LIPIEC

 • Od 2 lipca w MDK w Bolesławcu w ramach programu „Rewitalizacja społeczna – wykorzystaj szansę” odbywały się dwutygodniowe międzynarodowe warsztaty tańca ruchu. Przeprowadziły je artystki: Madalena Pinto z Portugalii i Andrea Menesses Gurrero z Kolumbii – tworzące Grupę „Mime Terrorist”. Na zakończenie warsztatów, w dniu 15 lipca, ich uczestnicy pod kierunkiem prowadzących przygotowali spektakl „Dom”.
 • W kolejne dwa weekendy lipca kontynuowane były imprezy Bolesławieckiego Pasaża Kulturalnego.
 • 5 lipca w sali Forum wystąpił Narodowy Chorwacki Zespół Pieśni i Tańca LADO.
 • 6 lipca w Rynku odbył się koncert Filharmonii Zielonogórskiej z solistami z Opery Śląskiej. Zaprezentowano znane arie i przeboje teatrów muzycznych i operetek.
 • 7 lipca w Rynku koncert Ariela Ramireza z Argentyny, który zagrał na bandoneonie. Oprócz członków zespołu Ariel Ramirez Tango Qartet wystąpili także członkowie Cafe Tango. Kolejnym wydarzeniem było widowisko satyryczno-muzyczne – Boska Komedia „Duchy i Rokendrol”, czyli Świat na Głowie w Malinowie.
 • 14 lipca w Rynku odbyła się V edycja koncert bluesowego„Blues Night i Bolesławiec”. Wystąpiły zespoły: Mercedes Band (z Bolesławca), Chłopaki z Ferajny, Trzynasta w Samo Południe (z Wrocławia) i Obstawa Prezydenta. Swój program zaprezentowali także uczestnicy polsko-niemieckich warsztatów „Obrazy dźwięku” oraz grupy Powerbel i Freski (z Görlitz).
 • W dniach 3 – 10 lipca Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zorganizowała w Nowogrodźcu kursy organowe pod nazwą „Letnia Akademia Muzyczna”. Zajęcia odbywały się w kościołach św, Apostołów Piotra i Pawła i św. Mikołaja w Nowogrodźcu. Uczestniczyli studenci z Czech i Polski.
 • W dniach 7 – 8 lipca w Parku Dworskim w Gościszowie odbyło się XI Święto Pečenicy. Występowały lokalne zespoły folklorystyczne oraz grupy „Mladost” i „Spomenka” z Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny. Honorowymi gośćmi byli: naczelnik Gminy Srbac – Živko Mikulić i sołtys Starego Martyńca (z którego pochodzi wielu mieszkańców Gościszowa) – Mirko. Miejscowy zespół „Gościszowianki” obchodził XXX-lecie swojej działalności; zespół otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 • Bolesławianin Mateusz Celmer, student Politechniki Wrocławskiej, został ekspertem ds. jakości kształcenia w Europejskiej Unii Studentów (ESU) i w Instytucjonalnym Programie Ewaluacji (IEP), realizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów.
 • Łukasz Ryż, zawodnik bolesławieckiego Klubu Bikestacja. pl Ziemia Bolesławiecka (kolarstwo górskie) zdobył tytuł Mistrza Polski XC w kategorii Masters (30 – 39 lat) na zawodach przeprowadzonych w dniach 7 – 8 lipca na stoku Góry Pierścienicy (w Paśmie Posłowickim okalającym Kielce).
 • W dniach 9 – 18 lipca 5 uczniów Zespołu szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu wraz z 2 nauczycielami porządkowało polskie groby na cmentarzu w Sieniawie koło Zbaraża. Zwiedzili także Krzemieniec, Poczajów, Tarnopol, Wiśniowiec oraz Zbaraż. Wyjazd ten był w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, koordynowanej przez dziennikarką Grażynę Orłowską – Sondej z Telewizji Wrocław, w której wzięło udział 360 osób. Konwój wyruszył z Wrocławia 8 lipca.
 • W dniach 9 – 13 lipca w BOK-MCC odbyły się warsztaty muzyczne w ramach projektu „Obrazy dźwięku: polsko-niemieckie warsztaty muzyczne”, współfinansowanego przez Euroregion Nysa. Warsztaty prowadzili: w klasie wokalu – Marek Bałata (jeden z najlepszych polskich jazzmenów) i Kasia Wilk (laureatka 46. Sopot Festival) i Lena Romul, w klasie gitary – Wojciech Hoffmann i Maciej Gładysz (znani polscy muzycy), w klasie gitary basowej – Piotr Żaczek, w klasie perkusji – berliński muzyk sesyjny Lars Friedrich. Warsztaty rejestracji dźwięku i obrazu poprowadzili w duecie polsko-niemieckim Apolonia Wieland (fotograf z Görlitz) i Michał Szwed (instruktor pracowni filmowej w BOK-MCC). Podsumowaniem projektu był udział zespołów złożonych z uczestników warsztatów w koncercie V edycji Blues Night in Bolesławiec w dniu 14 lipca oraz powarsztatowa wystawa zdjęć w BOK-MCC od 18 do 30 września.
 • 10 lipca w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbyło się pierwsze z cyklu trzech spotkań poświęconych atrakcjom regionu zorganizowane we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta. Prowadził je Sławomir Gortych – uczeń I Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu. Drugie spotkanie odbyło się 7 sierpnia, a trzecie – 21 sierpnia.
 • 13 lipca w Nowej Kuźni (gmina Gromadka) spłonął dom siedmioosobowej rodziny Skibów. W płomieniach śmierć poniosła 23 letnia Emilka.
 • W dniach 14-15 lipca bolesławieckie Glinoludy wzięły udział w Festiwalu Ulicznym „Pszczyń się do kultury” w Pszczynie (po raz drugi) i w XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA w Gdańsku (po raz pierwszy).
 • 15 lipca w Bolesławcu odbył się protest w obronie wolnych mediów zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzina Polska, Klub Gazety Polskiej, Solidarną Polskę, Rodzinę Radia Maryja, Prawo i Sprawiedliwość i NSZZ Solidarność. Protest zaczął się po Mszy św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy programem artystycznym „Polsko – Ojczyzno moja” w wykonaniu aktorki Haliny Łabonarskiej, a zakończył pikietą na Rynku.
 • W opublikowanym 17 lipca w „Rzeczypospolitej” wyniku Rankingu Samorządów za rok 2011 miasto Bolesławiec w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie znalazło się na 37 pozycji pod względem dbałości o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców przy zachowaniu reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego i na 78 pozycji w zestawieniu gmin najskuteczniej pozyskujących fundusze unijne.
 • 17 lipca w Teatrze Starym w Bolesławcu w ramach cyklu „Powiat zaprasza” odbył się koncert znanego śpiewaka operowego Kazimierza Kowalskiego i jego zespołu operowego. Wstęp na koncert był bezpłatny.
 • 17 lipca w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza odbyła się promocja IV edycji „Rocznika Bolesławieckiego”.
 • Uczestnicy tegorocznej 18. pielgrzymki bolesławian na Kresy Wschodnie przekazali 7 ornatów parafiom w Buczaczu, Jazłowcu, Stanisławowie, Zbarażu i Żółkwi jako dar od parafii w Bożejowicach. Przekazano także produkty żywnościowe.
 • Bolesławiecka grupa rajdowa Bc Rally Team w składzie: Grzegorz Kumka (kierowca) i Patryk Epner (pilot) zdobyła II miejsce w czwartej rundzie rajdowych mistrzostw Jeleniej Góry.
 • 20 lipca w sali konferencyjnej BOK-MCC odbyło się otwarte spotkanie z posłem na Sejm RP Antonim Macierewiczem. Gość prezentował stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w aktualnych sprawach politycznych i informacje o pracy zespołu parlamentarnego nad badaniem katastrofy smoleńskiej.
 • W dniach 20 – 22 lipca na 18. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce w Krakowie zawodnicy MKS Bolesłavia (podopieczni Małgorzaty Markowskiej) zdobyli 2 medale w biegu na 2000 m z przeszkodami: Bartosz Wróbel (srebrny medal) i Dominika Kamińska (brązowy medal).
 • Gmina Miejska Bolesławiec przystąpiła do projektu ”Be Fair – Internet jako dobro wspólne”, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Głównym celem projektu, którego koszt wynosi 7 mln zł, jest zmniejszanie zjawiska wykluczenia cyfrowego. W projekcie weźmie udział 200 rodzin, które otrzymają, na zasadzie użyczenia, zestawy komputerowe z oprogramowaniem. Ponadto po 2 osoby z każdej rodziny będą uczestniczyć w szkoleniu z podstaw obsługi komputera oraz korzystania z Internetu.
 • Karolina Kędzia z AZS AWF Wrocław (wcześniej MKS Bolesłavia) zdobyła srebrny medal Mistrzostwach Polski Seniorów w wielobobojach lekkoatletycznych w Białogardzie.
 • 28 lipca w sali konferencyjnej BOK-MCC bolesławiecki zespół Poeticon wystąpił z koncertem „Niebieski czajnik”, w którym zaprezentował program złożony z wybranych wierszy poety i pieśniarza Jacka Musiatowicza z własną aranżacją. Na scenie wystąpił także Jacek Musiatowicz.
 • W dniach 30 – 31 lipca w MBP w Bolesławcu Grzegorz Sidorowicz, bolesławiecki artysta – fotografik przeprowadził warsztaty fotografii otworkowej „Camera obscura”. Udział wzięli starsi oraz młodzi miłośnicy fotografii.
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: