LISTOPAD

• Podczas prac ziemnych prowadzonych na przełomie października i listopada przy budowie galerii „Bolesławiec City Center” archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wydobyli prawie 4000 fragmentów ceramiki. Wstępna analiza pozwala datować wydobyte naczynia na XV wiek. Oznaczałoby to pozostałość jednej z najstarszych bolesławieckich garncarni.

• Instruktorka Agnieszka Podłaszczyk została nową szefową Zespołu Pieśni i Tańca „Bolesławiec”.

• 4 listopada w sali Forum odbył się koncert muzyczny -Wrocławska Orkiestra Barokowa wykonała 1 i 5 symfonię Ludwiga van Beethovena.

• 5 listopada w Nowogrodźcu z udziałem biskupa legnickiego Stefana Cichego odbyło się poświęcenie nowego cmentarza.

• 5 listopada w galerii BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy malarstwa abstrakcyjnego Anny Nosowicz pt. „Dwukrotnie”. W tym dniu Anna Nosowicz przeprowadziła też warsztaty malarskie dla dzieci w wieku 7 – 13 lat, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z ekspresjonizmem abstrakcyjnym i mieli okazję wykonać własne dzieła malarskie w tym stylu.

• 5 listopada w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbyło się Otwarte Spotkani Miłośników Fotografii. Ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego „Bolesławiec wczoraj a dziś”. W kategorii „profesjonaliści” zwyciężył Rafał Klimek, a w kategorii „amatorzy” nagrody przyznano: Katarzynie Szewczyk, Joannie Turczyńskiej, Elizie Makiej i Lidii Muszyńskiej. W trakcie spotkania Andrzej Pytliński wygłosił wykład zatytułowany „Współczesne problemy rękodzieła artystycznego w fotografii”, w którym przedstawił proces powstawania fotografii na płytce z tworzywa sztucznego.

• 9 listopada odbywający europejskie tournée The Russian National Ballet z Moskwy wystąpił w sali Forum w Bolesławcu z przedstawieniem „Dziadek do orzechów” w choreografii Siergieja Rachenki.

• W dniach 11 – 13 listopada na zamku Kliczków odbył się I Festiwali Kulinarny Borów Dolnośląskich „Ale Pasztet” jako kontynuacja organizowanego od 2008 r. konkursu na najlepszy „Produkt Lokalny z Borów Dolnośląskich”.

• Starszy szeregowy Eliasz Jankowski z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie został Międzynarodowym Mistrzem Polski w kickboxingu. Tytuł ten zdobył podczas turnieju mistrzowskiego K-1 w Gdańsku w dniach 11 – 13 listopada.

• W dniach 14 – 18 listopada studenci: Edin Amorin z Brazylii, Khalia Ozami z Gruzji i Vidhea Ozami z Indonezji gościli w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu w ramach projektu „Enter Your Tuture”, realizowanego przez międzynarodową organizację młodzieży akademickiej AIESEC Polska, Politechnika Wrocławska. Na spotkaniach z młodzieżą szkolną przedstawiali (w języku angielskim) kulturę i gospodarkę swoich krajów.

• Ukazała się publikacja książkowa bolesławian J. Sawickiej i Z. Abramowicza, Dzieje nadbobrzańskiej gminy Bolesławiec.

• 17 listopada w bolesławieckiej Sali Rajców uroczyście ogłoszono wyniki konkursu „Bolesławiec w kwiatach” zorganizowanego przez prezydenta Bolesławca i Towarzystwo Miłośników Bolesławca. Zwycięzcami w pięciu konkursowych kategoriach zostali:

I. Najpiękniej ukwiecone okno – Ludwika Mordosewicz,

II. Najpiękniej ukwiecony balkon – Zofia Strawska,

III. Najpiękniej ukwiecony ogródek w zabudowie wielorodzinnej – Albina Szymczewska i mieszkańcy ul. Kilińskiego 4 a, b, c,

IV. Najpiękniej ukwiecony ogródek przy obiektach użyteczności publicznej – „Temix” Technika Grzewcza i Sanitarna Elżbieta Kozioł,

V. Najpiękniej ukwiecony ogród działkowy – Rodzinny Ogród Działkowy „Gwarek”.

• Firma NavSim, której właścicielem jest bolesławianin Jacek Pietraszkiewicz, dostarczyła bezpłatnie oprogramowanie, sprzęt satelitarny i dostęp do swoich serwerów pogodowych światowej sławy żeglarzowi Romanowi Paszke na jego rejs dookoła świata. Na przełomie listopada i grudnia na swoim katamaranie Gemini 3 podjął on próbę pobicia rekordu świata płynąc pod wiatr – czyli ze wschodu na zachód (dotychczasowy rekord wynosi 120 dni i 5 godzin).

• 24 listopada w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu została otwarta wystawa „Nauki dawne i niedawne” przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do organizacji tej wystawy włączyły się bolesławieckie licea. Uczniowie I LO pod opieką nauczycieli fizyki: Andrzeja Idzika i Joanny Misiury przygotowali stanowiska prezentujące prądy wirowe i zasady działania kamieni celtyckich oraz tzw. nurka Kartezjusza, a uczniowie II LO pod opiekę nauczycielek matematyki: Edyty Lippik- Gawlik i Doroty Kurowskiej – przygotowali stanowiska w sposób przystępny wyjaśniające zastosowanie krzywych stożkowych.

• W dniach 24-26 listopada w Bolesławcu odbyła się interdyscyplinarna konferencja „Zbliżenie przez współzależność – wspólna strategia edukacyjna polsko-niemieckiego pogranicza: Saksonia – Dolny Śląsk, województwo lubuskie”. Obradom przewodniczyła Kinga Hartmann-Wóycicka – koordynatorka projektów edukacyjnych Saksonii i Dolnego Śląska. Przedstawiono doświadczenia oraz rezultaty dotychczasowej binacjonalnej współpracy edukacyjnej w rejonie przygranicznym na przykładzie projektów Saksońskiej Agencji Oświatowej, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia w latach 2007 – 2013. Ponadto pierwszego dnia odbyła się dyskusja panelowa z udziałem: prezydenta Bolesławca – Piotra Romana, dyrektora Saksońskiej Agencji Oświatowej w Chemnitz – Bela Belafi, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – Beaty Pawłowicz oraz przedstawicieli urzędów miejskich z Wrocławia i Zgorzelca. Drugiego dnia uczestnikom konferencji zaprezentowano miasto Bolesławiec oraz dwa gimnazja, a trzeciego dnia zwiedzano Lwówek Śląski. Konferencję zorganizowało Biuro Koordynacyjne Projektów EWT Saksońskiej Agencji Oświatowej we współpracy z miastem Bolesławiec.

• 25 listopada na scenie sali Forum w Bolesławcu 13 młodych więźniów z Zakładu Karnego w Zarębie wystąpiło z przedstawieniem (wg scenariusza napisanego przez skazanych), w którym pokazali jak chęć łatwego i szybkiego zdobycia pieniędzy i zaimponowania kolegom jest zgubna i prowadzi do ciężkiego życia w celi więziennej. Po spektaklu więźniowie-aktorzy odpowiadali na pytania widzów – uczniów gimnazjów. Przedstawienie odbyło się w ramach policyjnego programu profilaktycznego „Twoje życie, twój wybór”.

• 25 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Bolesławcu odbył się XXI Memoriał im. Janusza Kusocińskiego. W konkurencjach lekkoatletycznych wystartowalo 277 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu bolesławieckiego i lwóweckiego.

• Rafał Tomczyk został zwycięzcą tegorocznego konkursu Najlepszy Nauczyciel Zawodu. Nagrodę wręczono 26 listopada w Galerii przy ul. II Armii Wojska Polskiego w trakcie Balu Mistrzów, zorganizowanego przez Cech Rzemiosł Różnych i Starostwo Powiatowe w Bolesławcu.

• 28 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu w ramach szkolnego projektu „Fotografia – moja pasją” odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej „Jesienne impresje”. W konkursie najwyżej ocenione zostały fotografie Roberta Pomichtera.

• 29 listopada starosta bolesławiecki Cezary Przybylski, członek Zarządu Powiatu Bolesławiec Dariusz Kwaśniewski i naczelnik Wydziały Edukacji Alicja Krzyszczak odebrali wyróżnienie w trakcie uroczystej gali finałowej I edycji ogólnopolskiego konkursu i programu certyfikacji „Samorządowy Lider Edukacji”, która odbyła się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Powiat bolesławiecki (jako jedyny powiat dolnośląski) znalazł się wśród 10 powiatów, którym to wyróżnienie przyznała Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego

• 29 listopada w Muzeum Miedzi w Legnicy odbyła się prezentacja najnowszej publikacji bolesławianina Jana Paździory, Polska miedź 1945 – 2010. Książka została wydrukowana w bolesławieckim wydawnictwie PROART Grzegorza Matoryna.

• 30 listopada w Sali Dworskiej Zamku Kliczków orkiestra Arte dei Suonatori – jedna z najlepszych polskich orkiestr soecjalizujących się w muzyce dawnej – wykonała oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla. Dyrygował francuski muzyk Martin Gester. Zespołowi towarzyszył chór.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: