CZERWIEC

 • 1 czerwca, w Dzień Dziecka, dla najmłodszych bolesławian przygotowano wiele atrakcji:

- w kinie Forum – animację „Tajemnice Zielonego Królestwa” w technologii 2D,

- w Bolesławieckim Parku Wodnym „Orka” zorganizowano zawody pływackie dla dzieci oraz malowanie twarzy i układanie fryzur,

- na skwerze Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach „Wielkiego Festyny Parafialnego z okazji Dnia Dziecka” zorganizowano gry i zabawy dla dzieci, dmuchane zjeżdżalnie, wykonywanie tatuaży, loterię fantową oraz występy zespołów „Mały Bolesławiec”, „Jutrzenka” i „Równica” (z Ustronia Górskiego),

- w Teatrze Starym, w ramach Teatralnego Dnia Dziecka, kółko teatralne „Świetliki” z GOSiR w Parowej pokazało widowisko ”Życie to nie bajka”, grupy młodych aktorów z MDK w Bolesławcu – „Wyspa Szkrabów” zaprezentowała sztukę „Dziwna zwrotka” (opartą na twórczości Ludwika Jerzego Kerna), a „Teatrzyk Słowa” – przedstawienie „Nie ma strachu”.

 • Od 3 do 28 czerwca w Bolesławcu odbywał się 49. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Udział wzięło 16 artystów, w tym z zagranich: Hanna Ambrosava (Białoruś), Larysa Antonova (Ukraina), Maria Eugenia Belden Rangel (Meksyk), Marion Devillers (Francja), Julien Djedaoua-Innocenti (Francja), Marc Iturri Torrellas (Hiszpania), Sople Maslowski (Francja), Daniel Weitzelberger (Austria), Stephanie Young (USA), Aldon Zani (Włochy) oraz z Polski: Barbara Felender, Władysław Garnik, Krystyna Gay-Kutschenreiter – konsultant, honorowy uczestnik pleneru, Mateusz Grobelny – komisarz pleneru, Kazimierz Kafkowski i Kinga Ogórek..

7 czerwca w galerii BOK-MCC odbyło się oficjalne otwarcie pleneru oraz wernisaż wystawy „3 światy” Ceramicznego Koła Naukowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

8, 15 i 22 czerwca w sali konferencyjnej BOK-MCC odbywały się multimedialne prezentacje twórczości artystów.

27 czerwca w galerii BOK-MCC odbyło się oficjalne zakończenie pleneru. W jego trakcie odbył się wernisaż wystawy prac Edyty Orlińskiej „Moje miasta” Artystka zaprezentowała osiem ceramicznych obrazów inspirowanych miejscami, które miały wpływ na jej twórczą drogę.

49. MPC-R został zrealizowany w ramach projektu ARGINET, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Kultura.

Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy pleneru tworzyli w: Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec” Sp. z o.o., Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „:Ceramika Artystyczna” i Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu.

Organizatorem pleneru był BOK-MCC i Gmina Miejska Bolesławiec. Plener był dofinansowany przez Unię Europejską w ramach dwuletniego (2012 – 2014) projektu Arginet, który ma na celu promocję dialogu i wymiany międzykulturowej poprzez system innowacyjnych działań operatorów kulturalnych z branży ceramicznej. Całkowity budżet tego projektu wynosi 400 tys. euro, w tym 60 tys. euro dla Bolesławca na częściowe sfinansowanie Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego i Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

 • 7 czerwca bolesławieckie Glinoludy zaprezentowały się (po raz kolejny) w ogólnopolskim programie TVP1 „Kawa czy herbata”. Program był realizowany na wrocławskim Rynku.

 • Karolina Filistyńska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, została laureatką (zajęła 8 miejsce w kraju) V edycji Olimpiady „Myśli Jana Pawła II”, której finał odbył się w dniach 7 – 8 czerwca w Białymstoku. Opiekunką laureatki jest Marta Pankiewicz – katechetka w tej szkole.

 • Projekt „A night in the library – Noc w bibliotece” realizowany w Szkole Podstawowej nr 1 w Miejskim Zespole Szkół nr 2 w Bolesławcu zajął I miejsce w programie edukacyjnym Unii Europejskiej „Nasz Projekt eTwinning 2013”. Program eTwinning promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnej (TIK) w szkołach europejskich. 6-osobowa delegacja szkoły z nauczycielką-bibliotekarką Teresą Prokowską – koordynatorką projektu – przebywała w dniach 7 – 8 czerwca w Warszawie dyplomów uroczystym wręczaniu dyplomów i nagród.

 • Ukazał się przewodnik turystyczny „Maroko” opracowany przez bolesławiankę, pilota wycieczek zagranicznych, Grażynę Hanaf.

 • Ukazała się (wydana w Australii przez Wydawnictwo Polonii Australijskiej) nowa książka Ryszarda Adama Gruchawki „Czas prostowania gwoździ”. Książka poświęcona jest sytuacji w Polsce (są także wątki dotyczące Bolesławca)na początku lat 80. ubiegłego wieku. Jest to już siedemnasta książka tego autora zamieszkałego w Starej Olesznej.

 • W dniach 8 – 9 czerwca w Gierałtowie zorganizowano Święto Kresowe. Występowały zespoły śpiewacze z repertuarem kresowym, odbyła się degustacja potraw kresowych, zaprezentowano wystawę fotografii z Kresów Wschodnich oraz wystawę sprzętów przywiezionych ze Świrza i okolic, a gwiazdą imprezy był Kabaret Spotkanie z Balladą z programem „Wpadnij do Kopytkowa”. Święto rozpoczęło seminarium „Kresy w czasie i przestrzeni”, prowadzone przez etnologa Henryka Dunina, badacza tradycji kulturalnej Dolnego Śląska.

 • W dniach 8 – 9 czerwca na Mistrzostwach Polski LZS w Lekkiej Atletyce w Słubicach zawodnicy MKS Bolesłavia zdobyli 12 medali (5 złotych, 6 srebrnych i 1 brązowy) i II miejsce w klasyfikacji drużynowej. Złote medale zdobyli: Agnieszka Bosek (rzut młotem), Dawid Kopała (rzut młotem), Ewa Ochocka (bieg na 100 m przez płotki), Kacper Olszewski (pchnięcie kulą) i Grzegorz Oślak (chód na 10 km).

 • 9 czerwca zorganizowana została rowerowa Rundka z Powiatem na dystansie 102,5 km (ta sama trasa, jaka przebiegli zawodnicy 25 maja). Start odbył się spod budynku Starostwa Powiatowego.

 • 9 czerwca w Bolesławcach odbyła się IX Festa Bałkańska. Mimo padającego deszczu zdołano przeprowadzić zaplanowane konkursy i zabawy, a zespoły folklorystyczne – wśród nich Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej – zaprezentowały bałkańskie i polskie tańce i w inscenizacji słowno-muzycznej przypomniały historię Polaków z Jugosławii.

 • 9 czerwca wygrana BKS Bobrzanie z Bazaltem Sulików zapewniła bolesławieckiej drużynie piłki nożnej (na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek jeleniogórskiej okręgówki) powrót do IV ligi.

 • 15 czerwca na boisku sportowym przy ul. Rajskiej w Bolesławcu odbył się II Międzynarodowy Turniej Rugby 7 o Puchar Starosty Bolesławieckiego. Udział wzięło osiem drużyn – w tym dwie z Niemiec. Zwyciężył Klub Husar Bolesławiec, który w finale pokonał drużynę z Rudy Śląskiej wynikiem 31:10.

 • Hanna Druzgała, uczennica Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu, została laureatką XV Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie”, który odbył się w dniach 15 – 16 czerwca w Żarach.

 • 15 czerwca i w dniach 20 – 23 czerwca odbyły się Dni Bolesławca.

15 czerwca w galerii Długa Bok-MCC została otwarta wystawa „Czas koloru” – zaprezentowali na niej swoje prace uczestnicy warsztatów malarskich Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu. Wernisaż uświetnił występ Zespolu Pieśni i Tańca Bolesławiec. Na scenie w Rynku odbył się koncert „Dire Straits Symfonicznie. Muzyka Marka Knofflera”. Utwory brytyjskiego zespołu Dire Straits, które zaaranżował Krzysztof Herdzin, wykonali czołowi polscy muzycy: Marek Napiórkowski – gitara, Kuba Badach – śpiew, Tomasz Kałwak – instrumenty klawiszowe, Robert Kubiszyn – gitara basowa i Paweł Dobrowolski – perkusja oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

20 czerwca w kinie Forum odbył się Przegląd Kina Serbskiego, na którym można było obejrzeć trzy filmy: Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową, Śmierć człowieka na Bałkanach i The Box.

21 czerwca na scenie w Rynku występowały przedszkolaki i uczniowie bolesławieckich szkół, a na zakończenie – bolesławiecki zespół Sumptuastic.

22 czerwca na scenie w Rynku oficjalnie otwarto XIII Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej. Honorowymi gośćmi byli: Koviljka Śpirić –   ambasador Bośni i Hercegowiny oraz Radojko Bogojević – ambasador Republiki Serbii. W specjalnie przygotowanej osadzie reemigrantów można było spróbować tradycyjnych potraw bałkańskich, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Można też było obejrzeć występy lokalnych zespołów folklorystycznych oraz wysłuchać bałkańskich rytmów w wykonaniu zespołów: Svetosavska Omladinska Zajednica (z Bośni i Hercegowiny), Sokół Orkestar – grającej muzykę etniczną, głównie z wykorzystaniem instrumentów dętych blaszanych i grupy Bubliczki, specjalizującej się w mieszaninie folku bałkańskiego, kaszubskiego i polskiego.

23 czerwca występowały zespoły z pracowni tanecznych BOK-MCC:  Zespół Pieśni i tańca Bolesławiec, Canon, Canonki, pracowni break-dance, pracowni tańca orientalnego i flamenco Carmen oraz zespół Poeticon i kwartet smyczkowy z Siegburga.  Na zakończenie wystąpili: Leszek Cichoński, Funk Day – Trio Mirosława Kuca oraz Obstawa Prezydenta – bolesławiecka grupa bluesowa.

 • 16 czerwca Zespół Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec” wystąpił w Teatrze starym w Bolesławcu wraz z grupą taneczną z Zwickau (Niemcy). Obie grupy taneczne spotykają się systematycznie od 2004 r. na wspólnych warsztatach tanecznych, ucząc się tańców polskich i niemieckich.

 • Joanna Mysłek-Michnowska i Katarzyna Sas, instruktorki MDK w Bolesławcu, po kilkumiesięcznej pracy, uczyniły swoiste dzieło sztuki ze ścian klatki schodowej budynku MDK, w którym prowadzą zajęcia.

 • Do Szpitala Powiatowego w Bolesławcu (bez wcześniejszego uzgodnienia) został podrzucony 69-letni, nieprzytomny po udarze, mężczyzna ze szpitala w Nowym Brunszwiku w stanie New Jersey (USA). Mężczyzna jest bezdomny, od 27 lat przebywał nielegalnie w USA, a amerykański szpital po dwumiesięcznym leczeniu i ustaleniu, że pochodzi z Raciborowic – podrzucił go drogą lotniczą przez Nowy Jork, Warszawę i Wrocław, a stąd karetką pogotowia ratunkowego do bolesławieckiego szpitala z dokumentacją historii choroby, lekarstwami i receptami. Z uwagi na brak ubezpieczenia jego status był taki sam w Polsce, jak w USA – nie miał kto płacić za jego leczenie. Przed wyjazdem z Polski był kierowcą w Państwowej Komunikacji Samochodowej. Członkowie jego rodziny odmówili sprawowania nad nim opieki. Gmina Warta Bolesławiecka podjęła po tygodniu decyzję o ubezpieczeniu tego pacjenta.

 • 21 czerwca w Teatrze Starym w Bolesławcu odbył się „Galerion 2013” – II Dolnośląski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Swój dorobek przedstawiło blisko 300 osób. Niepełnosprawni artyści zaprezentowali piosenki, grę na różnych instrumentach, recytacje wierszy, animacje cyrkowe i przedstawienie teatralne. W hallu Teatru zorganizowano wystawę prac plastycznych i fotografii. Honorowy patronat nad przeglądem objął wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń, a gospodarzem i organizatorem imprezy był wicestarosta bolesławiecki Stanisław Chojnicki.

 • 21 czerwca w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej odbyła się „Noc Kościołów”. Rozpoczęła się od Mszy św., koncertował chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bolesławcu, a na zakończenie redaktor Jan Pośpieszalski wystąpił z prelekcją o manipulacji w mediach.

 • 21 czerwca II Liceum Ogólnokształcące w Bolesławcu otrzymało Certyfikat Szkoły Łowców Talentów. 10 uczniów tej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim konkursie English Ace 2013, organizowanym przez firmę edukacyjno-wydawniczą Łowcy Talentów Jersz. Uczeń klasy I Kacper Piecyk został laureatem tego konkursu – zdobył II miejsce w kraju. Certyfikat jest przyznawany przez organizatora konkursu szkole, która uczy przynajmniej jednego laureata.

 • Zespół koszykówki KK StarBol Bolesławiec zdobył II miejsce w 6. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Koszykówki „Jedynka Cup”, rozegranym w dniach 21 – 23 czerwca w Kościanie. Zespół występował w składzie: Nikodem Borecki, Mateusz Giergielewicz (uznany za najlepszego zawodnika turnieju), Kacper Kozłowski, Maciej Leszczyński (zdobył tytuł króla strzelców turnieju), Mateusz Mikołajewski, Wojciech Mocny, Dawid Strojek, Oskar Śliwiński. Trenerem bolesławieckich koszykarzy jest Jarosław Leszczyński.

 • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Bolesławcu zajęli czołowe miejsca w Matematycznych Mistrzostwach Polski: Antoni Łasica zdobył I miejsce, a Magdalena Cichorzewska – IV miejsce.

 • Stojący przy ul Hutniczej w Bolesławcu nieczynny 27 metrowy komin został pomalowany stempelkami jako reklama Ceramiki Bolesławieckiej Kalich. Docelowo stempelkowy komin ma być podświetlony.

 • 22 czerwca w Pradze (Czechy) odbył się finał trwającej od 24 maja – kiedy to otwarta została wystawa prac 6 bolesławieckich artystów: Czesława Matyjewicza, Jacka Opały, Katarzyny Sas, Studia Borowski, Edwarda Szuttera i Marka Zygi – prezentacji Bolesławca w ramach programu „Poznaj Polskę” zorganizowanego przez Instytut Polski. šGolema”, udział w niej wzięły m.in. bolesławieckie Glinoludy.

 • 22 czerwca na uroczystym spotkaniu w Pałacu Ślubów prezydent Bolesławca wręczył przyznane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie 6 parom obchodzącym jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Uroczystość uświetniły występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Bolesławcu.

 • 23 czerwca w Bolesławieckim Parku Wodnym „ORKA” odbyły się zawody pływackie „Bolesławiecka Setka Pływacka” – I Memoriał Bolesława Mareckiego (zmarłego w 2009 r. bolesławieckiego trenera pływania). Uczestnicy startowali na dystansie 100 m we wszystkich stylach w różnych kategoriach wiekowych. W bieg memoriałowym na dystansie 100 m w stylu zmiennym w klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyła Agata Kapnik (czas 1:16,50), a wśród mężczyzn – Wiktor Łodyga (1:02,11).

 • 23 czerwca w Nowogrodźcu odbył się 15. Ogólnopolski Bieg Uliczny „Nowogrodziecka 10-tka”. Bieg Główny (połączony z biegiem VIP-ów) odbył się na dystansie 10 km. Wśród mężczyzn zwyciężył Jurij Blahodir z Ukrainy w czasie 33 minuty 38 sekund, a wśród kobiet także Ukrainka –  Natalia Barak w czasie 37 minut i 44 sekundy. Na dystansie 300 m biegły przedszkolaki i dzieci z klas I – IV szkoły podstawowej, a na dystansie 2 km – uczniowie klas V – VI szkoły podstawowej i klas I – III gimnazjum (łącznie w biegach szkolnych wzięło udział 114 osób).

 • 24 czerwca, w Noc Świętojańską, uczestnicy zajęć pracowni tańca nowoczesnego Anny Leśniewskiej w MDK w Bolesławcu wzięli udział w zabawie plenerowej nad Bobrem, w trakcie które prezentowane były obyczaje związane z tą nocą – wicie i puszczanie wianków na wodę. Zabawa trwała do białego rana.

 • 24 czerwca w bolesławieckim Pałacu Ślubów odbyła się promocja książki „Joachim”, napisanej przez bolesławiankę Grażynę Hanaf. Spotkanie z autorką zorganizowali Józefa i Marek Witosowie – właściciele księgarni Agora.

 • 26 czerwca przed wejściem głównym do bolesławieckiego Ratusza została uroczyście otwarta wystawa, na której zaprezentowano zdjęcia weteranów działań poza granicami kraju. Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju w ramach obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa we Wrocławiu.

 • Michalina Mrozik, 81-letnia mieszkanka Przejęsławia, zdobyła po raz drugi (pierwszy raz w 1985 r.) główną nagrodę „Basztę” w kategorii solistów śpiewaków na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w dniach 27 – 30 czerwca. Zaśpiewała tam dwie pieśni: „Tam w Krakowie na ulicy” i „Jak żem jechał z karczemki”. W tej samej kategorii jedną z czterech równorzędnych I nagród zdobyła jej 87-letnia siostra – Stanisława Latawiec z Zebrzydowej, jedną z pięciu równorzędnych III nagród – Michalina Ładocha z Gościszowa, a Zofia Ludziak z Gościszowa – jedno z dwóch wyróżnień.

 • 28 czerwca Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Krkonošské Muzeum Vrchlabi zorganizowały obchody Nocy Świętojańskiej „Tradycje świętojańskie na pograniczu polsko-czeskim”. Rozpoczął je pokaz „Życie w Karkonoszach w XIX w.” – prezentacja dawnych prac i zajęć domowych przez instruktorów z Czech. Prowadzone także były warsztaty wykonywania biżuterii z różnych materiałów. Zespół L’Arrache-Coeur z Czech wystąpił z koncertem czeskiej muzyki dawnej – dworskiej i ludowej, a czeska grupa Cémur Sámur – współczesnej muzyki rockowej z elementami folkloru. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej przedstawił widowisko muzyczno-taneczne „Panny i wianki”. Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna „Tradycje świętojańskie Czech” w parku przy bolesławieckim muzeum. Obchody Nocy Świętojańskiej stanowiły część projektu „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską.

 • 29 amatorskich zespołów piłki nożnej (ok. 300 zawodników) wzięło udział w XVII Turnieju Piłkarskim Dolne Młyny, który odbył się 29 czerwca na boisku sportowym Orlik przy II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu.

 • 29 czerwca na terenie Ośrodka Wodno-Sportowego MOSiR przy ul. Spacerowej w Bolesławcu odbył się Turniej Piłkarski „Powitanie wakacji z Football Academy Bolesławiec”. Zagrało w nim blisko 200 piłkarzy w 19 drużynach w wieku od 4 do 12 lat. Na 4 boiskach rozegrano ok. 80 meczow. Dla drużyn z rocznika 2007 – 2008 nie prowadzono klasyfikacji końcowej; w rocznikach 2005 – 2006 oraz 2003 – 2004 wygrały zespoły z Leszna, a w roczniku 2001 – 2002 – zespół z Bogatyni.

 • 30 czerwca Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Osiecznicy zorganizował VI Skate-Maraton Borów Dolnośląskich. Wzięło w nim udział ok. 400 zawodników z Czech, Niemiec, Polski i Słowacji. Wyścigi na wrotkach rozegrano na dystansach: 41,195 km (maraton) dla zawodników i zawodniczek powyżej 16 lat, 16,0 km dla uczestników mających ukończone 14 lat i 2,0 km – dla dzieci do lat 14. Zwycięzcą maratonu został Bartosz Chojnicki z Warszawy.
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: