LUTY

• Od 2 lutego do 3 marca w galerii Format MBP w Bolesławcu prezentowana była wystawa malarstwa Pawła Śliwko „Pejzaż bez Ciebie…”
• 4 lutego w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu odbył się dwunasty Opłatek Niepełnosprawnych, zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i Starostwo Powiatowe przy wsparciu gmin powiatu bolesławieckiego, wielu instytucji i osób prywatnych. Na rozpoczęcie Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Stefan Cichy. Swój program zaprezentowali podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Orkiestra Miejska. Przygotow3ano suty poczęstunek, a na zakończenie zebranym wręczono świąteczne paczki.
• 4 lutego w galerii Klatka Lwóweckiego Domu Kultury odbył się wernisaż fotografii bolesławianina Jerzego Paluszczyszyna „Norweskie klimaty”, prezentującej dokumentację jego podróży do Norwegii.
• Kapituła przy Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu przyznała bolesławieckiej restauracji Jacka Opały „Opałkowa Chata” certyfikat sieci producentów i restauratorów kultywujących stare tradycje kulinarne i sięgających po lokalne produkty i przepisy.
• Rafał Berlicki, absolwent Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu, został laureatem (zajął III miejsce) ogólnopolskiego konkursu „Technik Absolwent 2011”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.
• Od lutego do kwietnia w Bibliotece Publicznej w Osiecznicy otwarta była wystawa prac plastycznych Waldka Jopa, zmarlego tragicznie 24 grudnia 2010 r. kierownika artystycznego w tamtejszym zakładzie ceramicznym Wiza Poland.
• 9 lutego w sali Forum zostały wręczone Nagrody Prezydenta za Promocję Bolesławca w 2011 r. Prezydent Piotr Roman przyznał 6 Nagród Honorowych (4 indywidualne i 2 zespołowe) oraz 28 nagród (15 indywidualnych i 13 zespołowych) w dziedzinach: nauka, kultura, działalność społeczna, sport i inne.
• 10 lutego w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy malarstwa Janusza Łozowskiego „Inny świat”. Wystawę można było oglądać do 11 marca.
• 11 lutego na Halowych Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzików we Wrocławiu lekkoatleci MKS Bolesłavia zdobyli 6 medali. Złoty medal zdobył Patryk Modras (bieg na 60 m); srebrne – Damian Gradzik (skok wzwyż), Wojciech karaban (bieg na 1000 m), Patryk Modras (bieg na 300 m) i Kacper Olszewski (pchnięcie kulą); brązowy – Moniuka Sandak (pchnięcie kulą).
• 11 lutego w Galerii przy ul. II Armii Wojska Polskiego odbył się bal charytatywny w stylu japońskim zorganizowany przez parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu. Bal otworzył dziecięcy pokaz tańca japońskiego. Pomysłodawczynią i współorganizatorką balu była Mirosława Zachar.
• 13 lutego w Piwnicy Paryskiej w Bolesławcu koncertował nowojorski gitarzysta Chaz de Pada.
• Od lutego do kwietnia w Bibliotece Publicznej w Osiecznicy prezentowana była wystawa wystawa prac plastycznych Waldka Jopa, zmarłego tragicznie 24 gr4udnia 2010 r. kierownika artystycznego w zakładzie ceramicznym Wiza Poland.
• Bolesławiecka podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park, obejmująca od powstania w 2006 r. obszar 40 ha między ulicami T. Kościuszki i Modłową, powiększyła się o 33 ha.
• 14 lutego, w dzień walentynek, bolesławiecka grupa „Poeticon” zaprezentowała koncert „Każdemu wolno kochać” w sali konferencyjnej BOK-MCC.
• 20 lutego w sali konferencyjnej BOK-MCC lokalny klub „Gazety Polskiej” zorganizował spotkanie z Andrzejem Gwiazdą, jednym z przywódców sierpnia’80, współzałożycielem „Solidarności”. Gość krytycznie wypowiedział się o porozumieniach okrągłego stołu i polskiej transformacji po 1989 r.
• Od 21 lutego w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu można było oglądać wystawę ”Metamorfozy Owidiusza. Mitologia starożytna w grafice europejskiej” ze zbiorów Muzeum w Nysie. Zaprezentowano 35 grafik autorstwa Francisa Cleyna, Salomona Savery’ego i Hendrika Goltziusa, stanowiących ilustracje do dla „Metamorfoz” rzymskiego poety Owidiusza.
• 22 lutego w Zakładzie Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bolesławcu odbyło się referendum. Na 56 pracowników uprawnionych do głosowania udział wzięło 53. Na pytanie: „Czy jesteś za prywatyzacją ZEC?” odpowiedzi „Nie” udzieliło 50, a odpowiedzi „Tak” – 3. W związku z takim wynikiem referendum prezydent Bolesławca Piotr Roman oświadczył, że nie będą podejmowane żadne działania zmierzające do prywatyzacji tej komunalnej spółki.
• 24 lutego w Domu Ludowym w Dobrej (gmina Bolesławiec) prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak spotkał się z przedstawicielami dolnośląskich władz tej partii.
• 24 lutego na placu apelowy 23. Pułku Artylerii w Bolesławcu uroczyście pożegnano żołnierzy Zespołu SzkoleniA Specjalistów Artylerii, którzy będą uczestniczyć w składzie XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Zespół ten będzie uczył profesji artyleryjskiej żołnierzy armii afgańskiej. Jego dowódca ppłk Sławomir Kula, zgodnie z tradycją, otrzymał flagi powiatu i miasta Bolesławiec oraz flagę macierzystej jednostki.
• Na Mistrzostwach Dolnego Śląska w Boksie w dniach 25-26 lutego w Świdnicy złote medale zdobyli dwaj pięściarze klubu TO Bolesławiec: Aleksander Liolios w kategorii kadetów w wadze do 75 kg i Hubert Janeczko w kategorii kadetów w wadze powyżej 80 kg. Trenerem pięściarzy bolesławieckich jest Ryszard Tomczyk.
• W III edycji Dolnośląskiego Festiwalu Tańca „I CAN DANCE” we Wrocławiu zespoły działające przy BOK-MCC wywalczyły miejsca na podium:
– kategorii Duety Freestyle (12-15 lat) I miejsce zajęły Daria Szuk i Dagmara Szuk,
– w kategorii formacje Freestyle (12-15 la) II miejsce zajęły Canonki,
– w kategorii formacje Freestyle (pow. 15 lat) III miejsce zajął zespół Canon.
Opiekunem i instruktorem zespołów grupy Canon jest Katarzyna Tomczyk-Jakubowska.

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: