MARZEC

 • 1 marca dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu została odprawiona Msza św. Jej uczestnicy następnie przeszli pod symbol Polski Walczącej na murach obronnych przy ul. B. Kubika, gdzie złożyli kwiaty. Prof. dr hab. Grzegorz Strauchold wygłosił wykład poświęcony Żołnierzom Wyklętym w sali konferencyjnej BOK-MCC.

 • 1 marca Arkadiusz Sudoł został nadleśniczym w Nadleśnictwie Bolesławiec. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego nadleśniczego – Władysława Nowaka

 • 2 marca na regionalnym turnieju brydżowym młodzieży szkolnej, zorganizowanym w ramach dni otwartych XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu brydżyści BKS zajęli czołowe miejsca:

- Mateusz Stachów (Gimnazjum Samorządowe nr 4 w Bolesławcu) w parze z Marią Chojnacką ((XIV LO we Wrocłaiu) zajął I miejsce,

- Rafał Molenda (I LO w Bolesławcu) w parze z Dawidem Barzykiem (49 Gimnazjum Samorządowe Dwujęzyczne we Wrocławiu) zajął II miejsce.

 • 2 marca przed BOK-MCC otwarta została plenerowa wystawa „65 lat polskiej animacji”. Zaprezentowano na niej sylwetki mistrzów polskiej animacji oraz kadry z popularnych filmów i seriali – m.in.: „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Podróże Kapitana Klipera”i „Reksio”. Wystawa trwała do 22 marca.

 • Dawid Strojek z klasy VI a szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu został laureatem X Dolnośląskiego Konkursu Interdyscyplinarnego zDolny Ślązaczek.

 • 4 marca Miejskie Przedszkole nr 7 w Bolesławcu zostało uhonorowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej certyfikatem „Przedszkole dobrze przygotowujące do szkoły” na uroczystej gali konkursu „Mam 6 lat” we Wrocławiu.

 • 7 marca galerii Format MBP w Bolesławcu została otwarta wystawa akwareli Krystyny Raszki „Moje fascynacje”.

 • 8 marca, w Dzień Kobiet, w galerii BOK-MCC została otwarta wystawa rysunku, grafiki i malowideł Mateusza Grobelnego „Lekkostrawne myśli”. Zaprezentowane pracy były wykonane różnymi technikami: drippingu, przecierki i polerowania szlifierką. We wszystkich kompozycjach dominantę stanowiła kobieca sylwetka.

 • 8 marca przeżywszy 80 lat zmarła siostra Kazimiera (Waleria) Skromblewicz, należąca do wspólnoty Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa w Bolesławcu, wieloletnia zakrystiana w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu.

 • 10 marca Bolesławiecki Klub „Gazety Polskiej” zorganizował w sali konferencyjnej BOK-MCC spotkanie z publicystą Stanisławem Krajskim, który wygłosił wykład na temat „Masoneria a służby specjalne. Kto naprawdę rządzi w Polsce”.

 • Od 11 do 22 marca w BOK-MCC była otwarta wystawa projektów domów opartych o wzornictwo starych budynków przysłupowych z górnych Łużyc pt. „Poznaj nowe domy przysłupowe”. Pokazano na niej prace nagrodzone w konkursie „Stare przysłupy w nowoczesnej formie”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dom Kołodzieja ze Zgorzelca i niemieckie stowarzyszenie Fachring-UmGebindeHaus.

 • 12 marca w sali konferencyjnej BOK-MCC odbyło się inauguracyjne spotkanie Bolesławieckiego Klubu Republikańskiego. Posłowie PiS: Adam Lipiński, Marzena Machałek i Przemysław Wipler przestawili swoje poglądy na temat „Czy Polska jest dobrym krajem dla młodych ludzi?”

 • 13 marca w restauracji „Oleńka” przy Rynku odbyło się spotkanie bolesławieckich Krystyn.

 • 14 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bolesławcu odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka. Prezesem na nową kadencję został wybrany ponownie Jan Cołokidzi. Stowarzyszenie jako organizacja pożytku publicznego w 2012 r. z tytułu odpisu 1 % podatku zgromadziło 177.803,24 zł od 3.508 podatników. Środki te zostały w całości przeznaczone na pomoc dla 21 osób (leczenie, rehabilitacja, pomoc pogorzelcom) oraz 18 instytucji i organizacji (szkoły, parafie, kluby sportowe, domy kultury).

 • 15 marca w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Mickiewicza 13 została otwarta wystawa „Czeskie tradycje wielkanocne” oraz wystawa fotograficzna „Wielkanoc na Dolnym Śląsku”.

 • Eliasz Jankowski, żołnierz 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie (walczący w barwach TKKF Olimp Legnica), zdobył złoty medal w kick boxingu na Mistrzostwach Polski w Kleszczewie w dniach 15 – 17 marca.

 • W marcu na zaproszenie Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie na jubileuszowym 20. Europejskim Jarmarku Wielkanocnym – wśród ponad twórców 40 prezentujących rękodzieła oraz techniki ich wykonania z Estonii, Finlandii, Niemiec, Ukrainy i Węgier – zostały przedstawione  tradycje polskiego stołu wielkanocnego w wykonaniu Alicji i Anny Janiec z Lipian oraz kwiaty z krepiny, które w trakcie trwania jarmarku wykonywała Bożena Tarnawska z Kierżna, eksponowano też bolesławiecką ceramikę.

 • Na XVII Międzynarodowych Targach Gastronomicznych, które odbyły się w Warszawie w dniach 20 – 22 marca, Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” Sp. z o.o. otrzymały nagrodę „Najlepszy Produkt EuroGastro 2013” za zestaw garnków ceramicznych, talerz GU 1690 i zestaw herbaciany „Janina”.

 • 21 marca kilkudziesięciu mieszkańców gminy Nowogrodziec z burmistrzem Robertem Relichem oraz sołtysem Gościszowa Zenonem Szynką i sołtysem Czernej – Józefem Potyszką przybyło do siedziby Starostwa Powiatowego Bolesławcu, aby na odbywającej się XXVIII sesji Rady Powiatu wyrazić protest w sprawie złego stanu dróg powiatowych, a zwłaszcza dróg łączących Gościszów z Ocicami oraz Czerną z Gierałtowem. Przyjechali z pogiętą felgą, kawałkiem skruszonego asfaltu oraz transparentami: „Felga pogięta, opona dziurawa, w starostwie pensja i ciągła laba”, „Tuskobus do nas nie dojedzie, ugrzęźnie w dziurze, nie zaradzi w biedzie”, „Na drodze dziury – granda, z ust starosty – propaganda” oraz specjalnie na tę okazję przygotowanymi przyśpiewkami. W przerwie sesji w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przedstawili staroście Cezaremu Przybylskiemu swoje postulaty.

 • 22 marca w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu została otwarta wystawa „Prze-twórcy ludowi. Różnorodność tradycji mieszkańców Ziemi Bolesławieckiej po 1945 r.”. W trakcie wernisażu zaprezentowano film dokumentalny „Wdzięki wspomnień”. Wystawę zorganizowało Muzeum Ceramiki i wrocławska Fundacja Ważka, która przez cały rok 2012 realizowała na tym terenie projekt „Prze-twórcy ludowi”.

 • 25 marca w BOK-MCC została otwarta wystawa grafiki warsztatowej Artura Golińskiego „Powitanie Słońca”. Artysta pochodzący z Bolesławca, a mieszkający obecnie w Dusznikach Zdroju, przeprowadził w dniu 8 kwietnia warsztaty, w czasie których można było wykonać matrycę linorytniczą i własnoręcznie odbić ją na papierze czerpanym, wyprodukowanym w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

 • 27 marca Rada Miasta Bolesławiec wyraziła zgodę na przystąpienie do  projektu Zachodni Obszar Integracji.
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: