Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami integracyjnymi przy ul. Bankowej. Wobec nierozstrzygnięcia konkursu na stanowisko dyrektora funkcję tę w charakterze p.o. dyrektora powierzono Irenie Sikorze-Kołodyńskiej.

• Z dniem 1 września stanowiska dyrektorów szkół objęli: w Zespole Szkół Elektronicznych – Andrzej Leśniewski (dotychczasowy p.o. dyrektora), w II Liceum Ogólnokształcącym – Mirosław Sakowski, a w Zespole Resocjalizacyjnym w Iwinach – Małgorzata Kowalska (w charakterze p.o. dyrektora).

• 2 września podczas koncertu X Jubileuszowych Dni Kultury Kresowej bolesławianki Anna Bober-Tubaj i Józefa Witas oraz wójt Gromadki Dariusz Pawliszczy zostali odzanaczeni honorowymi odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a bolesławianin Zygmunt Brusiło – medalem „Dziedzictwo Kresów Wschodnich”.

• 2 września w Bolesławcu przebywał marszałek Sejmu RP Grzegorz Schetyna. W trakcie jego wizyty w sali konferencyjnej BOK-MCC odbyła się powiatowa inauguracja kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej oraz konferencja prasowa z bolesławieckim kandydatami do parlamentu.

• 3 września na boisku „Rowek” przy ul. Granicznej w Bolesławcu odbył się turniej piłkarski – I Memoriał poświęcony pamięci Piotra Szulca, zmarłego 25 kwietnia fana sportu i wieloletniego prezesa klubu piłkarskiego KS Kolonia. Uczestniczyło 10 drużyn. Zwyciężył zespół KS Kolonia Kusy.

• 5 września prof. dr hab. Jan Miodek, wybitny polski językoznawca, spotkał się z uczniami i nauczycielami w Zespole Szkół im J. Piłsudskiego w Nowej Wsi.

• 6 września przed budynkiem kina Forum w Bolesławcu została otwarta wystawa „Wszystko na sprzedaż”, na której zaprezentowano plakaty do filmów Andrzeja Wajdy, które powstały za granicą (m.in.: w Anglii, Argentynie, Francji, Kanadzie, Japonii, Niemczech). Wystawa została zorganizowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wystawę można było oglądać do końca września.

• Od września Miejskie Przedszkole nr 7 z oddziałami integracyjnymi w Bolesławcu zaczęło realizację projektu „Transgraniczne przedszkolaki razem bawią się i uczą” z czeskim przedszkolem w miejscowości Láznê Libverda, położonej 10 km od polskiej granicy. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu rozwoju regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

• 8 września świętoszowska 10. Brygada Kawalerii Pancernej gościła delegację niemieckiego Towarzystwa ds. Polityki Obronnej i Bezpieczeństwa.

• 9 września, ramach 46, Festiwalu Wratislavia Cantans, w Bolesławieckim Sanktuarium Maryjnym odbył się koncert, w którym Orkiestra Festiwalowa wykonał dwa utwory: kwartet smyczkowy Franza Schuberta „Śmierć i dziewczyna” (orkiestrowa wersję tego utworu) i suitę Edwarda Griega „Z czasów Holberga”. Wystąpił słynny norweski skrzypek Henning Kraggerud.

• W dniach 9 – 10 września delegacja powiatu bolesławieckiego przebywała w Siegburgu na obchodach dziesięciolecia współpracy z Rhein-Sieg-Kreis. Wicestarosta bolesławiecki Stanisław Chwojnicki i starosta powiatu Rhein-Sieg- Kreis Frithjof Kühn podpisali porozumienie o wznowienie umowy partnerskiej. Na okolicznościowej wystawie w galerii w Siegburgu zaprezentowano twórczość znanych mieszkańców Ziemi Bolesławieckiej: Stanisława Borowskiego, Czesława Matyjewicza, Edwarda Szutera i Marka Zygi.

• W międzynarodowym turnieju taekwondo 18. Polish Open & 14. Warsaw Cup rozegranym w dniach 9 – 11 września w Warszawie zawodniczki UKS Ilyo Paulina Stojanowska (juniorka) i Wiktoria Knapczyk (kadetka) zdobyły złote medale.

• Reprezentacja bolesławieckiej Straży Miejskiej wygrała II Turniej Piłki Siatkowej Straży Miejskich (Gminnych) Województwa Dolnośląskiego, który odbył się w Bolesławcu w dniu 10 września.

• 13 września MDK w Bolesławcu zorganizował koncert „wakacyjne wspomnienia”, w którym zaprezentowały się dwie grupy wokalne: „Błękitne Nutki” i „Sound”, prowadzone przez Agatę Pińczuk-Burdzy.

• 16 września w trakcie obrad IX Kongresu Miast Polskich w Lublińcu prezydent Bolesławca Piotr Roman i architekt miejski Piotr Żak odebrali wyróżnienie dla Bolesławca za najlepiej zrewitalizowaną przestrzeń publiczną (Rynek oraz Planty Miejskie) w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich.

• 16 września w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy podsumowującej plener „Bezgraniczne Fascynacje Sztuką Bolesławiec – Kamenz”, który odbył się w dniach 12 – 22 lipca 2011 r. w Bolesławcu. Zgromadzeni goście obejrzeli także film o idei tego projektu oraz 12 artystach (5 z Niemiec, 7 z Polski) biorących w nim udział. Wystawa była czynna do 4 października, a następnie była prezentowana w Kamenz.

• 16 września w Zespole Szkół im Unii Europejskiej w Świętoszowie odbył się wernisaż wystawy „Plakat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej”.

• W dniach 16 – 18 września w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu w ramach Trzydniówki Brydża Sportowego blisko 400 zawodników rozegrało Mistrzostwa Polski Teamów i Grand Prix Polski Par. Zawodnicy bolesławieccy zajęli dalekie miejsca. Zawody zorganizował Bolesławiecki Klub Brydżowy i MOSiR.

• 17 września pod pomnikiem „W hołdzie polskim męczennikom Syberii oraz pomordowanym w Katyniu i łagrach” na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu odbyła się uroczystość związana ze Światowym Dniem Sybiraka: wspólna modlitwa, apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów. Udział wzięli: sybiracy, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze 23. Pułku Artylerii oraz uczniowie Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir.

• Zespół Pieśni i Tańca Bolesławiec obchodził 35 – lecie swojej działalności. Z tej okazji zespół wystąpił z uroczystym koncertem na murach zamku Grodziec. Przez 30 lat choreografem i kierownikiem zespołu była Elżbieta Andrusieczko-Tor, która z dniem 1 grudnia 2011 r. objęła stanowisko choreografa-kierownika Zespołu Pieśni i tańca Legnica. Wraz z kierownikiem z ZPiT Bolesławiec odeszło wielu jego członków z zamiarem kontynuowania działalności artystycznej poza BOK-MCC.

• 17 września bolesławieckie Glinoludy prezentowały się w Zielonej Górze – otwierały korowód zamykający Winobranie.

• 17 września w sali konferencyjnej Bok-MCC odbyła się debata „Młodzież w Unii Europejskiej – szanse i zagrożenia” z udziałem posłanek do Parlamentu Europejskiego: Lidii Geringer de Oedenberg (Polska) i Cornelii Ernst (Niemcy) oraz miejscowych kandydatów do parlamentu z ramienia SLD. Debatę zorganizował bolesławiecki Sojusz Lewicy Demokratycznej i Młodzi Socjaldemokraci.

• Bolesławianin Edward Spraski zdobył tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski w kategorii M6 wadze 100 kg na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Judo Mastersów rozegranych 17 września w Sobótce.

• Lekkoatleci MKS Bolesłavia zwyciężyli w klasyfikacji generalnej w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików (dolnośląskie i lubuskie) rozegranych we Wrocławiu. Indywidualnie złote medale zdobyli: Dawid Kopała (rzut młotem), Karolina Mrozik (rzut młotem), Ewa Ochocka (bieg na 100m i bieg na 300 m) oraz Grzegorz Oślak (chód na 5000 m).

• Reprezentacja BKS Bobrzanie zwyciężyła w turnieju orlików okręgu jeleniogórskiego rozegranym w Jeżowie Sudeckim w dniu 18 września. Skład zespołu: Karol Borowski, Mateusz Kizyma, Marcin Klimek, Rafał Konik, Dawid Kowalonek, Jakub Kowalonek, Miłosz Kozioł, Mateusz Medyński, Adrian Puzio, Jakub Rissman i Robert Wieczorek. Trenerem bolesławieckich orlików jest Mirosław Szapiel.

• W dniach 19 – 23 września pracownicy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wzięli udział w 44. Sympozjum Badań nad Ceramiką, które odbyło się w Gemanisches Nationalmuzeum w Norymberdze. Referaty wygłosili: Anna Bober-Tubaj „Wpływ Zawodowej Szkoły Ceramicznej w Bolesławcu na rozwój wzornictwa i technologii bolesławieckiej kamionki w I połowie XX wieku” oraz Barbara Glinkowska i Tadeusz Orawiec „Początki bolesławieckiej kamionki w świetle badań archeologicznych”. Ponadto zaprezentowali projekt „Nowoczesne Muzeum – atrakcyjna edukacja transgraniczna”, realizowany przez bolesławieckie muzeum we współpracy z Schlesisches Muzeum w Görlitz oraz Landesamt für Archäologie w Dreźnie.

• W dniach 20 – 21 września na terenie 23. Śląskiej Brygady Artylerii w Bolesławcu odbyły się zawody sportowo-obronne z udziałem 30 drużyn z klas o profilu wojskowym z całego kraju. Zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców zwyciężyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Lubania.

• 22 września Gimnazjum Smorządowe nr 3 w Bolesławcu otrzymało Certyfikat Lokalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Wyróżnienie to odebrała Aleksandra Jaskowska – koordynator działań ekologicznych w szkole podczas Konferencji Programu Szkoły dla Ekorozwoju w Krakowie.

• 23 września Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” wystąpił w Warszawie w trakcie uroczystości nadania nazwy Skwer Chorwacki terenowi na Mokotowie przy zbiegu ulic: Stępińskiej, Nowotarskiej i Sieleckiej.

• 23 września w sali konferencyjnej BOK-MCC odbyła się konwencja wyborcza Jerzego Zielińskiego, kandydata do Senatu RP, popieranego przez Ruch Unia Prezydentów Miast – Obywatele do Senatu.

• 23 września w Bolesławcu rozpoczęła się realizacja projektu „Biżuteria miejska”. Jego autorka – Magdalena Gazur – określiła go jako ceramiczne graffiti przestrzenne. Zamontowała ceramiczne ozdoby w różnych miejscach miasta, poczynając od Rynku, ul. B. Prusa, ul. Zacisze i pl. J. Piłsudskiego (po kilku tygodniach jednak większość ozdób została zdewastowana). Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

• W dniach 23 – 25 września na Mistrzostwach Polski w Biegu na Orientację rozegranych w Ogrodzieńcu (województwo śląskie) zawodnicy UKS Tukan Iwiny: Małgorzata Szeliga (w kategorii K-18) i Marek Wojnowicz (w kategorii M-20) zdobyli brązowe medale.

• 24 września, w wieku 93 lat, zmarł płk Włodzimierz Kowalski. Był żołnierzem września 1939 r, później w Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej, a od 1944 r. – ludowym Wojsku Polskim. Wieloletni przewodniczący związku kombatatantów oraz Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego w Bolesławcu, autor publikacji historycznych – w tym także książek o wojnie obronnej 1939 r. i Korpusie Ochrony Pog- ranicza.

• 25 września w sali konferencyjnej BOK-MCC z udziałem eurodeputowanego Janusza Zemke odbyła się konwencja wyborcza bolesławieckich kandydatów SLD do parlamentu.

• 26 września w galerii Format MBP w Bolesławcu odbyło się spotkanie ze znaną podróżniczką Elżbietą Dzikowską. Od 9 września można tu było oglądać wystawę jej fotografii „Uśmiech świata” – zdjęcia ludzi z różnych stron świata Afryki, Azji i obu Ameryk.

• 27 września w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu 6 osób z powiatu bolesławieckiego zostało odznaczonych Krzyżem Zesłańców Sybiru. W imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczył wojewoda dolnośląski Aleksander Skorupa. Otrzymali je: Katarzyna Czernatowicz, Walentyna Dragomirecka, Anna Kwiatkowska, Maria Tokarczuk, Teresa Wolanin oraz pośmiertnie Kazimierz Bednarz.

• 28 września Rada Miejska w Bolesławcu nadała honorowe obywatelstwo miasta Bronisławowi Wolaninowi, w uznaniu jego zasług dla rozwoju bolesławieckiej ceramiki.

• Praca młodej bolesławianki Marii Górskiej, uczestniczki zajęć w pracowni plastycznej BOK-MCC została nagrodzona na XXXIII Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Krajobraz Polski – Tradycje – Współczesność – Przyszłość”.

• 29 września starosta bolesławiecki Cezary Przybylski i wicestarosta Stanisław Chwojnicki na zaproszenie landrata powiatu Bautzen (Niemcy) uczestniczyli w zorganizowanym tam tradycyjnym Tygodniu Kultur. Obydwa powiaty współpracują ze sobą już 10 lat. Przy tej okazji na specjalnie zorganizowanych stoiskach w budynku Starostwa Bautzen promowano powiat bolesławiecki: ceramikę, Bory Dolnośląskie „płuca Dolnego Śląska” oraz architekturę – Zamek Kliczków.

• 29 września drużyna UKS Kusy z Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu w wojewódzkim finale Turnieju Orlików o Puchar Premiera Donalda Tuska we Wrocławiu. Skład zespołu: Mateusz Giergielewicz, Dawid Kowalonek, Norbert Małecki, Martin Nakonieczny, Adrian Puzio, Dawid Strojek, Kamil Tyndyk, Arek Ziółkowski. W centralnym finale w Warszawie w dniach 4 – 8 października bolesławiecka drużyna już nie odniosła sukcesów.

• 30 września w Centrum Weselno-Bankietowym „Galeria” w Bolesławcu odbyła się debata kandydatów do Sejmu RP z powiatu bolesławieckiego zorganizowna przez portal Bolec.Info. Udział wzięli: Mirosław Horzempa (PiS), Ewa Kaźmierczak- Wojtasiewicz (PSL), Józef Król (SLD), Agnieszka Kukla (SLD), Dariusz Kwaśniewski (PO) i Przemysław Moszczyński ((Ruch Poparcia Janusz Palikota).

• 30 września w restauracji „Słoneczna” w Bolesławcu odbyło się przedwyborcze spotkanie członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego z udziałem wicewojewody dolnośląskiej – Ilony Antoniszyn-Klik, szefa dolnośląskich struktur PSL – Tadeusza Draba i szefa lokalnych struktur – Mirosława Haniszewskiego.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: