PAŹDZIERNIK

 • 1 października została podpisana umowa o współpracy pomiędzy młodzieżą i nauczycielami Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu a emerytowanymi nauczycielami zrzeszonymi w Społecznym Stowarzyszeniu „Carpe Diem”.
 • Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Bolesławcu otrzymało Złoty Laur 2012 – główną nagrodę Instytutu Gospodarki nieruchomościami. Wyróżnienie odebrała prezes bolesławieckiego TBS w dniu 4 października, podczas Seminarium Rynku Nieruchomościami we Wrocławiu.
 • 5 października w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy obrazów i rysunków Kazimierz Kalkowskiego. Wystawa była czynna do 30 października.
 • 5 października w ramach konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” na ulicach Bolesławca została przeprowadzona gra miejska no tematyce historycznej. Pięcioosobowe zespoły uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów w ciągu dwóch godzin w ustalonych miejscach wykonywały różne zadania.
 • Kacper Olszewski, uczeń Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu, zdobył złoty medal w rzucie oszczepem (58,30 m) i brązowy medal w rzucie dyskiem (57,74 m) na Mistrzostwach Polski Młodzików w lekkkiej atletyce, rozegranych w Zielonej Górze w dniach 5 – 6 października.
 • Bolesławiecka drużyna kolarzy górskich Xtrabike Team zdobyła brązowy medal w klasyfikacji generalnej „Bike Maraton 2012” – cyklu ogólnopolskich amatorskich maratonów rowerowych MTB. W finałowym wyścigu w Świerardowie Zdroju w dniu 6 października bolesławieccy kolarze górscy zdobyli srebrny medal w klasyfikacji drużynowej.
 • Uroczystość podniesienia Bolesławieckiego Sanktuarium Maryjnego do tytułu Bazyliki Mniejszej. 6 października w Sanktuarium Maryjnym w Bolesławcu odbyła się prapremiera oratorium na chór i orkiestrę „Matko Najpiękniejszego”, skomponowanego przez ks. Bartłomieja Kota z Oleśnicy na uroczystość ogłoszenia tej świątyni Bazyliką Mniejszą. Oratorium wykonała orkiestra złożona z muzyków z terenu Śląska pod dyrekcją k. Bartłomieja Kota i chóry z Bolesławca, Myślenic i Wrocławia pod dyrekcją Aleksandra Samostrokowa. Fundatorem tego przedsięwzięcia był Powiat Bolesławiec.
 • 7 października o godz. 11,30 na bolesławieckim Rynku odbyło się uroczyste powitanie prymasa Polski – ks. arcybiskupa gnieźnieńskiego Józefa Kowalczyka, ks. arcybiskupa – metropolity wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego, ks. bpa pińskiego – Antoniego Dziemianko z Białorusi, ks. bpa Görlitz – Wolfganga Ipolta oraz innych księży biskupów i wszystkich gości przybyłych na uroczystość nadania Sanktuarium tytułu Bazyliki Mniejszej. O godz. 12,00 w Sali Rajców, z udziałem zaproszonych gości, odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Miasta, podczas którego prof. dr hab. Grzegorz Strauchold z Uniwersytetu Wrocławskiego zaprezentował historię Bolesławca. Po posiedzeniu procesja spod Ratusza przeszła do kościoła. W trakcie procesji odsłonięto papieski herb z napisem „Basilica Minor”, zdobiący wejście główne.
 • Uroczystej Mszy św. przewodniczył prymas Polski. Dekret Kongregacji Kultu Świętego i Dyscypliny sakramentów o nadaniu bolesławieckiemu Sanktuarium tytułu Bazyliki Mniejszej odczytał pracujący w tej kongregacji Polak – watykańczyk, ks. prałat Arkadiusz Nocoń. Po zakończeniu Mszy św. została odsłonięta tablica dokumentująca historyczny dzień ogłoszenia bolesławieckiej bazyliki.
 • O godz. 17,00 w Bazylice Mniejszej odbył się koncert dwóch chórów: Frankenland z parafii Gersheim w Niemczech pod dyrekcją Ursuli i Arno Leicht oraz Pueri Wratislavienses z Wrocławia pod dyrekcją ks. Stanisława Nowaka.
 • Dla upamiętnienia tego wydarzenia Urząd Miasta Bolesławiec sfinansował wydawnictwo albumowe „Bolesławiecka Bazylika Maryjna” pod red. ks. dra Andrzeja Jarosiewicza, ze zdjęciami wykonanymi przez Grzegorza Matoryna.
 • Miejski Zespół Szkół nr 2 w Bolesławcu otrzymał po raz drugi Znak Jakości „Interkl@sa”. Wyróżnienie odebrała delegacja nauczycieli i uczniów w Warszawie w trakcie uroczystej gali w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Delegacja szkoły wzięła też udział w dniach 7 – 8 października w konferencji „E – edukacja w Polsce 2012”.
 • 8 października, po 6-miesięcznej służbie w składzie Polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie, do Bolesławca powrócili żołnierze Zespołu Specjalistów d/s Szkolenia Artylerii. Dowódca zespołu ppłk Sławomir Kula zameldował dowódcy 23. Śląskiego Pułku Artylerii płk Andrzejowi Lorencowi powrót wszystkich żołnierzy całych i zdrowych oraz bogatszych o nowe doświadczenia.
 • 8 października Karina Jasińska z Gościszowa, po dwóch dniach zmagań, wjechała na rowerze napędzanym siłą rąk na ośnieżony szczyt Pico del Veleta (3396 m n.p.m.) w Hiszpanii.
 • W dniach 8 – 12 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu gościły dwie studentki: Veronika Birova ze Słowacji i Tina Van z Chin. Przeprowadzały zajęcia dla uczniów w języku angielskim z zakresu kultury i zwyczajów swoich krajów. Wizyta odbyła się w ramach projektu „Enter You Future”, realizowanego przez międzynarodową organizację studencką AIESEC
 • 9 października bolesławianka Kazimiera Dudek ukończyła 100 lat. W czasie II wojny światowej była w lagrze na terenie Niemiec, w 1945 r. przyjechała z Kutna do Bolesławca. Ma 3 dzieci, 4 wnuków, 5 prawnuków i 2 praprawnuków. Otrzymała jubileuszowe życzenia od prezesa Rady Ministrów RP, wojewody dolnośląskiego, a prezydent Bolesławca złożył osobiście życzenia w domu jubilatki.
 • 10 października Przedszkole Publiczne w Nowogrodźcu gościło gościło przedszkolaków z przedszkola z „Zwergenladen” z Königswartha (Niemcy). Było to spotkanie partnerów uczestniczących w zakończonym w czerwcu 2012 r. projekcie „Współpraca gmin Nowogrodziec i Königswartha w zakresie inwestycji i edukacji dla rozwoju dzieci”.
 • 13 października na Międzynarodowym Turnieju Taekwondo dla Dzieci Sokol Cup w Hradec Králové reprezentacja LMKS Gladius Bolesławiec zdobyła 11 medali, w tym dwa złote, które zdobyli: Kinga Benesz i Dawid Poznański.
 • 14 października Angelika Haniszewska, zawodniczka UKS Tukan Iwiny, zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski w kategorii juniorek na Długodystansowych Mistrzostwach Polski w Biegu na Orientację w Załęczu Wielkim koło Wielunia.
 • 15 października w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie zaprezentował pątniczy szlak po Ziemi Czerwińskiej, Podolu i Wołyniu – miejscowości: Kochawina, Milatyn, Poczajów, Podkamień i Zarwanica. Opowieść ilustrowana była ikonografią oraz dewocjonaliami ze zbiorów autora.
 • W ramach promocji młodych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osiecznicy od 15 października do 31 grudnia prezentowana była wystawa prac plastycznych Justyny Kozioł, 16-latki z Ołoboku, uczennicy Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Budowlanych w Bolesławcu.
 • 17 października w ramach obchodów „Święta Drzewa i Pachnicy” w Bolesławcu, z udziałem dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli, otwarto Aleję Przyleśną (na obrzeżach lasu komunalnego przy ul. Piastów) – pomnik przyrody z 57 starymi lipami, na których w ubiegłym roku odkryto pachnicę dębową. W Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza prezydent Bolesławca Piotr Roman i Magdalena Głogowska ze Stowarzyszenia Trójrzecze wręczyli nagrody zwycięzcom konkursów „Pachnica dębowa w Bolesławcu” i „Moje ulubione drzewo”.
 • Firma Bader Polska ogłosiła, że – z uwagi na spadek zamówień od producentów aut (sprzedaż aut spadła o 30 %) – w ciągu 5 miesięcy zmniejszy zatrudnienie o 500 osób (z 1800 do 1300 zatrudnionych). Jednocześnie dyrektor generalny Bader Polska – Grzegorz Menet zdementował opowieści o zamknięciu zakładu i przeniesieniu produkcji na Ukrainę.
 • 19 października w galerii BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy rzeźb Mateusza Dworskiego – cykl „Głowy”, połączony z prelekcją „Rzeźby z metalu”. Twórca, Adiunkt w katedrze rzeźby wrocławskiej ASP, zaprezentował rzeźby wykonane z żeliwa, gliny i suporexu. Wystawa była otwarta do 25 listopada.
 • 19 października w bolesławieckiej Sali Rajców ogłoszono wyniki tegorocznej edycji konkursu „Bolesławiec w kwiatach”. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
 • - Najpiękniej ukwiecone okno – Wiesława Kapusta,
 • - Najpiękniej ukwiecony balkon – Renata Sondaj, Anna Kauzik,
 • - Najpiękniej ukwiecony ogródek kwiatowy w zabudowie wielorodzinnej – Adolfina i Jerzy Furtak,
 • - Najpiękniej ukwiecony ogródek kwiatowy przy obiektach użyteczności publicznej – Przychodnia „STOMED” S. C. Szczepańscy,
 • - Najpiękniej ukwiecony ogród działkowy – ROD „Tulipan”.
 • 20 października na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Taekwondo Olimpijskim w Opolu zawodnicy LMKS Gladius Bolesławiec zdobyli trzy medale: srebrny – Klaudiusz Mrozik, brązowe – Nadia Długoszewska i Jakub Garguliński.
 • 20 października w świetlicy wiejskiej w Gromadce odbył się po raz kolejny Wieczór Kultury Kresowej. Poprzedziła go Msza św. w miejscowym kościele i modlitwa za kresowiaków. Wystąpiły zespoły: „Tylko Tak” z Suchodołu koło Lwowa, „Wesoła Gromadka” z Gromadki i „Niezapominajki” z Osłej.
 • Kamil Serafin, zawodnik LMKS Gladius Bolesławiec, zdobył brązowy medal na Europejskim Turnieju Klasy A Taekwondo Olimpijskim w Belgradzie w kategorii juniorów -68 kg.
 • 22 października w Teatrze Starym w Bolesławcu zorganizowano wieczór kresowy „Lwów jakiego nie znacie”. Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie zaprezentował klimat Lwowa z przełomu XIX i XX wieku, odbyła się projekcja filmu Jeremiego Czyżewskiego „Kawaler Księżyca” (o Henryku Zbierzchowskim – lwowskim poecie, satyryku, bardzie, autorze m.in. piosenki biesiadnej „Pij bracie, pij”) oraz spotkanie z autorem scenariusza tego filmu – Sławomirem Gowinem.
 • W domu Kultury „Promyk” w Nowogrodźcu odbył się wernisaż wystawy fotografii „Twarze Martyny”, autorstwa Martyny Mrozik. Wystawa zapoczątkowała cykl artystycznych spotkań w Nowogrodźcu.
 • 22 października bolesławiecka firma NavSim Polska Spółka z o.o. została laureatem Dolnośląskiej Nagrody Gospodarczej – otrzymała statuetkę Gryf, jako najbardziej innowacyjna firma na Dolnym Śląsku. Prezes firmy Jacek Pietraszkiewicz odebrał wyróżnienie w trakcie uroczystej gali w Operze Wrocławskiej.
 • 25 października w sali Forum odbyła się konferencja „Aktywność kobiet na Dolnym Śląsku”, zorganizowana przez Stowarzyszenie o takiej nazwie we współpracy z Urzędem Miasta Bolesławiec. Honorowymi goścmi konferencji byli: Aldona Młyńczak – posłanka na Sejm RP, Ilona Antoniszyn – Klik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Ewa Mańkowska – wicewojewoda dolnośląska. Uczestnicy wysłuchali wykładu psychologa Joanny Konczanin „Kobieta aktywna – kobieta w biznesie”. Wręczono wyróżnienia dolnośląskim nominatom zgłoszonych przez Ambasadorów Aktywności Kobiet do drugiej edycji konkursu „Aktywność kobiet 2012” – m.in. bolesławiankom: Antoninie Kopale-Wdowiak (PHU Oleńka) i Władysławie Kotlarek (przewodnicząca Bolesławieckiego Klubu Amazonek) oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Łazisk. Spotkanie uświetnił koncert Olgi Bończyk.
 • 25 października, na uroczystej gali podczas Poznańskich targów Regionów i Produktów – TOUR SALON, projekt „Odkryj urok Borów Dolnośląskich”, przygotowany przez powiat Bolesławiec i gminy: Pieńsk, Węgliniec i miasto Zgorzelec otrzymał „Różę Regionów 2012” w kategorii Projekt Specjalny. Konkurs zorganizowało branżowe pismo „Wiadomości Turystyczne”. Nagrodę odebrała opiekunka projektu Emilia Meier.
 • 25 października w MBP w Bolesławcu w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z pisarką i tłumaczką Magdaleną Tulli, autorką m.in.: „Tryby”, W czerwieni”, „Włoskie szpilki”.
 • Kaplica w Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu przy ul Piastów 17 otrzymała imię św. Jadwigi Śląskiej. Uroczystej Mszy św., w trakcie której dokonano poświęcenia kaplicy, przewodniczył biskup legnicki ks. dr Stefan Cichy.
 • 26 października w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza odbyła się promocja książki dr hab. Roberta Klementowskiego, „My wszyscy są od pracy fizycznej…” Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bolesławcu (1945 – 1956).
 • W XV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Dzieci i Młodzieży „Piękno Beskidów i Bieszczadów” nagrody otrzymały 4 warsztatowiczki pracowni plastycznej BOK-MCC: Oliwia Sas (10 lat), Karolina Jagiera (10 lat), Wiktoria Sztandera (11 lat) i Justyna Deberny (12 lat). Opiekunkami nagrodzonych bolesławianek są instruktorki: Stanisława Wojda-Pytlińska i Edyta Orlińska.
 • 27 października w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Bolesławiecki Klub Amazonek. Wykłady wygłosili: lek. med. Maciej Błaszczyński i fizjoterapeuci mgr Przemysław Zdunek oraz Dariusz Hermaciński.
 • 31 października Rada Miasta Bolesławiec podjęła uchwałę w sprawie poparcie dla uchwały Rady Miasta Inowrocławia w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej niektórych przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o te przepisy, które nakładają obowiązek zorganizowania przetargu na odbieranie odpadów komunalnych oraz stanowiące, że spółki z udziałem skarbu gminy mogą odbierać odpady komunalne na zlecenie gminy w przypadku, gdy zostaną wybrane w drodze przetargu.
 • 31 października Jadwiga Bobek, prezes bolesławieckiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Medal wręczyła dolnośląska kurator oświaty Beata Pawłowicz w czasie sesji Rady Miasta Bolesławiec.
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: