SIERPIEŃ

 • 1 sierpnia o godz. 17,00 Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Bolesławcu zorganizował przy tablicy pamiątkowej i symbolem Polski Walczącej na murach obronnych uroczystość upamiętniającą godzinę „W”. Uczestniczyli przedstawiciele kombatantów, samorządu miejskiego oraz mieszkańcy Bolesławca.

 • W dniach 5 – 14 sierpnia w Wykrotach realizowany był program dla dzieci i młodzieży „Wakacje w siodle”. Udział w nim brało codziennie 50 – 60 dzieci, które miały możliwość nauki jazdy konnej, przejażdżek na koniach i w bryczce. Program zorganizowali członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Wykrotach.

 • Od 5 do 15 sierpnia na Zamku Kliczków odbywał się 23. Festiwal Blues nad Bobrem. Przez cały czas trwania festiwalu odbywały się Warsztaty Muzyczne im. Wojtka Seweryna. Uczestniczyło w nich ponad 150 młodych adeptów bluesa, a przeprowadzili je znani artyści:

- gitara basowa – Tomasz Grabowy,

- gitara elektryczna – Jacek Jaguś, Artur Lesicki, Marek Napiórkowski, Jacek Królik, Marek Raduli,

- gitara akustyczna – Roman Puchowski,

- gitara latyno – Mirosław Kuc,

- harmonijka – Bartosz Łęczycki,

- instrumenty klawiszowe – Paweł Serafiński,

- perkusja – Zbigniew Lewandowski,

- wokal – Maciej Balcar, Krystyna Prońko.

Odrębną klasę prowadziła Magda Piskorczyk.

7 sierpnia odbył się wernisaż wystawy znanego polskiego fotografika, autora ok. 2000 okładek płyt muzycznych, Marka Karewicza pt. „Fotografie”.

10 sierpnia odbyła się I część koncertu poświęconego pamięci Tadeusza Nalepy w 70. rocznicę jego urodzin. Wystąpiły zespoły Zdrowa Woda i JJ. Band (gościnnie Alicja Jarosz, Marek Raduli, Artur Lesicki).

10 sierpnia odbył się także Przegląd Zespołów Bluesowych im. Tadeusza Nalepy. Do przeglądu zgłosiły się 32 zespoły. 9 z nich zostało zakwalifikowanych do udziału w przeglądzie. Laureaci przeglądu:

- nagrodę główną zdobyła grupa Niebieska Sowa z Leszna,

-  nagrodę publiczności zdobył zespół Comin’ to Town z Łodzi,

- nagrodę za najciekawsze wykonanie utworu T. Nalepy zdobył zespół Jerry’s Fingers z Jaworzna,

- nagrodę dla najlepszego wokalisty – Dariusz Kociołek z zespołu Niebieska Sowa,

- nagrodę dla najlepszego gitarzysty – Jarosław Lisowski z zespołu Comin’ to Town,

- nagrodę dla najlepszego harmonijkarza – Jakub Sikora z Blue Band Blues z Tychów,

- nagrodę dla najlepszego basisty – Jakub Dębisk z Zespołu Blue Band Blues,

- nagrodę dla najlepszego perkusisty – Dariusz Kociołek z zespołu Niebieska Sowa.

11 sierpnia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu ks. Krzysztof Czadowski odprawił Mszę św. w oprawie bluesowej. W jej trakcie związek małżeński zawarli młodzi uczestnicy festiwalu – Katarzyna i Bartosz (po ślubie Korczyńscy). Organizatorką Mszy św. była Aleksandra Sozańska-Kut. Uczestnicy i wykładowcy warsztatów wspólnie wykonali śpiewy mszalne i pieśni religijne. Po Mszy św. odbył się krótki wspólny koncert warsztatowiczów z wykładowcami. W repertuarze utwory gospel i spiritual, zarówno polskie jak i amerykańskie.

13 sierpnia odbył się koncert Duetu Przytula & Kruk.

14 sierpnia odbył się koncert czeskiego zespołu Mothers Follow Chairs w ramach projektu „Transgraniczne Spotkania Muzyczne”.

14 sierpnia odbyła się także II część koncertu poświęconego pamięci Tadeusza Nalepy. Wystapili: Cheap Tabacco, After Blues, Piotr Nalepa Brekaut Tour.

Wszystkie koncerty prowadził Jan Chojnacki – dziennikarz Radiowej Trójki.

Organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie Blues nad Bobrem.

 • 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, na terenie 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu odbyła się uroczystość upamiętniająca 93 rocznicę bitwy warszawskiej.

 • 14 sierpnia w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej została odprawiona główna Msza św. triduum odpustowego trwającego od 13 do 15 sierpnia. Koncelebrowana była przez ks. bpa Aleksandra Kaszkiewicza – ordynariusza diecezji grodzieńskiej (Białoruś) i ks. bpa legnickiego Stefana Cichego.

 • 15 sierpnia na „Orliku” przy Miejskim Zespole Szkół nr 3 przy ul J. Słowackiego w Bolesławcu odbył się turniej kibiców Zagłębia Lubin w piłce nożnej. Udział wzięło 10 drużyn. Zwyciężył zespół BKS Oldboje.

 • W dniach 17 – 18 sierpnia odbyły się Dni Gminy i Miasta Nowogrodziec. Na jarmarku ceramicznym zaprezentowały się miejscowe zakłady: Przyborsk, Rutpol, Cergor, Millena. Na targu eko-żywności można było nabyć wyroby pszczelarskie i tradycyjne wyroby regionalne. Ponadto wyroby rękodzielnicze. Atrakcją było odsłonięcie Wielkiego Garnca – pretendującego do roli największego garnca ceramicznego na świecie. Garniec został umieszczony na środku fontanny na nowogrodzieckim Rynku. Jego twórcy to Andrzej Trzaska i Barbara Bednarowicz. Odbył się turniej gmin: Nowogrodziec, Srbac (Republika Serbska Bośni i Hercegowiny) i Przemyślany (Ukraina). Na scenie prezentowały się miejscowe zespoły artystyczne, specjalny gość – grupa wokalno-taneczna z Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny oraz grupa Manchester i Top Toys – finaliści programu „Got to Dance”, a jako gwiazda niedzielnego wieczoru – zespół KOMBII.

 • 18 sierpnia na trasie: Borówki – Studzianka – Piotrowice (Dąb Chrobry) – Wilkocin – Studzianka – Borówki został zorganizowany Gromadka Tour – VIII Rajd Rowerowy jako wycieczka po Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Trasa o długości ok. 50 km przebiegała w większości leśnymi drogami przez wrzosowiska, wydmy leśne i rezerwaty przyrody.

 • 20 sierpnia na murach budowanej przy ul Przemysłowej w Bolesławcu firmy Kegger Sp. z o.o. zawieszona została symboliczna wiecha, co oznacza, że zakończył się jeden z etapów budowy hali montażowej i laboratorium badawczego. Ta wrocławska spólka jest piątym (a trzecim z rodzimym kapitałem) inwestorem w Podstrefie Bolesławiec Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Zajmuje się przebudową samochodów na pojazdy do specjalnych zadań. Uruchomienie produkcji planowane jest na czerwiec 2014 r.

 • 21 sierpnia w galerii Format MBP w Bolesławcu odbył się wernisaż wystawy „Posłuchaj barwy” Ryszarda Kosche, malarza pochodzącego z Bolesławca. Artysta od wielu lat mieszka poza Polską (obecnie w Wielkiej Brytanii). Charakteryzując swoja sztukę powiedział m.in.: „usiłuję namalować wszystko, co tylko we mnie siedzi”.

 • W dniach 21 – 25 sierpnia odbyło się 19. Bolesławieckie Święto Ceramiki.

Przez cały czas trwania święta na Rynku odbywał się kiermasz ceramiki „Ceramiczny zawrót głowy”. Swoje wyroby prezentowało blisko 80 wystawców z Polski i zagranicy: Czech, Litwy. Węgier i Włoch.

22 sierpnia na skarpie przy Rynku budowana była Konstrukcja „cztery strony ognia” autorstwa Mateusza Grobelnego. Została ona rozpalona 23 sierpnia, wieczorna kulminacja wypału miała miejsce 24 sierpnia, a jej wystudzanie odbywało się 25 sierpnia.

W galerii BOK-MCC na wystawie „Struktury ciała” zaprezentowane zostały rzeźby ceramiczne Mateusz Grobelnego wykonane przy zastosowaniu form gipsowych, wypalane w różnych konstrukcjach pieców.

W dniach 23 – 25 sierpnia na ul. Prusa odbywała się Giełda Staroci.

23 sierpnia w sali konferencyjnej BOK-MCC z udziałem partnerów projektu Arginet: Faenza – Włochy, Bolesławiec – Polska, Aubagne – Francja, Argentona – Hiszpania, Gmunden – Austria (nie uczestniczyło w konferencji z uwagi na to, że w tym czasie miało swoje świeto) odbyła się konferencja „Historia ceramiki w miastach partnerskich projektu”

Od 23 do 25 sierpnia na skarpie za BOK-MCC funkcjonowało Miasteczko Animacji Ceramicznych, a w nim odbywało się: malowanie biskwitów, pokaz garncarstwa historycznego, pokaz garncarstwa Pracowni Arkuszyńskich, warsztaty garncarskie rodziny Konopczyńskich, pokazy toczenia na kole garncarskim garncarz z Bassano del Grappa (Włochy) oraz Ceramicznego Koła Naukowego Naukowego z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

23 sierpnia na skarpie przy Rynku budowany był Piec Butelkowy autorstwa Terry Davisa (Włochy), a wypał odbywał się w nim 24 sierpnia. Piec zbudowany został z ok. 500 butelek po winie, a spoiwem była glina. W wysokiej temperaturze szkło stopiło się, tworząc oryginalną rzeźbę.

O godz 18,00 odbyło się uroczyste otwarcie 19. BŚC. Rozpoczęła je parada „W kolorze kobaltowym”, która przeszła od ul. Kościelnej przez Rynek, ul. Sierpnia’80, do dużej sceny na ul. Asnyka. Tam prezydent Bolesławca powitał wszystkich gości i przekazał symboliczne klucze do bram miasta starszemu Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego – Stanisławowi Wizie i złożył mu życzenia pomyślności w związku z 50-leciem istnienia zakładu Ceramika Wiza w Parowej. Ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą prezentację podczas parady. Wśród prezentacji indywidualnych pierwsze miejsce zdobyła Weronika Kunecka w stroju „Baba do sera”, a wśród prezentacji grupowych – Niezależna Inicjatywa Koniec Świata i Orkiestra Bebniarska 7 Minut Przerwy.

Następnie występowała polsko-łemkowsko-ukraińska grupa muzyczna LemON i zespół Haydamaky – grający mieszankę ska, reggae i dubu.

Na Rynku w specjalnie zbudowanej na tę okazję w kształcie sferycznego namiotu „Galerii pod kopułą” odbył się wernisaż wystawy poplenerowej prac 16 artystów z Austrii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Polski, Ukrainy, USA i Włoch – uczestników 49. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu.

Przy Ratuszu Marek Parcej ze Szklarskiej Poręby zaprezentował swoje rzeźby ceramiczne, których głównym motywem były różne oblicza twarzy.

Na małej scenie na pl. Piłsudskiego wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Legnickiej (zaprezentował tańce świata) i Mercedes, a późnym wieczorem Teatr Avatar wykonał „Pieśń Bugajów” – teatr światła (UV).

O godz. 15,00 ulicami: Kościelną, Łukasiewicza, Miarki, Sierpnia’80 do Rynku przeszła VII Parada z Miłości do Gliny. Poprzedził ją ślub Glinoludów: Katarzyny Sawińskiej z Lubkowa i Macieja Wojciechowskiego z Bolesławca na schodach Banku Zachodniego (ślub kościelny i tradycyjne wesele młoda para zaplanowała na wrzesień). Ślubu udzielił prezydent Bolesławca Piotr Roman. W paradzie wzięło udział ok. 400 Glinoludów (w lokalnych mediach podawano też liczby od ponad 400 do ponad 800 uczestników). Konkurs na najciekawsze przebranie indywidualnie wygrał Rolad Zech z Niemiec, a nagrodę dla zorganizowanej grupy Glinoludów jury przyznało Mumiom. Organizatorem Gliniady było Stowarzyszenie Via Sudetica.

W godzinach popołudniowych na Rynku odbywały się I Mistrzostwa w Toczeniu na Kole Garncarskim. Zwyciężył Dawid Żynda z ASP we Wrocławiu. Otrzymał nagrodę pieniężną, a w przyszłym roku pojedzie na Mistrzostwa Świata w Toczeniu na Kole Garncarskim do Faenzy (Włochy).

Na małej scenie występowały zespoły taneczne i wokalne z BOK-MCC: Break-Dance, Zespół Pieśni i Tańca Bolesławiec, Canon i Canonki, Studio Piosenki, Pracownia Wokalna Poeticon, Szkoła Tańca Orientalnego ARABESKA i Szkoła Tańca Flamenco CARMEN. Po nich występowały grupy taneczne z Akademii Ruchu STEP BY STEP w Iwinach – Enter I i Enter II, grupa Pireus oraz odbył się z udziałem Piotra Szczepanika koncert muzyki polskich lat 60 – tych „Gdzie się podziały tamte prywatki”.

Na dużej scenie późnym wieczorem odbył się koncert legendarnych muzyków z Wielkiej Brytanii – Legendy UK oraz Alan Silson (wcześniej Smokie).

25 sierpnia na skwerze za BOK-MCC zaprezentowany został fabularyzowany program dla dzieci „Przygoda z Piratami”, a na ul. Asnyka, Sierpnia’80 i w Rynku teatr Factoria Circular z Hiszpanii dwukrotnie przedstawił spektakl „RODAFONIO” (toczenie się ogromnego koła przez teren imprezy z trzema muzykami w środku) .

Na małej scenie prezentowały się: Gminny Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka, Miejska Orkiestra Dęta Bolesławiec, Arka Noego, City of Mirrors oraz Hania Stach w projekcie „W hołdzie Whitney Houston”.

Na dużej scenie wieczorem wystąpił Paweł Kukiz wraz z nowym składem muzyków ze swoimi największymi hitami.

O godz. 22,30 pokaz ogni sztucznych zakończył 19. BŚC.

Imprezy towarzyszące 19. BŚC:

W dniach 21 – 25 sierpnia Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” Sp. z o.o. zorganizowały na swoim terenie kiermasz ceramiczny, połączony z prezentacją kolekcji naczyń w dekoracjach artystycznych, pokazem zdobienia wyrobów ceramicznych, lepienia w glinie, spotkania z Projektantami Dekoracji oraz (w dniach 21 – 23 sierpnia) ze zwiedzaniem galerii poplenerowej rzeźby ceramicznej.

23 sierpnia z plenerowego studia w Miasteczku Glinoludów popularny dziennikarz radiowy Marek Niedźwiecki przeprowadził 1647 notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego, a 24 sierpnia – program Markomania, w którym rozmawiał z gośćmi związanymi z Bolesławcem: Bogdanem Nowakiem – twórcą Gliniady, Mariuszem Lickiewiczem – wiceprezesem Stowarzyszenia Via Sudetica, Stanisławem Borowskim – artystą szkła, Markiem Zygą – artystą ceramikiem, Krystyną Juszkiewicz – organizatorką Festiwalu Blues nad Bobrem i ks. Józefem Hupą – administratorem parafii, w której corocznie odprawiana jest Msza św. Bluesowa, Tomaszem Wachnowskim – piosenkarzem pochodzącym z Bolesławca, Stanisławem Wizą i Pawłem Zwierzem z Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego, Anną Bober-Tubaj – dyrektorką Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Markiem Łętowskim – dyrektorem MDK w Bolesławcu. M. Niedżwiecki przybył do Bolesławca na zaproszenie Stowarzyszenia Via Sudetica.

W dniach 23 – 25 sierpnia Fabryka Naczyń Kamionkowych MANUFAKTURA Sp. J. Smoleński & Zwierz zorganizowała przy ul Gdańskiej „Polish Pottery Party” – przeżyj ceramiczną przygodę oraz wiele innych atrakcji.

W dniach 24 – 25 sierpnia Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zorganizowało warsztaty rzemiosł dawnych „Dawne rzemiosła – dziś”, połączone z prezentacją filmów dotyczących tradycji rzemieślniczych, a 24 sierpnia – „Ogród” – wystawę rzeźb ceramicznych Krystyny Gay-Kutschenreiter oraz impresje fotograficzne autorstwa Janusza Moniatowicza.

W dniach 24 – 25 sierpnia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bolesławcu zorganizował turnieje siatkówki plażowej, boule i tenisa ziemnego „Ceramika Cup”, mistrzostwa w dwuboju nowoczesnym, zawody pływackie oraz (25 sierpnia) Bolesławiecki Bieg po Schodach – bieg po ceramiczną filiżankę.

Organizatorem 19. BŚC był BOK-MCC.  

 • 22 sierpnia na uroczystym otwarciu Święta Ceramiki w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec” odsłonięto mozaikę ceramiczną zdobiącą frontową ścianę głównego budynku. Twórcą tego ceramicznego obrazu o wymiarach 2,5 na 3,0 m jest pracownik zakładu Andrzej Pachom. Jego ceramiczne obrazy znajdują się już w sali konferencyjnej BOK-MCC i Bolesławieckim Parku Wodnym „Orka”.

 • 22 sierpnia na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A. w Wykrotach  w TBAJ Poland, japońskiej firmie grupy Toyota Boshoku i Aisin, odbyła się uroczystość oficjalnego rozpoczęcia produkcji siedzeń samochodowych dla koncernu BMW. W wyniku rozbudowy zakładu powstało 100 nowych miejsc pracy.

 • W dniach 23 -25 sierpnia w Bolesławcu odbyła się konferencja naukowo-techniczna „Innowacyjne metody wykorzystywania zasobów mineralnych dla rozwoju gospodarczego w Euroregionie Nysa”. Celem konferencji była prezentacja i promocja nowych trendów wdrażanych w przemyśle związanym z surowcami szklarsko-ceramicznymi i miedzią oraz ukazanie możliwości przyszłych inwestycji na bazie surowców mineralnych występujących na terenie Euroregionu Nysa. Otwarcie konferencji i jej pierwszy dzień odbyły się w Teatrze Starym. Drugi dzień obrad miał miejsce w sali konferencyjnej BOK-MCC. Tam też w galerii Długa odbył się wernisaż wystawy „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”, na której swoje wyroby zaprezentowały: Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” Sp. z o.o., Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu oraz CERGOR Zakład Ceramiczny Kazimierz Gorczyński Nowogrodziec. W trzecim dniu odbył się studyjny wyjazd do Kopalni Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach. W wystąpieniach programowych zostało przedstawionych 13 referatów przez gości z Niemiec (Zittau, Rhein-Sieg-Kreis) i Polski (Politechnika Śląska w Gliwicach, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie, KGHM Polska Miedź S.A., Surmin Kaolin S.A., KGiA Nowy Ląd Sp. z o.o.). Konferencja została zorganizowana przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze i niemiecki Powiat Bautzen przy współpracy z Powiatem Bolesławiec, Gminą Miejską Bolesławiec i Bractwem Ceramicznym w Bolesławcu.

W trakcie konferencji 24 sierpnia została podpisana umowa o współpracy w działaniach na rzecz ochrony klimatu między powiatem Bolesławiec i powiatem Rhein-Sieg. Oba samorządy będą realizować projekt „Dwa stopnie więcej – i co z tego?” W imieniu samorządów tych powiatów umowę podpisali: Cezary Przybylski i Annerose Heinze.

Konferencja była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013.

 • Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu zorganizowało wycieczkę 120 swoich członków do Bośni i Hercegowiny. Spotkali się z biskupem Banja Luki oraz przedstawicielami władz lokalnych. Członkowie Stowarzyszenia zamierzają zająć się odszukaniem polskich grobów i cmentarzy.

 • Powiat Bolesławiec został laureatem Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku 2012” (zdobył II miejsce w kategorii „Kultura”) za modernizację Teatru Starego. 28 sierpnia na uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wyróżnienie odebrał starosta bolesławiecki Cezary Przybylski. Powiat Bolesławiec otrzymał też specjalną nagrodę Związku Powiatów Polskich za wyjątkową, modernizację Teatru Starego.
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: