LISTOPAD

 • 5 listopada, w wieku 75 lat, zmarł Albin Kulesza, wieloletni kierownik Zespołu Pieśni i tańca „Jutrzenka”, współtwórca bolesławieckiego Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej.
 • 6 listopada w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy Rainera Magolda (RFN) „Coco. Kobiety z pasją”. Podczas uroczystego otwarcia w recitalu piosenek z musicalu „Coco” autorstwa Alana Jay’a Lernera i André Previna wystąpili Magdalena i Jarosław Zawartko oraz Dominik Mąkosa.
 • 6 listopada w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy Rainera Magolda (RFN) „Coco. Kobiety z pasją”. Podczas uroczystego otwarcia w recitalu piosenek z musicalu „Coco” autorstwa Alana Jay’a Lernera i André Previna wystąpili Magdalena i Jarosław Zawartko oraz Dominik Mąkosa. Wystawa była czynna do 15 grudnia.
 • 6 listopada z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości prof. dr hab. Grzegorz Strauchold z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosił wykład „Niepodlegli – czy w pełni?” w sali konferencyjnej BOK-MCC. Spotkanie zorganizował bolesławiecki Klub „Gazety Polskiej”.
 • 9 listopada w Teatrze Starym w Bolesławcu odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczestników pracowni wokalnych „Błękitne Nutki” oraz „Sound”, prowadzonych przez Agatę Pińczuk-Burdzy.
 • W V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na medal 2012” na Dolnym Śląsku nagrodzony został grunt inwestycyjny o pow. 89,38 ha położony na obszarze byłego lotniska w Krzywej. Wyróżnienie odebrał wójt Gminy Gromadka Dariusz Pawliszczy w dniu 9 listopada na konferencji zorganizowanej przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Na tej konferencji prezydent Bolesławca Piotr Roman podzielił się swymi doświadczeniami w zakresie przygotowania do inwestycji zagranicznych – jako przedstawiciel miasta, które było laureatem I edycji tego konkursu. W trakcie konferencji wypowiadał się też Enrique Martinez – dyrektor bolesławieckiego zakładu SRG Global – grupa Guardian.
 • 11 listopada Starostwo Powiatowe zorganizowało w Bolesławcu uroczyste obchody 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyło w nich ok. 2 tys. mieszkańców z przedstawicielami władz samorządowych oraz żołnierzami 23. Śląskiego Pułku Artylerii. W Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. W uroczystości wg ceremoniału wojskowego na Rynku żołnierzom uczestniczącym w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie zostały wręczone Gwiazdy Afganistanu – odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP. Starosta bolesławiecki Cezary Przybylski przypomniał okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. i zaapelował o rozstrzyganie wszystkich sporów w konstruktywnym dialogu, a jako normę demokracji podał przykład USA, gdzie kandydat na prezydenta po przegranych w dniu 6 listopada wyborach złożył gratulacje zwycięzcy i prosił Boga, aby wybranemu prezydentowi wszystko się udało. W Teatrze Starym z programem patriotycznym wystąpił Zespół Artystyczny Żołnierzy Rezerwy „Rota”. Mottem programu była myśl: „Dopomóż Boże, abyśmy sami siebie nie zgubili”.
 • W kinie Forum odbyła się projekcja filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 r. Film ten wyświetlono po raz pierwszy w 10. rocznicę odzyskania niepodległości.
 • 13 listopada w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza prezydent miasta uroczyście wręczył nagrody w konkursie „Zwierzęta chronione w Polsce” zorganizowanym przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej w ramach projektu „Bolesławiec działa ekologicznie”. W konkursie wzięło udział 61 dzieci z przedszkoli i oddziałów „zerowych”. I nagrodę otrzymali: Bianka Wiącek (Przedszkole nr 4), Sarah Hugeth (Przedszkole nr 7) i Damian Kowalski (Przedszkole nr 1).
 • 14 listopada w galerii Format MBP w Bolesławcu odbyło się spotkanie ze słynnym żeglarzem – kapitanem Krzysztofem Baranowskim.
 • 14 listopada w sali Forum odbyła się Międzypokoleniowa Prezentacja Twórczości Artystycznej „Od przedszkola do seniora”, zorganizowana przez Dom Dziennego Pobytu w Bolesławcu. Na scenie wystąpiło ok. 200 przedstawicieli kilku pokoleń z Bolesławca, Lubania, Nowogrodźca, Zaremby, Zgorzelca i Złotoryi.
 • 16 listopada w sali konferencyjnej BOK-MCC odbył się I Bolesławiecki Przegląd Kapel Garażowych „Hard Core Festiwal” zorganizowany przez ks. Artura Kotrysa z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu oraz Łukasza Molaka z BOK-MCC. Udział wzięło 9 zespołów. Jury przyznało: I miejsce zespołowi Holograust (Bolesławiec), II – Światłovood (Legnica), III – Random (Bolesławiec). Nagrody indywidualne zdobyli: Jarosław Szczygiel (najlepszy wokalista), Piotr Zubko (najlepszy gitarzysta), Paweł Górz (najlepszy perkusista), Bartek Melcer (najlepszy basista), Przemysław Tomaszczyk (najlepszy klawiszowiec). Gwiazdą wieczoru była grupa Malchus, grająca rocka z chrześcijańskim przesłaniem.
 • W Nowogrodźcu rozpoczęto renowację pomnika św. Jana Nepomucena, postawionym w XIX w. na Rynku.
 • 21 listopada uroczyście, w gronie miejscowych VIP-ów, otwarto galerię Bolesławiec City Center. Uroczystość prowadził Steffen Möller, znany z programu telewizyjnego „Europa da się lubić” i serialu „M jak miłość”, a gości witał dyrektor zarządzający Jan von Lewinski z Grupy Antan. Galerie poświęcił ks. prałat dr Andrzej Jarosiewicz. Po części oficjalnej dla gości wystąpił zespół Anna Kłys Quartet. Uroczystego przecięcia wstęgi o godz. 9,00 następnego dnia dokonał Robert Faktor – właściciel i prezes Zarządu Spółek Antan i Piotr Roman – prezydent Bolesławca. Atrakcje związane z otwarciem trwały 4 dni – do 25 listopada. W tym czasie galerię odwiedziło ponad 57 tys. osób.
 • 22 listopada 10-lecie istnienia obchodził środowiskowy chór „Harmonia”, działający przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu. Uroczysty koncert poprowadziła Antonina Zakrzewska – dyrygentka chóru.
 • 23 listopada w galerii Format MBP w Bolesławcu odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Markiem Grabowskim, twórcą programów telewizyjnych dla dzieci: Tik-Tak, Wyprawa profesora Ciekawskiego, Ciuchcia, Budzik, autorem scenariuszy filmów animowanych i ok. 400 piosenek.
 • 24 listopada w bolesławieckim Pałacu Ślubów (Rynek-Ratusz) 8 par małżeńskich obchodziło jubileusz złotych godów. Odebrali z rąk prezydenta Piotra Romana medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznane przez prezydenta RP. Uroczystość uświetnił występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej.
 • Stanisław Brzozowski został wybrany Najlepszym Nauczycielem Zawodu w 6. edycji konkursu zorganizowanego przez Cech rzemiosł Różnych i Powiat Bolesławiec.
 • W dniach 24 – 25 listopada na Zamku Kliczków odbył się II Ogólnopolski Festiwal Kulinarny Borów Dolnośląskich „Ale Pasztet”, zorganizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierników pod patronatem Starosty Bolesławieckiego. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
 • - Profesjonaliści – Dawid Szkudlarek i Grzegorz Szkudlarek reprezentujący Hotel Best Western z Gorzowa Wielkopolskiego,
 • - Amatorzy – „Wina i nalewki” – Mariusz Brzezicki, „Pasztety” – Marian Polus, „Wyroby i potrawy” – Rada Sołecka Bucze, nagrodę specjalną Agencji Rynku Rolnego otrzymała Teresa Kutasiewicz,
 • - Szkoły o profilu gastronomicznym – Zespół Szkół Gastronomicznych z Wrocławia – Martyna Osłowska i Michał Wester (otrzymali specjalną nagrodę Starosty Bolesławieckiego).
 • Festiwal uświetniły pokazy i warsztaty kulinarne prowadzone przez znane postacie branży gastronomicznej.
 • W dniach 26 – 27 listopada prezydent Bolesławca Piotr Roman, na zaproszenie Fundacji Forum Polityki Wschodniej oraz Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju regionalnego, brał udział w polsko-ukraińskiej konferencji w Kijowie. Konferencja, zorganizowana w ramach projektu „Dolny Śląsk dla wspólnej Europy. Międzynarodowa współpraca regionalna fundamentem rozwoju i bezpieczeństwa”, poświęcona była współpracy Dolnego Śląska z innymi europejskimi regionami. Prezydent zaprezentował doświadczenia związane z rozwijaniem współpracy międzynarodowej na przykładzie Bolesławca.
 • 27 listopada w I Dom Środowiskowy uroczyście obchodził swoje 15-lecie w sali konferencyjnej BOK-MCC. Placówka funkcjonuje w budynku na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Bolesławcu. Od początku kieruje nią Ewa Słonina.
 • 27 listopada w Warszawie, w trakcie gali laureatów konkursu „Samorząd przyjazny edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej”, wiceprezydent Kornel Filipowicz i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Tadeusz Kupczak odebrali wyróżnienie przyznane miastu Boleslawiec.
 • 27 listopada Jakub Filistyński, uczeń Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Nowogrodźcu, wraz z rodzicami i nauczycielką matematyki Renatą Piasecką, uczestniczył w uroczystej Gali Stypendialnej w Filharmonii Wrocławskiej, gdzie – jako laureat XII edycji konkursu „zDolny Ślązak” – otrzymał Akt Stypendialny.
 • W dniach 29 listopada – 2 grudnia w ramach współpracy w programie UE Comenius w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu gościli przedstawiciele szkół z 6 krajów: Chorwacji, Hiszpanii, Islandii, Niemiec, Rumunii i Włoch.
 • 30 listopada w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza odbyło się inauguracyjne posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta V kadencji. Przewodniczącą Rady została wybrana Liza Gargulińska (uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych), która pełniła tę funkcję także w poprzedniej kadencji.
 •  
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: