MARZEC

• 1 marca w sali Forum BOK-MCC odbył się koncert „Projekt Vołodia”, podczas którego znani polscy artyści wykonywali piosenki Włodzimierza Wysockiego.
• 1 marca w II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu otwarto dwie wystawy: „Zaplute karły reakcji” – na podstawie zbiorów Instytutu Pamięci narodowej – dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i wystawę malarstwa bolesławianki Stanisławy Jarmakowicz.
• Bogdan Nowak – „Papa Glinolud”, właściciel Piwnicy Paryskiej w Bolesławcu, twórca Gliniady, prezes Stowarzyszenia Via Sudetica – wygrał w plebiscycie „Gazety Wojewódzkiej” na „Osobowość roku 2011” Oddano na niego 1135 głosów.,
• Tadeusz Kupczak objął stanowiska dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławcu.
• 6 marca w galerii Format MBP w Bolesławcu odbyło się spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, pisarzem zajmującym się krajami b. ZSRR.
• 8 marca na terenie Gimnazjum Samorządowego nr 3 w Bolesławcu przy ul. J. Słowackiego otwarto kompleks sportowy „Orlik 2012”. Koszt inwestycji wyniósł 1650000 zł (w tym dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki – 333000 zł). Składa się na niego: boisko do piłki nożnej i koszykówki, kompleks lekkoatletyczny, pole do gry w boule i stoły pingpongowe.
• 8 marca w Osiecznicy została otwarta Kryta Pływalnia, na którą składa się: basen sportowy, basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia rurowa na 60 m oraz podnośnik hydrauliczny dla niepełnosprawnych z drabiną i urządzenie do gimnastyki podwodnej. Koszt inwestycji to ponad 9,6 mln zł.
• 8 marca w Galerii Zdolnych MDK w Bolesławcu odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet. Uczestnicy warsztatów wokalnych wykonali utwory popularnych wykonawców.
• 9 marca w galerii Format MBP w Bolesławcu odbył się wernisaż drugiej wystawy z cyklu „Bolesławianki A.D. 2012 – przeciwko rutynie codzienności”, przygotowanej przez Danutę Maślicką (autorka wystawy) i Kamilę Staniszewską (autorka zdjęć).
• Eliasz Jankowski, żołnierz 10. Brygady Kawalerij Pancernej w Świętoszowie, po raz trzeci zdobył tytuł Mistrza Polski w Kockboxingu na zawodach rozegranych w dniach 9 – 11 marca w Kleszczewie.
• 10 marca posłowie klubu parlamentarnego „Solidarna Polska”: Beata Kempa i Andrzej Dąbrowski spotkali się w sali konferencyjnej BOK-MCC ze swoimi sympatykami. Celem spotkania było zainicjowanie tworzenia lokalnych struktur partii o tej nazwie. Inicjatorem i organizatorem spotkania był bolesławianin Marcin Kołodziej.
• 12 marca w trakcie XX Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego w Warszawie prezydent Bolesławca Piotr Roman odebrał nagrodę główną i tytuł „”Najlepiej oświetlonej Gminy i Miasta w 2011 roku” w kategorii miast i gmin mających za oświetlenie i iluminację związana z rewitalizacją płyty głównej Rynku oraz plant miejskich. Konkurs zorganizował Polski Zawiązek Przemysłu Oświetleniowego poniżej 70 tys. mieszkańców.
• W dniach 12 – 20 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu zorganizowano „Dni Kultury Kresowej”, w trakcie których:
– w sali gimnastycznej szkoły zaprezentowano wielkoformatową wystawę „Świat Kresów” – przygotowaną przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie,
– wykład o 800 lat historii Zbaraża wygłosił kresowianin – profesor Mieczysław Szustakowski,
– kolekcjoner i znawca problematyki kresowej Tomasz Kuba Kozłowski wystąpił z prezentacjami: „Łyk naftusi. Opowieść o kresowych zdrojach – Niemirowie, Lubieniu, Morsztynie i Truskawcu”, „Z biegiem Dniestru. Kajakiem od Bieszczad do Okopów Świętej Trójcy” i „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur… czyli unia ty była”,
– dr Stanisław Tokarczuk wygłosił wykład „Pomoc Polakom na wschodzie oferowana przez stowarzyszenia kresowian”.
Ponadto odbyło się 16 spotkań młodzieży z mieszkańcami Bolesławca, którzy opowiadali o swoim dzieciństwie na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.
• 15 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się walne zgromadzenie Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka. Jako organizacja pożytku publicznego w 2011 r organizacja ta zebrała 162150,29 zł w formie 1 % podatku od 3059 osób fizycznych. Zebrane środki zostały w całości przekazane na cele charytatywne oraz na wsparcie działalności instytucji kulturalnych (w tym dla Muzeum Ceramiki na wydanie „Rocznika Bolesławieckiego”), oświatowych, wychowawczych i klubów sportowych z terenu Ziemi Bolesławieckiej
• 17 marca, z okazji XX lecia współpracy Bolesławca i Siegburga, w sali Forum BOK-MCC odbył się koncert, w którym wystąpiła Orkiestra Miast Partnerskich. Dyrygowali: Ursula Keusel-Nickel i Leszek Żyzny.
• Na Mistrzostwach Dolnego Śląska rozegranych na lwóweckich trasach przełajowych w dniu 17 marca lekkoatleci MKS Bolesłavia zdobyli dwa medale: Tomasz Burzyński – złoty medal w kategorii chłopców 2000 – 1999 i Aleksandra Wołoszyn – brązowy medal w kategorii dziewcząt 2002 – 2001.
• 20 marca podróżnik Andrzej Pasławski spotkał się z młodzieżą szkolną w galerii Format MBP w Bolesławcu. Jego opowieść „Albania – piękna nieznajoma” ilustrowana była bogatym materiałem zdjęciowym z licznych podróży po tym kraju.
• 21 marca Muzeum Ceramiki w Bolesławcu I Stowarzyszenie Fotograficzne „Camera” zorganizowały Otwarte Spotkanie Miłośników Fotografii. Rozpoczęto je Galerią Jednego Dnia, na której każdy mógł zaprezentować swoje fotografie, następnie Grzegorz Sidorowicz wygłosił wykład „Prawidłowa oprawa i przygotowanie fotografii oraz ich sygnowanie w celach kolekcjonerskich i wystawienniczych”, a na zakończenie odbyły się prezentacje multimedialne, przygotowane przez członków Stowarzyszenia.
• W ramach projektów współpracy międzynarodowej współfinansowanych przez Unię Europejską i budżet państwa (za pośrednictwem Euroregionu Nysa) w przedszkolu w Nowogrodźcu odbyły się spotkania z dziećmi i nauczycielami niemieckiego przedszkola „Zwergenland” w Königswartha (21 marca) i czeskiego przedszkola w Frydlantcie (26 marca).
• 23 marca Starostwo Powiatowe zorganizowało uroczyste otwarcie wyremontowanego Teatru Starego w Bolesławcu. Na uroczystej gali wystawiono sztukę Moliera „Mizantrop” w wykonaniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy. Gośćmi honorowymi uroczystości byli: Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, podsekretarz stanu w MEN Joanna Berdzik, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, senator RP Jan Michalski, posłowie na Sejm RP – Zofia Czernow, Robert Kropiwnicki i Małgorzata Szmajdzińska, wojewoda dolnośląski Marek skorupa i wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak. Obecni byli także przedstawiciele duchowieństwa, burmistrz i wójtowie gmin powiatu bolesławieckiego, radni miasta i powiatu, przedstawiciele wojska policji, straży pożarnej, dyrektorzy szkół i przedsiębiorstw, sponsorzy oraz goście z niemieckiego miasta Bautzen.
Starosta boleslawiecki Cezary Przybylski i etatowy członek Zarządu Powiatu Dariusz Kwaśniewski podpisali porozumienie o współpracy z dyrektorem Teatru w Legnicy Jackiem Głombem, na podstawie którego raz w miesiącu teatr ten będzie przyjeżdżał do Bolesławca ze swoim spektaklem.
Cukiernicy z boleslawieckiej cukierni „Nowa” wykonali z ciasta miniaturkę Teatru Starego. Tort został podany w trakcie gali.
Ponadto w ramach otwarcia Teatru Starego odbyło się wiele przedstawień, które można było obejrzeć na podstawie zaproszenia lub bezpłatnej miejscówki:
– 22 marca „Mizantrop” Moliera,
– 24 marca „Kwiat paproci” w wykonaniu Studia Aktorskiego MDK w Bolesławcu,
– 25 marca „Marzenia do spełnienia” w wykonaniu aktorów Wrocławskiej Sceny Młodego Widza,
– 27 marca „Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze Starym” – maraton teatralny.
• 23 marca Minister Edukacji narodowej Krystyna Szumilas i podsekretarz stanu w MEN Joanna Berdzik spotkały się z nauczycielami, rodzicami i uczniami w Gimnazjum w Iwinach, a 24 marca – z nauczycielami szkół ponadgimnazjalnych w II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu .
• 24 marca w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu odbył się Konkurs Regionalnych Potraw Wielkanocnych, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie, Powiatowa radę Kół Gospodyń Wiejskich i Starostwo Powiatowe. Pierwszą nagrodę zdobyło KGW z Łazisk. W konkursie na najpiękniejszą kompozycję wielkanocną zwyciężyli:
– w kategorii dzieci i młodzieży – Klub 4H z Łazisk,
– w kategorii dorosłych – Stanisława Witwicka z Kraśnika Dolnego i Krystyna Dąbrowska z Otoku.
• 27 marca prezydent Bolesławca Piotr Roman i burmistrz Nowogrodźca Robert Relich na uroczystej gali we Wrocławiu odebrali tytuły „Samorządowy Menadżer Regionu 2011”. Obydwa miasta zostały laureatami rankingu „Filary Polskiej Gospodarki Województwa Dolnośląskiego”, przygotowanego przez dziennik „Puls Biznesu”.
• 28 marca w bolesławieckiej Sali Rajców z okazji 70. rocznicy powstania Armii Krajowej i Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” prezydent Bolesławca Piotr Roman i przewodniczący Rady Miasta Józef Pokładek wręczyli żołnierzom AK dyplomy z najserdeczniejszymi życzeniami i podziękowaniami za walkę o niezawisłość Ojczyzny. Dyplomami uhonorowani zostali: por. Leon Dąbrowski, por. Władysław Hołub, Lucyna Kowalik, por. Paweł Krzyżański, kpt. Piotr Mazurkiewicz, ppor. Pelagia Pukanty, ppor. Genowefa Sołkiewicz, ppor. Kazimierz Sołkiewicz.
• 29 marca w Dyskusyjnym Klubie Książki w MBP w Bolesławcu odbyło się spotkanie poświęcone książce Shahrnush Parsipur „Kobiety bez mężczyzn”. Po pierwszym wydaniu książki w 1990 r. władze Iranu wstrzymały dodruk, a jej kontrowersyjna treść stała się powodem aresztowania i procesu autorki, mieszkającej obecnie w USA.
• 29 marca w sali Forum BOK-MCC aktorzy Teatru Polskiego za Szczecina wystawili „Bal manekinów” Brunona Jasieńskiego. Brzmienie muzyki (rap) w połączeniu z publicystycznymi tekstami podkreślało aktualność zdarzeń ukazanych w sztuce. Spektakl obył się w ramach XIV Festiwalu Oblicza Teatru Polkowickich Dni Teatru.
• 30 marca w Nowogrodźcu odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanego od 2010 r. zadania „Rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Nowogrodziec – Etap Ia”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 30 mln zł (dofinansowanie z europejskiego Funduszu Spójności prawie 20 mln zl, pożyczka z WFOŚiGW – ponad 7 mln zł i wkład własny – 2 mln zł); wybudowano oczyszczalnię ścieków, 17 km sieci wodociągowej, 15 km sieci kanalizacyjnej; odtworzono ponad 5 ha nawierzchni dróg.
• 31 marca zawodnicy UKS Ilyo Bolesławiec, startujący w reprezentacji Polski juniorów taekwondo olimpijskiego, na Europejskim Turnieju Rankingowym klasy A Belgian Open w Gent (Belgia) zdobyli dwa medale: Kamil Serafin – złoty medal w kategorii 68 kg i Paulina Stojanowska – brązowy medal w kategorii 46 kg.
• W dniach 30-31 marca w Zespole szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu zorganizowano Szpikoladę – rejestrowano potencjalnych dawców szpiku. W trakcie imprezy był bogaty program artystyczny – występy taneczne, wokalno-instrumentalne i poetyckie, a Fundacja DKMS (Dawcy Komórek Macierzystych Szpiku) przeprowadziła zbiórkę pieniędzy na badanie szpiku kostnego. Na ten cel przeznaczono też dochód z loterii fantowej oraz ze sprzedaży ciasta i pierogów wykonanych przez uczniów.
• MBP w Bolesławcu zdobyła najwyższe wyróżnienie – medal w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Wyróżnienie odebrała Dorota Kasprzyk, pełniąca rolę koordynatora regionalnego, podczas jubileuszowego X finału tej kampanii w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
• Zostały ukradzione metalowe przęsła ogrodzenia cmentarza wojennego żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Willowej w Bolesławcu. Koszt skradzionego mienia ok. 10 tys. zł. Prezydent Bolesławca wyznaczył 500 zł nagrody za wskazanie sprawcy. 11 kwietnia zatrzymano sprawcę. Był nim 23 letni bolesławianin, który skradzione przęsła sprzedał na złom. Grozi mu za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: