STYCZEŃ

• 4 stycznia w sali Forum BOK-MCC odbył się Koncert Noworoczny „Poeticon i Przyjaciele”. Na scenie członkowie grupy „Poeticon” przedstawili własne aranżacje piosenek zagranicznych, tańce zaprezentowały: Szkoła Tańca Flamenco „Carmen”, Szkoła Tańca Orientalnego „Arabeska” i grupa tańca HIP HOP „Canonki”, kolędy i pastorałki zaśpiewali uczestnicy warsztatów wokalnych BOK-MCC, a w nastrój noworoczny wprowadziła Orkiestra Dęta „Bolesławiec”.
• 5 stycznia Stowarzyszenie Społeczne Klub Nauczycielski „Carpe Diem” zorganizowało tradycyjne spotkanie pod nazwą „Misterium chleba”. Udział wzięli także członkowie innych organizacji pozarządowych m.in. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Koło Sybiraków, Klub Amazonek.
• 6 stycznia w Nowogrodźcu w święto Objawienia Pańskiego po Mszy św. w kościele św. Piotra i Pawła odbył się przemarsz Orszaku Trzech Króli z towarzyszącymi im kolędnikami ulicami: Kościelną, Strzelecką, 1 Maja i Bolesławiecka do Rynku. Nowogrodziec był jednym z 26 polskich miast, w których w tym dniu przeszły Orszaki Trzech Króli.
• 8 stycznia w całym kraju odbył się XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbierano pieniądze na pompy insulinowe dla kobiet w ciąży chorych na cukrzycę. Bolesławieckim sztabem kierował Henryk Jasiński. Główne imprezy odbywały się w BOK-MCC oraz na scenie na pl. J. Piłsudskiego. Były to: zabawa z gliną, loteria fantowa, pokazy Stowarzyszenia 62 Kompanii Specjalnej „Commando”, pokazy psów ratowniczych Grupy Ratownictwa Specjalnego z Żar, występy zespołów muzycznych – m. in. grupy „Nie strzelać do pianisty”. W Bolesławcu zebrano 52910,73 zł, w Nowogrodźcu – 11859,94 zł (oraz 96,91 euro, 12,18 funtów, jeden pierścionek, dwa kolczyki, cztery łańcuszki, jedną przywieszkę i jedna bransoletką), w Osiecznicy – 3457,78, w Warcie Bolesławieckiej – 15935,83 zł.
• 11 stycznia Mateusz Sadowski, uczeń klasy III w ZSUiH w Bolesławcu, zwyciężył w Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz we Wrocławiu. Prace konkursowe oceniało międzynarodowe jury. Nagrodą jest kilkudniowy wyjazd do Brukseli oraz miesięczna praktyka w Niemczech. Laureat odbywa praktykę zawodową w piekarni Włodzimierza Walkowiaka w Trzebieniu.
• 12 stycznia w sali Forum odbył się kolejny Koncert Noworoczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bolesławcu. Występowali soliści oraz chór „Camerton”, grupa tańca „Splot” oraz zespół „Combo”.
• 13 stycznia w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy fotografii bolesławieckich stowarzyszeń fotograficznych „Camera” i „Obiektywni”. Wystawę można było oglądać do 31 stycznia.
• 15 stycznia w Piwnicy Paryskiej w Bolesławcu wystąpił Mieczysław Święcicki – krakowski bard, współtwórca Piwnicy pod Baranami.
• 17 stycznia pochodząca z Bolesławca Joanna Berdzik została podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
• 20 stycznia w Warszawie w 90 roku życia zmarł Tadeusz Zastawnik, jeden ze współtwórców polskiej miedzi. Od 1951 r. był dyrektorem inwestycyjnym w ZG Konrad, w latach 1952-1956 posłem na Sejmu PRL, w latach 1962-1975 był dyrektorem generalnym KGHM.
• 22 stycznia w odrestaurowanym pałacu w Kruszynie została otwarta wystawa malarstwa i rzeźby Joanny Bruździńskiej, bolesławianki mieszkającej i tworzącej w Nowej (gmina Bolesławiec). Otwarciu wystawy towarzyszył koncert muzyki francuskiej w wykonaniu Joela i Lidii Beucher – właścicieli pałacu. Wystawa była czynna do końca kwietnia.
• Drukarnia BDN (Bauer Drukarnia Nowogrodziec) Sp. z o.o. Sp. K. Grupy Bauer w Wykrotach otrzymała pozwolenie na rozbudowę zakładu, umożliwiającą zwiększenie dotychczasowych mocy produkcyjnych o 30 %. Koszt planowanej inwestycji – ok. 40 mln zł. Ta największa w Europie środkowej drukarnia wklęsłodrukowa działa od 2006 r., zatrudnia 400 pracowników.
W 2012 r. rozszerzać się będzie tu także działalność TBAI Poland – spółki koncernu TOYOTA. Ma produkować elementy do aut luksusowych – m.in. do BMW. TBAI Poland zatrudnia 400 osób, a po zbudowaniu nowej hali zatrudnienie ma wzrosnąć o 550 pracowników.
Obecnie w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Wykrotach działa 11 firm zatrudniających ponad 2000 osób.
• 28 stycznia na Balu Przedsiębiorcy w Hotelu Garden w Bolesławcu odbyła się 17 edycja konkursu „Przedsiębiorca Roku”. Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze przyznało tytuł „Przedsiębiorca Roku 2011” Zbigniewowi Wolańskiemu, właścicielowi firmy „Zieleń Plan” i współwłaścicielowi marketu budowlanego ”Mrówka”.
• 28 stycznia w Galerii przy ul. II Armii Wojska Polskiego w Bolesławcu parafia Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja zorganizowała bal charytatywny – na potrzeby realizowanego remontu kościoła. Uczestnicy – w nawiązaniu do barokowego wystroju kościoła – byli ubrani w stroje barokowe.

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: