MAJ

 • 1 maja blisko 200 zawodników w różnych kategoriach wiekowych wzięło udział w biegach ulicznych pod hasłem „Biegaj z Europą”, zorganizowanych przez Fundację im. Jerzego Szmajdzińskiego i bolesławieckie środowisko Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

 • 1 maja odbyła się Majówka Rycerska w Zamku Kliczków – zabawa, na którą złożyły się: uroczysty przemarsz konnego pocztu i bractw rycerskich, XI Turniej Rycerski o Przyłbicę Kasztelana Zamku Kliczków, rycerskie zabawy dla dzieci (rzut podkową, „narty Bolka”, zbroja rycerska, puzzle rycerskie), turniej łuczniczy, zapasy rycerskie, pokaz kuglarski (Banici z Kożuchowa), pokaz tańców dawnych i bitwa o Zamek.

 • 2 maja na Bolesławieckim Rynku w asyście żołnierzy 23. Śląskiego Pułku Artylerii prezydent Bolesławca zorganizował uroczyste obchody Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 • 2 maja przy Krzyży Milenijnym w Wilczym Lesie odbył się IX Festiwal Piosenki Religijno-Patriotycznej zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Bolesławcu, parafię w Okmianach oraz wójtów gmin Chojnów i Warta Bolesławiecka. Wystąpiło 11 lokalnych zespołów folklorystycznych.

 • 3 maja w Święto Konstytucji 3 Maja w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej został zaprezentowany program artystyczny z wykorzystaniem poezji Czesława Miłosza i ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu aktora Teatru Polskiego w Poznaniu Mieczysława Franaszka, któremu towarzyszyła wiolonczelistka Anna Szul.

 • Reprezentanci MKS Bolesłavia odnieśli sukcesy w dniu 4 maja na Ogólnopolskim Mityngu w Lekkiej Atletyce we Wrocławiu: Ewa Ochocka zwyciężyła w biegu na 400 m przez płotki (63,19 sek.), a Kacper Olszewski zwyciężył w rzucie dyskiem (49,75 m) i w pchnięciu kulą (16,46 m) oraz zajął II miejsce w rzucie oszczepem (58,29 m).

 • 5 maja w Teatrze Starym w Bolesławcu wystąpili śpiewacy  Międzynarodowej Grupy Operowej „Sonotrio”: Agnieszka Drożdżewska – sopran (Wrocław), Ivo Michl – baryton (Praga), Mateusz Myrlak – tenor (Warszawa), Barbara Spitzer – sopran (Wiedeń), Izabela Strzelecka – mezzosopran (Wrocław), Anna Wilczyńska – sopran (Wrocław) i Witold Janusz – fortepian (Wrocław). Wykonywali słynne pieśni, arie, duety i ensemble z dzieł słynnych kompozytorów słowiańskich: Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Antonina Dwořaka, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki, Sergiusza Rachmaninowa i Bedřicha Smetany.

 • Pod hasłem „Dodawać życia do lat” Dom Dziennego Pobytu w Bolesławcu obchodził w sali Forum 25-lecie swojej działalności.

 • Uczniowie klasy Ia z II Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu: Magdalena Broszko, Krystian Fecyk, Adrian Fehring-Dworak i Marcin Kołodziej za opracowany przez siebie biznesplan Interaktywne Centrum Nauki „Scence Lab” zdobyli I miejsce w konkursie zorganizowanym przez uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu w ramach projektu „Być przedsiębiorczym”.

 • 7 maja w Sali Rajców Bolesławieckiego Ratusza przedstawiciele 21 samorządów z powiatu bolesławieckiego. lubańskiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego podpisało „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Zachodniego Obszaru Integracji”. Zawarcie tego porozumienia stanowi kolejny krok do utworzenia dla tego obszaru Programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na lata 2014 – 2020.

 • 7 maja w Teatrze Starym w Bolesławcu ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe i Cech rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bolesławcu konkursie „Murowany sukces”, adresowanym do uczniów klas zawodowych. Udział wzięły trzyosobowe drużyny (2 murarzy i 1 technolog robót wykończeniowych) z terenu Dolnego Śląska. Zwyciężyła drużyna z Bolesławca W składzie: Wojciech Chromiński, Paweł Bednarczuk i Rafał Krzysztofiński.

 • 8 maja, w 68 rocznicę zakończenia II wojny światowej, Starostwo Powiatowe w Bolesławcu zorganizowało uroczystość patriotyczną pod pomnikiem II Armii Wojska Polskiego. Udział wzięli kombatanci, poczty sztandarowe instytucji i organizacji społecznych, młodzież szkolna, żołnierze X Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz kompania honorowa 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta.

 • Bartłomiej Szeląga, zawodnik UKS Tukan Iwiny, zdobył brązowy medal na dystansie sprinterskim na Mistrzostwach Republiki czeskiej w Biegu na Orientację, które odbyły się 8 maja w Chrudimie Kolo Pardubic.

 • 8 maja w sali konferencyjnej BOK-MCC odbył się finał konkursu „I Ty możesz zostać Demostenesem! Dolnośląski uczeń Mistrzem Mowy Polskiej”, zorganizowany przez Gimnazjum Samorządowe nr 3 w Bolesławcu. Udział wzięło 11 uczestników ze szkół w Bolesławcu, Jeleniej Górze, Wrocławiu i Zgorzelcu. Dolnośląskim Demostenesem – Mistrzem Mowy Polskiej została Magdalena Dalecka (GS nr 3 w Bolesławcu).

 • 8 maja Anna Czerwieńska-Rydel, autorka książek dla dzieci i młodzieży spotkała się z młodymi czytelnikami w galerii Format Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu.

 • 9 maja w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyło się uroczyste „Spotkanie Pokoleń” zorganizowane przez bolesławiecki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Przedstawiona została geneza i historia tej organizacji ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odgrywał w czasie wojny i pokoju, a w formie prezentacji multimedialnej pokazano działalność PCK w Bolesławcu od 1945 r.

 • 10 maja w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy rzeźb i płaskorzeźb bolesławianki Joanny Bruździńskiej pt. „Kolekcja myśli”.

 • 11 maja w kościele św. Piotra i Pawła w Nowogrodżcu odbył się polsko-niemiecki koncert muzyki wokalno-instrumentalnej XVIII-XX wieku zorganizowany przez Urząd Miejski w Nowogrodźcu i Heimatgemenschaft Naumburg am Queis (Stowarzyszenie Ojczyźniane Nowogrodziec nad Kwisą). wykonawcami byli: Lothar Rückert (organy), Reinhard Großer (trąbka, corno da caccia) i Jacek Dutka (tenor).

 • 11 maja Tadeusz Płużański wygłosił w sali konferencyjnej BOK-MCC wykład o Żołnierzach Wyklętych.

 • 12 maja 4-osobowa reprezentacja Bolesławca wzięła udział w „NOGENT BASTARD”, zorganizowanym we francuski Nogent sur Marne, mieście partnerskim Bolesławca. W biegu na 10 km, wśród ponad 250 zawodników z całej Europy, Kamil Makoś z wynikiem 34 minuty i 38 sekund zajął II miejsce w klasyfikacji generalnej i w swojej grupie wiekowej, a Adrian Zawer z wynikiem 45 minut i 54 sekundy został zwycięzcą w kategorii juniorów.

 • 13 maja, po rozstrzygnięciu drugiego przetargu (pierwszy został unieważniony), została podpisana umowa o wykonaniu zadania „Przywrócenie dawnej funkcji zakładu kąpielowego przy ul Zgorzeleckiej w Bolesławcu”. Umowę podpisał Piotr Roman – prezydent Bolesławca i Dariusz Raczycki – dyrektor Zespołu Projektów z firmy Skanska, która jest wykonawca tego zadania o wartości 10 449 310,91 zł (pierwotnie wartość tej inwestycji określano na 6 085 271,85 zł – „Rocznik Bolesławiecki 2012”, s.11). Na jego realizację pozyskano dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego w wysokości 6 605 784,69 zł, czyli 70 % kwoty wydatków kwalifikowanych projektu; całkowite wydatki wynieść mają 11 610 040,65 zł. W zrewitalizowanym obiekcie prowadzone będą zajęcia profilaktyczno-zdrowotne oraz zabiegi z zakresu rehabilitacji i odnowy biologicznej. Roboty budowlane mają trwać 14 miesięcy.

 • Prezydent Bolesławca Piotr Roman odebrał w trakcie uroczystej gali finałowej konkursu Filary Polskiej Gospodarki 2012 w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu wyróżnienie w VIII edycji rankingu Samorządowy Lider Biznesu przyznane mu (po raz drugi) przez dziennik „Puls Biznesu”.

 • 15 maja Julia Gołębiowska, 13-letnia uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej i stopnia w Bolesławcu w klasie saksofonu, prowadzonej przez Mateusza Boducha, zajęła I miejsce w 1. Ostrowskim Forum Klarnetowo-Saksofonowym. Zwyciężczyni akompaniował Aleksander Samostrokov, który otrzymał dyplom „za wyróżniający się akompaniament”.

 • 17 maja w galerii Długa BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy malarstwa katowickiego artysty Krystiana Wodnioka.

 • W dniach 17 – 19 maja Gmina Miejska Bolesławiec, Wspólnota Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa w Bolesławcu, parafie: Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, BOK-MCC oraz Gimnazjum Samorządowe nr 3 im. Jana Pawła II zorganizowały obchody V rocznicy ustanowienia św. Marii de Mattias patronką Bolesławca i10-lecia jej kanonizacji.

17 maja w kościele MBP uczniowie Gimnazjum, przygotowywani przez Aleksandrę Sozańską-Kut, zaprezentowali przedstawienie teatralne „Maria de Mattias – charyzma i duchowość”.

18 maja w Boleslawieckiej Bazylice Maryjnej odbył się koncert Orkiestry Diecezjalnej.

19 maja w kościele MBP odbyła się projekcja Filmu „Święta Maria de Mattias Patronką Bolesławca” oraz została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Medyka. Występowały prowadzone przez Aleksandra Samostrokova bolesławieckie chóry Cantate Deo oraz Kamerton oraz chór z rodzinnego miasta Patronki – Vallecorsy we Włoszech, który prowadziła Margherita Cimoreli.

Nowoutworzone Stowarzyszenie św. Marii de Mattias (zarejestrowane przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu w dniu 17 maja 2013 r.), którego prezesem jest Tadeusz Kupczak, zorganizowało wystawę prac wykonanych przez uczniów bolesławieckich szkół, przedstawiających wizerunek Patronki.

 • W dniach 17 – 18 maja w Teatrze Starym w Bolesławcu odbył się VI Festiwal Tańca Orientalnego i Flamenco. Występowały najmłodsze adeptki tańca oraz tancerki szkoły Tierra Flamenco Elżbiety Eisenblätter. Marcelina i David Beucher zaprezentowali arie z opery „Carmen G. Bizeta (akompaniowała na pianinie Justyna Skoczek). Gwiazdą festiwalu była Maja – założycielka Tribal Dance Akademy w Berlinie i tancerka Tribal Fusion Style w Berlinie.

 • W dniach 17 – 19 maja na Mistrzostwach Polski Młodzików 2013 w Komornicy para Bolesławieckiego Klubu Brydżowego Jakub i Patryk Patreuhowie zdobyła srebrny medal w turnieju par sportowych i brązowy medal w konkurencji teamów sportowych (grając razem z parą Katarzyna Urbańczyk i Kinga Zawadzka – TB Szombierki).

 • 18 maja w sali konferencyjnej BOK-MCC odbyło się spotkanie z profesorem Andrzejem Zybertowiczem. Tematy spotkania: Dokąd zmierzasz Polsko? Dokąd zmierzają polskie elity? Organizatorami spotkania byli posłowie PiS: Adam Lipiński i Marzena Machałek oraz miejscowa organizacja PiS, Bolesławiecki Klub Republikański i Klub „Gazety Polskiej” w Bolesławcu.

 • 18 maja w obydwu budynkach Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zorganizowana „Noc Muzeów” – można było je zwiedzać bezpłatnie do godz. 24,00. Skorzystało z tej okazji ok. 1000 zwiedzających. W Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa została otwarta wystawa „Bolesławiecka ceramika na drodze do nowoczesności”, przygotowana wspólnie ze Schlesisches Museum zu Görlitz we współpracy z wieloma muzeami oraz kolekcjonerami prywatnymi z Niemiec i Polski. Eksponowano na niej głównie wyroby wykonane przez profesorów i uczniów słynnej niegdyś bolesławieckiej Zawodowej Szkoły Ceramicznej (istniejącej w latach 1897 – 1945) oraz w poszczególnych bolesławieckich zakładach. W wydanym w języku polskim i niemieckim obszernym (liczącym 352 strony) katalogu zamieszczone zostały noty katalogowe oraz zdjęcia wszystkich prezentowanych na wystawie eksponatów. W budynku przy ul. Mickiewicza została otwarta wystawa „Świat lalek XX wieku”. Zaprezentowano na niej lalki producentów polskich i niemieckich, a także mebelki i inne elementy wyposażenia domków dla lalek. Ekspozycja pochodziła ze zbiorów Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu z kolekcji Henryka Tomaszewskiego.

 • W dniach 22 – 26 maja w Nowogrodźcu odbył się V Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Muzyka u J. I. Schnabla” zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Sportu. Dyrektorem festiwalu była Eliza Szwed, dyrektorem artystycznym Piotr Rojek, a koncerty prowadziła Aleksandra Pijarowska.

22 maja – Recital organowo-fletowy. Wykonawcy: Witold Zaborny (organy) i Martyna Majda (flet). Miejsce: kościół św. Mikołaja.

23 maja – Występ baletowy. Wykonawca: Zespół Rytmiczny. Miejsce: Skwer przy ul. Bolesławieckiej.  

24 maja – Koncert organowy. Koncert na cymbały. Wykonawcy: Sergey Shein z Norwegii – organy i Veranika Pradzed z Białorusi – cymbały. Miejsce: kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.

25 maja –Koncert instrumentalny. Wykonawcy: Piotr Rojek – organy i Wratislavia Trumpet Consort. Miejsce: kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.

26 maja – Koncert finałowy. J. I. Schnabel: Salve Regina, Sanctus i Benedictus z Missa guadragesimalis d-moll: W. A Mozart: Reguiem d-moll KV 626. Wykonawcy: Joanna Moskowicz – sopran, Damian Ganclarski – alt, Jędrzej Tomczyk – tenor, Bogdan Makal – bas, Orkiestra Kameralna, Chór Politechniki Wrocławskiej – dyr. Marek Pijarowski, przygotowanie chóru – Małgorzata Sapiecha-Muzioł. Miejsce: kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.

 

 • 22 maja Janusz Korwin-Mikke, szef Kongresu Nowej Prawicy, spotkał się ze swoimi sympatykami w restauracji „Oleńka” przy bolesławieckim Rynku.

 • Praca Mateusza Herowskiego, 8-letniego bolesławianina uczęszczającego na zajęcia „Akademii Sztuki” prowadzonej w BOK-MCC przez Stanisławę Wojdę-Pytlińską, nosząca tytuł „Kosmos” została nagrodzona w konkursie plastycznym dla dzieci młodzieży zorganizowanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu w ramach Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego.

 • 25 maja w ramach akcji „Polska biega” Międzyszkolny Ośrodek Sportu w imieniu powiatu bolesławieckiego zorganizował „RUNdkę z Powiatem” – bieg sztafetowy na trasie długości 102,5 km, wytyczonej przez 6 gmin powiatu. Rozpoczęcie i zakończenie biegu miało miejsce przed galerią Bolesławiec City Center, gdzie podczas blisko 9 godzin trwania biegu odbywały się różne działania związane ze zdrowym trybem życia, a POK zorganizował pobieranie krwi i kontynuowanie akcji „Szpikolada”.W sztafecie wystartowało 99 zawodników, z których najmłodsze uczestniczki miały po 16 miesięcy, a najstarszy 73 lata.

 • 25 maja w Teatrze Starym w Bolesławcu Studio Aktorskie Sławomira Ratajskiego wystapiło ze spektaklem „Kobieta i Mężczyzna, czyli o narodzinach Ducha”, opartym na technikach pantomimy z elementami tańca z choreografią Elżbiety Andrusieczko-Tor. Była to jedna z sześciu produkcji teatralnych przygotowanych przez to Studio w ciągu trzech lat jego działalności.

 • 26 maja Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował „13. Europejskie biegi uliczne. Bolesławiec 2013”:

- Biegi dla dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych na dystansach: 300, 600 i 900 m,

- Bolesławiecki bieg mam ((300 m),

- Bieg główny (10 km),

- Bieg sportowy (2,4 km),

- Nordick Walking (2,4 km),

- Bieg VIP-ów (600 m),

- Rozbiegany Bolesławiec – bieg rekreacyjny (600 m).

Zwycięzcą w Biegu Głównym został Ukrainiec Andrzej Starzinskij w czasie 30 minut i 1 sekunda.

Ogółem w biegach wzięło udział ponad 130 zawodników.

 

 • 26 maja Krystian Miżdal został wybrany radnym Rady Gminy Wiejskiej Bolesławiec (zwyciężył w wyborach uzupełniających).

 • 27 maja w Warcie Bolesławieckiej rozpoczęła się budowa sieci światłowodowej, która swoim zasięgiem obejmie całe województwo. Sieć będzie złożona z 1500 km kabli światłowodowych, a jej prędkość będzie dochodziła do 100 gigabajtów na sekundę. Wartość projektu wynosi 215 mln zł, z czego ok. 150 mln pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Na uroczystym otwarciu budowy Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej byli m.in.: wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak, poseł Grzegorz Schetyna, starosta Bolesławiecki Cezary Przybylski i wójt Gminy Warta Bolesławiecka Mirosław Haniszewski.

 • Kamil Kawka, uczeń Szkoły podstawowej nr 1 w Bolesławcu, zdobył złoty medal Wojewódzkich biegu na 300 m i rezultatem 40:52 sek. Ustanowił nowy rekord Polski Wojewódzkich swojej katogorii na Wojewódzkich Igrzyskach Lekkoatletycznych we Wrocławiu. Do zawodów przygotował go nauczyciel wychowania fizycznego Ryszard Posacki.

 • 29 maja Joanna Olech, autorka i ilustratorka książek dla dzieci (m.in. „Tarantula, Klops i Herkules”), spotkała się z młodymi czytelnikami i przeprowadziła warsztaty plastyczne w galerii Format MBP w Bolesławcu.

 

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: