WRZESIEŃ

 • 1 września w ramach 47. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w Sanktuarium Maryjnym w Bolesławcu odbył się koncert „Osiem pór roku”, podczas którego Wrocławska Orkiestra Kameralna „Leopoldinum” pod dyrekcją Christiana Danowicza wykonała „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego i „Cztery pory roku” Astora Piazzolli. Na klawesynie zagrała Aleksandra Rupocińska.
 • Od początku roku szkolnego 2012/2013 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu uruchomione zostało Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, a w Zespole Resocjalizacyjnym w Iwinach – Powiatowe Gimnazjum Specjalne nr 1 dla dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym (dotychczasowe Powiatowe Gimnazjum Specjalne w Iwinach) i Powiatowe Gimnazjum Specjalne nr 2 dla dzieci niedostosowanych społecznie. Uroczyste otwarcie gimnazjów odbyło się 18 grudnia.
 • 1 września, podczas Mityngu 65-lecia Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki we Wrocławiu lekkoatleci MKS Bolesłavia zdobyli 17 medali. Złotymi medalistami zostali: Kacper Olszewski (pchnięcie kulą i rzut oszczepem młodzików), Bartosz Wróbel (bieg na 1000 m juniorów młodszych), Wojciech Karaban (bieg na 1000 m młodzików), Tobiasz Burzyński (bieg na 1000 m dzieci starszych), Maciej Goss (bieg na 300 m przez płotki juniorów) i Kaja Caban (skok wzwyż). K. Olszewski w pchnięciu kulą wyrównał liczący sobie 26 lat rekord Dolnego Śląska (16,16 m).
 • 2 września na dożynkach gminnych w Ocicach ogłoszono wyniki konkursu na „Najładniejszą zagrodę”, zorganizowanego po raz trzeci przez powiat bolesławiecki i Powiatowa Radę Gospodyń Wiejskich. Spośród zagród zgłoszonych do konkursu zwyciężyła zagroda Krystyny Ilczyny z Bolesławic. Za najpiękniejszy wieniec dożynkowy wybrano wieniec wykonany w Kraśniku Dolnym. Reprezentował on powiat bolesławiecki na Dolnośląskich Dożynkach w dniu 9 września w Dzierżoniowie, a po zdobyciu tam I miejsca – województwo dolnośląskie na Ogólnopolskich Dożynkach Prezydenckich w dniu 16 września w Spale. Grupa wieńcowa z Kraśnika Dolnego zwyciężyła w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP, który odbył się na terenie Centralnego Ośrodku Sportu w Spale 15 września. W składzie delegacji Kraśnika Dolnego był także Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka, który zgodnie ze zwyczajem „ośpiewał” wieniec podczas prezentacji.
 • Praca 10-letniej bolesławianki Noemi Broszko, przedstawiająca dziewczynkę na huśtawce, wykonana pastelami oraz techniką sgraffito, została nagrodzona na International Environmental Children’s Drawing Contest w Japonii. Noemi Broszko jest podopieczną Stanisławy Wojdy- Pytlińskiej, prowadzącej pracownie plastyczną „Akademia sztuki” w BOK-MCC.
 • 3 września, pod pomnikiem Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Bolesławcu, Starostwo Powiatowe zorganizowało tradycyjną uroczystość upamiętniającą 73 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczestniczyli kombatanci, Sybiracy, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, związków zawodowych, organizacji społecznych, szkół ponadpodstawowych oraz wojsko. Były oficjalne wystąpienia starosty bolesławieckiego Cezarego Przybylskiego oraz płk rez. Hieronima Kosiora – przedstawiciela kombatantów.
 • Przez cały wrzesień w hallu bolesławieckiego Ratusza można było oglądać wystawę „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Na ekspozycji przedstawiono 7 laureatów tegorocznej, 5. edycji tego ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Ministerstwo rozwoju regionalnego, a wśród nich – bolesławieckie Muzeum Ceramiki.
 • 4 września ukazała się w nakładzie 10 tys. egz. nowa lokalna (Bolesławiec, Lubań, Lwówek Śląski) bezpłatna gazeta „Bobrzanin” Wydawcą jest Agencja Promocji ILTA Marta Wieczorek.
 • 6 września w Galerii im. Michała Twerda w II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu odbył się wernisaż wystawy rysunków i akwareli Czesława Matyjewicza, powstałych w latach 1977 – 1987.
 • W Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza prezydent Piotr Roman uroczyście wręczył 25 najlepszym uczniom szkół podstawowych i gimnazjów stypendia za osiągnięcia w dziedzinie nauki (średnia ocen w gimnazjum co najmniej 5,4, w szkole podstawowej – 5,6), sportu i sztuki w roku szkolnym 2011/2012. Wysokość stypendium od 1000 do 1800 zł.
 • 8 września na scenie Teatru Starego w Bolesławcu z inicjatywy polonistki Irminy Nowak z I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się wielkie czytanie „Pana Tadeusza”. Przez blisko 3 godziny uczniowie, absolwenci i nauczyciele tej szkoły czytali fragmenty poematu Adama Mickiewicza, włączając się w tym samym do zainicjowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego akcji „Narodowego Czytania” w „dwusetną rocznicę ostatniego zajazdu na Litwie” w ponad 300 miastach Polski. Oprawę muzyczną czytania przygotowała i wykonała absolwentka I LO Magdalena Kubat, grając na fortepianie utwory Fryderyka Chopina.
 • W dniach 8 – 9 września w Warszawie, w trakcie 19 edycji turnieju Polish Open & Warsaw Cup, bolesławieccy taekwondocy z klubu LMKS Gladius zdobyli 2 medale: Kamil Serafin – srebrny w kategorii –68 kg juniorów i Wiktoria Knapczyk – brązowy w kategorii -44 kg kadetek.
 • W dniach 8 – 9 września na terenie Ośrodka Wodno-Sportowego w Bolesławcu przy ul. Spacerowej odbył się Piknik Rekreacyjny – Międzynarodowy Turniej Rugby, zorganizowany przez Gminę Miejską Bolesławiec i SV Horken Kittlitz ABT Rugby pod hasłem „Sport i rekreacja elementem integracji transgranicznej”. Uczestniczyło 6 drużyn, w tym dwie z Niemiec i jedna brytyjska. Zwyciężyli rugbyści z Rudy Śląskiej, a Klub Husar Bolesławiec zajął II miejsce.
 • 12 września w Teatrze Starym uroczyście obchodziła swoje 67-lecie Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bolesławcu. Została utworzona jako Rejonowa Komenda Uzupełnień 12 września 1945 r. W listopadzie 2011 r. Minister Obrony Narodowej ustalił w tym dniu święto WKU. Stanowisko Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Bolesławcu pełni ppłk Andrzej Łuka.
 • 12 września w sali konferencyjnej Hotelu Protea w Bolesławcu odbyła się konferencja podsumowująca badania „Wybory samorządowe na Dolnym Śląsku w 2010 roku. Rywalizacja o prezydenturę w wybranych miastach regionu” przeprowadzone pod kierownictwem doc. dr hab. Dariusza Skrzypińskiego z Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Bolesławiec był jednym z 8 miast objętych tymi badaniami. W konferencji udział wzięli pracownicy naukowi uczelni oraz przedstawiciele komitetów wyborczych.
 • 13 września w Bolesławcu przebywała część grupy Kozaków, którzy od 12 sierpnia odbywają dwumiesięczną konną ekspedycję na trasie Moskwa – Paryż jako jedną z form obchodów 200 rocznicy zwycięstwa nad Napoleonem. W ekspedycji uczestniczyli potomkowie żołnierzy rosyjskich z lat 1812 – 1814. Aby oddać hołd marszałkowi Kutuzowowi zboczyli o 140 km z głównej trasy ekspedycji. Złożyli kwiaty pod pomnikiem Kutuzowa i na obu cmentarzach poległych podczas II wojny światowej żołnierzy radzieckich. Szef grupy, Paweł Moszczakow, ofiarował prezydentowi Bolesławca i Muzeum Ceramiki pamiątkowe medale wybite dla uczczenia tego przedsięwzięcia.
 • 14 września starosta bolesławiecki Cezary Przybylski i członek Zarządu Powiatu Dariusz Kwaśniewski podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie szkolnictwa zawodowego z prezesem Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Herbertem Wirthem i wiceprezesem Wojciechem Kędzią. Chodzi w nim o kształcenie na potrzeby planowanego wydobycia rudy miedzi w okolicach Bolesławca.
 • Kacper Olszewski, lekkoatleta MKS Bolesłavia, podopieczny trenera Tomasz Markowskiego,, zwyciężył w rzucie oszczepem na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbyły się w dniach 15 – 16 września w Słubicach, ustalając jednocześnie rekord Dolnego Śląska rzutem na odległość 61,34 m. K. Olszewski zdobył także złoty medal w pchnięciu kulą. Zdobywcami złotych medali zostali również: Paweł Jóźwiak (skok w dal) i Monika Sandak (rzut dyskiem). Ogółem lekkoatleci MKS Bolesłavia zdobyli na tych zawodach 9 medali.
 • Jakub Różycki, uczeń bolesławieckiego gimnazjum, zdobył tytuł Mistrza Świata na Międzynarodowych Wyścigach Modeli Samochodowych „Kyosho World Cup” r. w Lostallo (Szwajcaria) w dniach 15 – 16 września.
 • 16 września w siedzibie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Bolesławcu 6 uczennic gimnazjów z powiatu bolesławieckiego otrzymało stypendia naukowe ufundowane przez Fundację im. Jerzego Szmajdzińskiego i radnych powiatowych z SLD (wysokość stypendium 1000 zł, płatne w 10 ratach miesięcznych po 100 zł każda).
 • 17 września, w Swiatowy Dzień Sybiraków, bolesławieckie Koło Związku Sybiraków i Gimnazjum Samorządowe nr 2 zorganizowały Marsz Pamięci, który przeszedł trasą od Rynku do Cmentarza Komunalnego, na którym pod pomnikiem Sybiraków odbyła się uroczystość z udziałem bolesławieckich zesłańców na Sybir, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji społecznych w asyście kompanii żołnierzy 23. Śląskiego Pułku Artylerii.
 • W dniach 18 – 21 września Gmina Miejska Bolesławiec, Gimnazjum Samorządowe nr 2 i Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr zorganizowały cykl warsztatów na temat zagrożeń płynących z Internetu u uzależnień od gier komputerowych „Zagrożenia w cyberprzestrzeni” dla środowiska gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Prowadzili je: dr Anna Andrzejewska i prof. dr hab. Józef Bednarek z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
 • 19 września w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza odbyła sie konferencja poświęcona wychowaniu, zorganizowana w ramach II Tygodnia Wychowania odbywającego się pod hasłem „Wychowywać, ale jak”? Referaty wygłosili: ks. biskup Marek Mendyk, Alicja Grzela (Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy), Cezary Przybylski (starosta bolesławiecki), o. Edward Kryściak (dyrektor Zespołu szkół Pijarskich w Krakowie), Kornel Filipiowicz (wiceprezydent Bolesławca). Konferencję zorganizowała Gmina Miejska Bolesławiec, Starostwo Powiatowe oraz Stowarzyszenie Rodzin katolickich Diecezji Legnickiej.
 • Rozpoczął się remont i renowacja elewacji bolesławieckiego Ratusza. Zakres prac to m.in.: wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, osuszanie budynku, oczyszczanie kamiennej wieży, modernizacja schodów zewnętrznych od strony zachodniej, wymiana pokrycia dachu, oświetlenie tarczy zegara wieżowego, i wbudowanie windy wewnętrznej. Wartość tego zadania wynosi 3 009 853,78 zł, w tym dofinansowanie UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – `1 389 950,48 zł (46,8 %). Zakończenie prac planowane jest na wiosnę 2013 r.
 • W dniach 19 – 20 września w Bolesławcu odbyły się II Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Obronne dla uczniów klas wojskowych szkół ponadgimnazjalnych. Udział wzięło 36 drużyn. Zwycięskie drużyny to: dziewczęta z Lubomierza i chłopcy ze Złotoryi.
 • Od 19 września do 12 października w Bibliotece Pedagogicznej w Bolesławcu przy ul. Tyrankiewiczów 11 była czynna wystawa książek, które były z różnych względów (politycznych religijnych, społecznych, obyczajowych) zakazane. Biblioteka ten sposób włączyła się do akcji „Tydzień Zakazanych Książek 30 września – 6 października”.
 • W dniach 21 – 23 września w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu odbyła się XXI Bolesławiecka Trzydniówka Brydża Sportowego. W przeddzień tej imprezy zorganizowano turniej VIPów z udziałem 18 par, w których z mistrzami brydża sportowego grali bolesławieccy samorządowcy, przedsiębiorcy i dziennikarze lokalnych gazet. I miejsce w nim zdobyła para Katarzyna Dufrat i Zdzisław Patreucha. W turnieju z cyklu Grand Prix Dolnego Śląska Młodzieży Szkolnej zwyciężyła Zofia Bałdysz (Wrocław) w parze z Rafałem Molendą (Bolesławiec). W Mistrzostwach Polski Teamów systemu Pattona I miejsce zajął team Martens (Dominik Filipowicz, Krzysztof Martens, Michał Nowosadzki, Piotr Tuszyński). W turnieju Grand Prix Polski Par I miejsce zdobyła para Dariusz Bogucki – Andrzej Frączak. Zawody zorganizował Bolesławiecki Klub Brydżowy.
 • W dniach 21 – 23 września Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” zostały nagrodzone na XL Krakowskich Targach Budownictwa „Jesień 2012” za dekorowaną ręcznie umywalkę nablatową i system kominowy Uniwersal Max.
 • W dniach 22 – 23 września w sali sportowej Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu rozegrany został Otwarty Turniej Koszykówki Chłopców o Puchar Starosty Bolesławieckiego. Udział wzięło 6 drużyn z województwa dolnośląskiego i z lubuskiego. I miejsce zdobyła drużyna z Żar, II – z Wrocławia, a III – pierwsza reprezentacja StarBolu Bolesławiec.
 • 22 września bolesławieckie Glinoludy prezentowały się w Warszawie na „Dniu otwartym” Programu Trzeciego Polskiego Radia zorganizowanym z okazji 50-lecia Trójki. Na antenie Trójki gościł m.in. Bogdan Nowak – Papa Glinolud.
 • 25 września w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu aktorzy międzynarodowego wędrownego teatru The Bear z Pragi (Czechy) – Olga Kukuła (Polka) i David Fisher (Anglik) zaprezentowali w języku angielskim przedstawienie „Historia Anglii”.
 • 26 września Rada Miasta Bolesławiec wyraziła zgodę na bezprzetargowe oddanie w użytkowanie na 30 lat nieruchomości zabudowanej przy ul Bankowej 10 (budynek po zlikwidowanej w 2011 r. Szkole Podstawowej nr 2 wraz z jej posesją) zakonowi O. Pijarów na prowadzenie przez nich publicznej szkoły podstawowej i gimnazjum.
 • 26 września został uroczyście otwarty kompleks boisk przy szkole Podstawowej nr 4 w Bolesławcu. W skład kompleksu wchodzi: boisko wielofunkcyjne o wymiarach 22 x 44 m, boisko siatkarskie o wymiarach 10,90 x 22 m, bieżnia okólna trzytorowa i dwukierunkowa skocznia do skoku w dal. Wszystkie nawierzchnie są poliuretanowe. Budowa trwała 3 miesiące, a jej koszt (1582791 zł) pokrył budżet miasta.
 • Podczas Samorządowego Kongresu Oświaty, zorganizowanego z udziałem przedstawicieli ponad 700 samorządów z całej Polski w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego Warszawie w dniach 26 – 27 września w Warszawie, członek Zarządu Powiatu Bolesławiec Dariusz Kwaśniewski zaprezentował porozumienie 30 samorządów Dolnego Śląska w sprawie sieci centrów kształcenia zawodowego.
 • Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu wygrali tegoroczną debatę oxfordzką zorganizowaną w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pod hasłem „Wokół ACTA – Nowa Aleksandria czy Świat wg Orwella”. Nad przebiegiem debaty czuwał prof. dr hab. Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Skład zwycięskiej drużyny: Eliza Bandrów, Dominika Kamińska, Daniel Popek. Do debaty przygotowywała ich nauczycielka języka polskiego Irmina Nowak.
 • 28 września w Bolesławcu przy ul Zwycięstwa 9 otwarto Punkt Pośrednictwa Pracy Ochotniczych Hufców Pracy jako część projekt współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem tej placówki jest m. in.: ułatwianie dostępu do poradnictwa zawodowego, informacji o podnoszeniu kwalifikacji i usług pośrednictwa pracy.
 • W ramach ogólnopolskiego programu „Kraina dzieci w Europie – bis” w Bolesławcu odbył się Dziecięcy Festiwal Twórczości Europejskiej. Dzieci z 6 bolesławieckich przedszkoli (ok. 800) zaprezentowały program artystyczny o kulturze, obyczajach i tradycjach krajów Unii Europejskiej.
 • 28 września MDK w Bolesławcu zorganizował nocną podróż ze sztuką, polegającą na prezentacji różnych dziedzin sztuki na sześciu stacjach w naturalnej przestrzeni miejskiej.
 • 29 września 10 bolesławieckich Glinoludów wraz z grupą 10 akrobatów z Rzeszowa (także pomalowanych gliną) wystąpiło w ogólnopolskim programie TVN „Mam Talent”.
 • Kacper Olszewski, zawodnik MKS Bolesłavia – podopieczny Tomasza Markowskiego, zdobył złoty medal w rzucie oszczepem (58,30 m) i brązowy medal w rzucie dyskiem (57,74 m) na Mistrzostwach Polski Młodzików w lekkiej atletyce w Słubicach w dniach 29 – 30 września.
 • 30 września przy zbiegu ul. Komuny Paryskiej i M. Opitza w Bolesławcu, na terenie należącym do restauracji Piwnica Paryska, został odsłonięty pomnik Martina Opitza, wielkiego niemieckiego poety z XVII w., pochodzącego z Bolesławca. Pomnik ufundował Bogdan Nowak, właściciel Piwnicy Paryskiej, organizator Gliniady. Autorem rzeźby odlanego z brązu pomnika jest Tomasz Górnicki, absolwent Wydziału rzeźby ASP w Warszawie, syn pochodzącego z Bolesławca Waldemara Górnickiego. W uroczystości udział wzięli: konsul generalny RFN we Wrocławiu Rüdiger Schultz, przedstawiciel Śląskiego Stowarzyszenia Literackiego z Wangen (nad Jeziorem Bodeńskim) Johannes Rasim, duszpasterz mniejszości niemieckiej w Polsce prałat Wolfgang Globisch, przedstawiciel Grupy Ojczyźnianej z Siegburga Hans Dieter Heim, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz przyjaciele fundatora. Odsłonięcie pomnika połączone było z obchodami 7. rocznicy powstania Piwnicy Paryskiej. Uroczystość uświetnił koncert Noela Coutssa, legendy bluesa z Nowej Zelandii.
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: