MAJ

• 1 maja Rada Powiatowa SLD w Bolesławcu oraz Fundacja im. Jerzego Szmajdzińskiego zorganizowały biegi uliczne – Memoriał im J. Szmajdzińskiego „Biegamy z Europą”. W czterech kategoriach wiekowych uczestniczyło w nich łącznie ok. 150 zawodników na dystansie 1200 i 2400 m.. W imprezie wzięli tez udział studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu – pokonali trasę w Nording Walking.
• 1 maja na Zamku Kliczków odbył się X Jubileuszowy Turniej Rycerski, w ramach którego przeprowadzono: konny turniej rycerski, pokaz kruszenia kopii rycerskich, turniej walk pieszych na miecze, turniej łuczniczy, zapasy rycerskie, pokaz sokolnictwa i kuglarstwa oraz pokaz dawnych tańców. Turniej zakończył się „Bitwą o Zamek”.
• 1 maja Gminny Klub Sportowy Cement Raciborowice i Gminne Centrum Kultury zorganizowały III Turniej Oldbojów o puchar Radnych z Raciborowic. Turniejowi towarzyszyło grillowanie, biesiadowanie i dyskoteka.
• 1 i 6 maja na Zamku Kliczków odbyły się Towarzyskie Zawody Jeździeckie w Skokach przez Przeszkody.
• 2 maja obchody Dnia Flagi zorganizował prezydent Bolesławca. W południe na Rynku uroczyście wciągnięto flagę państwową na maszt w obecności przedstawicieli władz samorządowych, żołnierzy 23. Śląskiego Pułku Artylerii oraz mieszkańców miasta. Z programem artystycznym wystąpiły zespoły taneczno-wokalne młodzieży z Moskwy: Kołokoł i Wzróżdenije. Odwiedziły one Bolesławiec w ramach podróży szlakiem kampanii napoleońskiej 1812 r.
• 2 maja przy Millenijnym Krzyżu w Wilczym Lesie odbył się VIII Festiwal Piosenki Religijno-Patriotycznej zorganizowany przez wójtów gmin: Chojnów i Warta Bolesławiecka.
• 3 maja obchody Święta Konstytucji 3 Maja zorganizował prezydent Bolesławca. W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy pl. Zamkowym odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu znanego aktora Jerzego Zelnika.
• 3 maja z okazji otwarcia parku w Raciborowicach Górnych odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez wójta Gminy Warta Bolesławiecka.
• Bolesławianie Tomasz Chodyra i Maciek Mazur reprezentowali Polskę w światowych finałach zawodów Red Bull Papert Wings w dyscyplinach związanych z puszczaniem papierowych modeli samolotów, które odbyły się w dniach 4 – 5 maja w Salzburgu (Austria). Tomasz Chodyra zwyciężył w kategorii akrobacji.
• Na rozegranych 5 maja w Bogatyni Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów i Juniorów Młodszych w lekkiej atletyce zawodnicy MKS Bolesłavia zdobyli 16 medali. Złote medale zdobyli: Kaja Caban (skok wzwyż), Dominika Kamińska (bieg na 3000 m) i Robert Polański (400 m ppł.).
• 6 maja na 23. Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7 w Żmigrodzie zwyciężyli bolesławieccy rugbyści z klubu Husar Bolesławiec, którzy wznowili treningi po 4 latach przerwy.
• Decyzją Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miasto Bolesławiec otrzymało wyróżnienie – Tablicę Honorową Rady Europy. Przyznano je za działania na rzecz współpracy i solidarności europejskiej. Uroczyste wręczenie tego wyróżnienia planowane jest na sierpień. Jest to już trzecie wyróżnienie dla Bolesławca – w 2008 r. otrzymał Dyplom Rady Europy, a w 2009 r – Flagę Honorową Rady Europy.
• 8 maja pod pomnikiem Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Bolesławcu odbyły się uroczyste obchody Dnia Zwycięstwa zorganizowane przez starostę bolesławieckiego. W okolicznościowych porzemówieniach wicestarosta bolesławiecki Stanisław Chwojnicki i przedstawiciel kombatantów płk rezerwy Henryk Szopa podkreślili m.in. że dzięki pokojowi mamy okazję do rozwoju, jakiej nie miały poprzednie pokolenia. Odmówiono modlitwę za tych, którzy poświęcili życie dla wolnej Polski, Apel Poległych wykonali żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej im gen., Stanisława Maczka ze Świętoszowa. Na zakończenie przedstawiciele kombatantów, Sybiraków, władz samorządowych i organizacji społecznych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.
• 9 maja w Bolesławcu gościła grupa Holendrów przemierzających powozem konnym trasę ze Smorgoni (Bialoruś) do Paryża (Francja), którą 2300 lat temu przebył Napoleon po klęsce wyprawy na Rosję. Uczestnicy tej wyprawy zbierali pieniądze dla fundacji „Czarnobyla Dzieci Ukrainy”. Grupa rozbiła swoje obozowisko na terenie MOSiR przy ul Spacerowej.
• 9 maja Koło nr 1 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Stowarzyszenie Ziemia Bolesławiecka zorganizowały obchody 50-lecia sformowania 18. Brygady Artylerii. Organizowanie i ważniejsze wydarzenia z 30 lat funkcjonowania Brygady przedstawili: ppłk Igancy Kwik i płk Jan Pipała. Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą 18. BA i 18. Pułk Rakiet. W obchodach wzięła udział delegacja Koła nr 3 byłych żołnierzy Bundeswehry z Berlina.
• 9 maja na uroczystej galii podczas 37. Gdynia Film Festiwal boleslawiecki Dyskusyjny Klub Filmowy otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (statuetkę oraz 15 tys. zł). Bolesławiecki DKF prowadzony jest przez Iwonę Bojko. Nominację do nagrody otrzymało też kino Forum w Bolesławcu (jako jedno z trzech w kraju, obok kin z Krakowa i Poznania)
• 10 maja prezydent Bolesławca Piotr Roman wziął udział w konferencji inaugurującej nowy program Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która odbyła się w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach. Honorowymi gośćmi tej konferencji byli: Królowa Norwegii Sonja, Pierwsza Dama RP Anna Komorowska i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
• 10 maja w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród X edycji konkursu „Młody Przedsiębiorca” zorganizowanego przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze, Powiat Bolesławiecki i Księgarnię „Agora”. I miejsce (wśród 23 uczestników konkursu) zdobyła Judyta Szłapa, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, za biznes plan „Rolex Club”. Po zakończeniu galii uczniowie – aktorzy zaprezentowali spektakl „Bezsenność” w rezyserii Błażeja Biegasiewicza.
• 10 maja Rozalia Zubczyć z Tomisławia obchodziła 102 rocznicę urodzin. Do Polski przyjechała z Jugosławii w czerwcu 1946 r. i osiedliła się w Tomisławiu.
• W Teatrze Starym w Bolesławcu wystąpił ze swoim zespołem Leon Hendrix (brat Jimiego Hendrixa). Artysta przybył do Bolesławca na zaproszenie Bogdana Nowaka, a koncert zorganizowała restauracja Piwnica Paryska wraz ze Starostwem Powiatowym, MDK, Stowarzyszeniem Via Sudetica i Stowarzyszeniem Blues nad Bobrem.
• 11 maja w galerii BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy „Wielcy ceramicy Bolesławca”. Zaprezentowano na niej prace: Krystyny Gay-Kutschenreiter, Mateusza Grobelnego, Edyty Orlińskiej, Bronisława Wolanina i Marka Zygi. Przy tej okazji została otwarta Aleja Wielkich Ceramików Bolesławca, na która składają się tablice ceramiczne z odciskami dłoni artystów. Zostały one wkomponowane w płyty chodnikowe przed siedzibą BOK-MCC.
• 12 maja w BOK-MCC odbyła się V edycja festynu Polskiego Czerwonego Krzyża. Głównym celem było przeprowadzenie akcji poboru krwi. W jego trakcie zorganizowano: Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, Czerwonokrzyski Bieg Uliczny, prezentację służb mundurowych (Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej), pokaz broni i sprzętu wojskowego w wykonaniu Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando i pokaz motocyklistów ze stowarzyszenia Bolce. Pielęgniarki z Zespołu Opieki Zdrowotnej wykonywały nieodpłatnie badanie poziomu glukozy we krwi, badanie ciśnienia tętniczego i udzielały porad zdrowotnych. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, uczestnicy zajęć w MDK oraz Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka.
• Na rozpoczętej 12 maja we Wrocławiu Wrocławskiej Olimpiadzie Młodzieży młodzi lekkoatleci MKS Bolesłavia zdobyli 23 medale, w tym 13 złotych. Złote medale zdobyli: Tobiasz Burzyński (600 m), Kaja Caban (skok wzwyż), Damian Gradzik (skok wzwyż), Paweł Jóżwik (skok w dal), Wojciech Karaban (600 m), Kamil Kawka (600 m), Dominika Kwaszcz (skok w dal), Kacper Olszewski (pchnięcie kulą, rzut dyskiem 1 kg i rzut dyskiem 1,5 kg), Jakub Rajfur (110 m ppł.), Monika Sandak (rzut oszczepem) i Bartosz Wróbel (1500 m).
• Bolesławianie Paulina Olszowy w kategorii juniorka i Dariusz Łomański w kategorii weteran 1 zostali zwycięzcami w biegu „Nogent Baltard” na 10 km, który z udziałem 235 zawodników (oprócz Francji także z Austrii, Niemiec, Polski i USA) odbył się 13 maja w Nogent-sur-Marne (mieście partnerskim Bolesławca).
• 13 maja w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i sportu w Gromadce odbył się koncert poświęcony Błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Folk Kapela Góralska „Hora” ze Szczyrku zaprezentowała melodie znane z pielgrzymek papieża do Polski.
• 13 maja w Warszawie w finale programu „Dziecięca Eskorta McDonald’s” 8-letni Wiktor Skawiński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu, został wybrany do grupy dzieci, które będą wprowadzać na stadiony uczestników EURO 2012.
• Karolina Filistyńska z Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu została laureatką IV Ogólnopolskiej Olimpiady „Myśli Jana Pawła II”, które finał odbył się w Siemiatyczach na Podlasiu. Opiekunką laureatki jest nauczycielka religii Ewa Chrobot.
• Sebastian Pilarczyk i Piotr Narecki, uczniowie II Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu (o profilu marynistycznym), zostali laureatami (zdobyli II miejsce) w Ogólnopolskim Konkursie Ligi Morskiej i Rzecznej „Młodzież na Morzu 2012” w kategorii „Wiedza o Morzu”.
• W dniach 16 – 20 maja w Nowogrodżcu odbył się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla”.
16 maja w kościele św. Mikołaja odbył się inauguracyjny recital wokalno-organowy w wykonaniu Piotra Rojka (organy – Polska) i Chóru ze Schmöckwitz (Niemcy).
17 maja w Domu Kultury Promyk Balet Dworski Cracovia Danza (Polska) zaprezentował pokaz taneczny i przeprowadził warsztaty tańca barokowego dla dzieci, a w kościele Apostołów Piotra i Pawła z recitalem organowym wystąpił Gerhard Weinberger (organy – Niemcy).
18 maja w Domu Kultury Promyk Mariusz Urban z Nowogrodźca wystąpił z referatem na temat życia i twórczości J. I. Schnabla „Śladami zapomnianych dźwięków”, a w Rynku odbył się koncert jazzowy w wykonaniu Big-Bandu pod dyr. Aleksandra Mazura (Polska).
19 maja w kościele Apostołów Piotra i Pawła odbył się recital wokalno-organowy w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego (organy – Polska) i Anny Janis-Chorosińskiej (sopran – Włochy).
20 maja w kościele Apostołów Piotra i Pawła odbył się koncert finałowy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Agnieszki Duczmal (Polska).
Uczestnik festiwalu, światowej sławy organista, niemiecki profesor Gerhard Weinberger powiedział po Festiwalu: „Prowadząc aktywne życie koncertowe w Niemczech i zagranicą, nie spotkałem nigdzie w niewielkich miejscowościach tak wielkiego szacunku, starań, wysiłku i aktywnych działań na rzecz kultury, jak w Nowogrodźcu”.
• 17 maja uroczystym koncertem w sali Forum Szkoła Muzyczna II stopnia w Bolesławcu obchodziła swoje X-lecie. Założycielami szkoły byli Zenon i Dorota Pińczukowie, a obecnym dyrektorem jest Małgorzata Kuśnierz. Szkołę ukończyło 22 absolwentów.
• 15 maja II w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osiecznicy gimnazjaliści z Zespołu Szkół im. Jana Pawła uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Seredyńskim, autorem biografii Adama Mickiewicza.
• W pułkowej izbie modlitwy 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu w 68 rocznicę bitwy pod Monte Cassino w intencji poległych tam polskich żołnierzy kapelan wojskowy ks. Paweł Piontek odprawił Mszę św. Uczestniczyli w niej także uczniowie klas o profilu wojskowym, kombatanci i b. Żołnierze 62 Kompanii Specjalnej Commando.
• 18 maja w galerii Długa Bok-MCC odbył się wernisaż wystawy malarstwa akwarelowego bolesławianina Pawła Śliwko pt. „Oczarowanie tajemnicą”. Zaprezentowane na niej zostały krajobrazy leśne, pejzaże morskie (mariny), z elementami architektury (weduty), z sylwetkami ludzi i zwierząt (pejzaże ze sztafażem).
• Na rozegranych w dniach 18 – 20 maja Klubowych Mistrzostwach Polski w Biegu na Orientację zawodnicy UKS Tukan Iwiny zdobyli 5 medali:
• – Angelika Haniszewska – złoty medal w kategorii juniorek na dystansie klasycznym,
• – Ola Pulda – srebrny7 medal w kategorii K – 10,
• – Angelika Haniszewska i Bartek Szeliga – brązowe medale w biegu sprinterskim.
• Ponadto trener klubu Dariusz Pachnik zdobył zloty medal w sprincie w kategorii weteranów M – 40.
• Młodzi brydżyści z Bolesławca (kategoria U-15) zdobyli na Mistrzostwach Polski Młodzików w Szamotułach w dniach 18 – 20 maja dwa srebrne medale: w kategorii par open Norman Lippik (w parze z Dawidem Barzykiem z Wrocławia) i w turnieju drużynowym teamów jako reprezentacja Dolnego Śląska, w której grają trzej bolesławianie – Norman Lippik, Jakub i Patryk Patreuhowie i wrocławianin Dawid Barzyk. Bolesławieckich brydżystów trenuje Roland Lippik.
• 19 maja w „Noc muzeów” w godz. 12,00 – 24,00 można była bezpłatnie zwiedzać wystawy w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. W Dziale Ceramiki została otwarta wystawa „Białe złoto – fabryki porcelany z Parowej” z kolekcji Ireny i Romana Gatysów oraz Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki. W Dziale Historii Miasta została otwarta wystawa „Żołnierze Wyklęci. Działalność żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 r.”, przygotowana przy udziale bolesławieckiego Stowarzyszenie „Polemos” pod patronatem prezydenta Bolesławca. Gościem honorowym był Władysław Dłużniewski z Wrocławia, który do kwietnia 1947 r. był żołnierzem w oddziale Narodowych Sił Zbrojnych w rejonie Łomży.
• 19 maja Starostwo Powiatowe w ramach akcji „Polska Biega” zorganizowało „RUNdkę z Powiatem Bolesławieckim”, czyli bieg sztafetowy przez wszystkie gminy powiatu na trasie liczącej 101,5 km. Start i meta były przy restauracji Opałkowa Chata w Bolesławcu, a ponad 30 uczestników, z których każdy miał do pokonania jeden z 29 odcinków – nie dłuższy niż 6 km, w ciągu 9 godzin kolejno przebiegło przez miejscowości: Kruszyn – Warta Bolesławiecka – Gromadka – Borówki – Trzebień – Krępnica – Osiecznica – Kierżno – Nowogrodziec – Ocice – Stare Jaroszewice.
• 19 maja Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Bolesławcu obchodził uroczyście 45-lecie swojej działalności w sali konferencyjnej BOK-MCC. W tym okresie bolesławieccy krwiodawcy oddali ok. 37 tys. litrów krwi. Klub otrzymał imię zmarłej w 2009 r. lek. med. Jadwigi Waśko-Kwasza. Prezesem klubu jest Roman Bodak.
• 19 maja w Gościszowie w ramach festynu rodzinnego odbył się I Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijnej. Wykonawców oceniało jury pod przewodnictwem dr hab. Piotra Rojka, dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Muzyka u J. I. Schnabla”. W kategorii klasy I – III zwyciężyła Natalia Oleśków ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gierałtowie za piosenkę „Mała modlitwa”, a w kategorii klasy IV – VI – zespół dziewcząt z tej samej szkoły za piosenkę „Będziemy tańczyć”.
• 20 maja MOSiR w Bolesławcu zorganizował Europejskie Biegi Uliczne. Udział wzięło ponad 170 zawodników. Odbył się bieg rekreacyjny na 900 m, bieg sportowy na 2,5 km oraz bieg główny na dystansie 10 km. W biegu głównym wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Durak (Żurawina), a wśród mężczyzn – Adam Matysiak (Fundacja im. Beniowskiego).
• 20 maja w lasku przy ul. Piastów zorganizowano Maraton Euroregionu 2012 Bolesławiec. Uczestnicy ścigali się na trasach o długości 17 i 50 km (do wyboru) przebiegających przez gminy wiejskie: Bolesławiec i Warta Bolesławiecka. Na dystansie 50 km wystartowało ponad 70 zawodników. Zwyciężył bolesławianin Rafał Iwan. Maraton zorganizowała Grupa Kolarska Cyklosport Bolesławiec.
• 20 maja w Kraśniku Dolnym odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Radę Sołecką, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Atrakcjami były występy zespołów ludowych: Leśne nastroje z Dobrej, Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Jutrzenka” oraz Klubu Tańca narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Na scenie zaprezentowali się też uczniowie Szkoły podstawowej przygotowani przez Iwonę Skoblińską. Zorganizowano też malowanie biskwitów i konkurs rzutów karnych.
• 22 maja Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu zorganizował XV Regionalne Igrzyska lekkoatletyczne i Dzień Sprawności Motorycznych. Udział wzięli niepełnosprawni uczniowie z Bolesławca, Lubina, Lwówka Śląskiego i Zgorzelca.
• Projekt „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych” realizowany przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu we współpracy z Muzeum Karkonoskim we Vrchlabi zwyciężył w V edycji konkursu „Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „Turystyka transgraniczna”. W dniu 23 maja na uroczystej gali w teatrze „IMKA” w Warszawie nagrodę – statuetkę laureata konkursu z rąk minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej odebrali w imieniu muzeum Anna Bober-Tubaj i Tadeusz Orawiec.
• 24 maja w sali Forum uroczyście obchodził 5-lecie swojej działalności bolesławiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, afiliowany na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Od powołania w dniu 13 października 2007 r. jego działalnością kieruje Wiesława Olczyk.
• 25 maja tragicznie zginęła Krysia Szewczyk, 13-letnia uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Bolesławcu. Tragedia ta wydarzyła się w trakcie ostatniego dnia wycieczki szkolnej – podczas zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego na grupę uczniów zawaliły się dwa potężne drzewa.
• 25 maja w Teatrze Starym w Bolesławcu odbył się koncert charytatywny „Ojciec mój Lenin” w wykonaniu Lecha Dyblika. Zbierano pieniądze dla chorej Laury Łubniewskiej. Artysta przeprowadził także warsztaty aktorskie w dniach 26-27 maja.
• 25 maja odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Żeliszowie imienia Jana Brzechwy.
• Karolina Kędzia, siedmioboistka – lekkoatletka AZS AWF Wrocław (wcześniej MKS Bolesłavia), zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski w wielobojach rozegranych w Białogardzie w dniach 26 – 27 maja.
• Gmina Miejska Bolesławiec zdobyła II miejsce w kraju w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie w Rankingu Powiatów i Gmin za rok 2011 zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich i Newsweek Polska. Puchar i dyplom dla Bolesławca odebrał wiceprezydent Kornel Filipowicz w dniu 31 maja na III Ogólnopolskim Kongresie Regionów w Świdnicy. W „Rankingu miast przyjaznych dla biznesu” Bolesławiec zajął piętnaste miejsce w kraju (pierwsze na Dolnym Śląsku).
• BOK-MCC został uznany przez kapitułę Dolnośląskiego Klucza Sukcesu za najlepszą instytucję kultury na Dolnym Śląsku. Za działalność w 2011 r. zwyciężył w kategorii „Najlepsza instytucja kultury lub inicjatywa kulturalna”.
• 31 maja w Szkole Podstawowej w Tomaszowie Bolesławieckim zorganizowano Dzień Bociana Białego. Przedstawiano życie i obyczaje bocianów, odbył się konkurs plastyczny.

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: