PAŹDZIERNIK

 • W dniach 3 – 6 października, w ramach Bolesławieckiej Trzydniówki Brydżowej (trwającej w tym roku 4 dni) Bolesławiecki Klub Brydżowy zorganizował najważniejsze krajowe imprezy brydżowe 2013 r.: Otwarte Mistrzostwa Polski Teamów oraz turniej z cyklu GRAND PRIX Polski Par. Dodatkowo odbył się po raz pierwszy Drużynowy Puchar Narodów Euroregionu Nysa z udziałem reprezentacji Polski, Czech, Niemiec i Dolnego Śląska (zwycięzcy tych rozgrywek), turniej dla młodzieży w ramach Mistrzostw Dolnego Śląska Młodzieży Szkolnej i turnieje par na impy (IMP – International Match Points) o puchar starosty bolesławieckiego i puchar prezydenta Bolesławca. W turniejach grali aktualni mistrzowie kraju w brydżu sportowym, a ogółem uczestniczyło w nich ponad 400 zawodników z Polski i zagranicy (Niemcy, Czesi, Białorusini, Litwini oraz jeden Libańczyk grający w parze z wielokrotnym reprezentantem Polski Krzysztofem Martensem). W Turnieju Par Dolnośląskiej Ligi Szkolnej wzięły udział 33 pary; zwyciężyła para Jakub i Patryk Patreuhowie z I Gimnazjum Prywatnego w Bolesławcu, a drugie miejsce zajęła para Rafał Molenda (Bolesławiecki Klub Brydżowy) i Zofia Bałdysz (AZS Wrocław). Turnieje odbywały się w Galerii przy ul II Armii Wojska Polskiego i w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego. Honorowy Patronat nad imprezą objęli: Radosław Mołoń (wicemarszałek województwa dolnośląskiego), Cezary Przybylski (starosta Bolesławiecki) i Piotr Roman (prezydent Bolesławca).

 • W dniach 3 – 6 października troje uczniów wraz z trzema nauczycielami Zespołu szkół Elektronicznych w Bolesławcu przebywało w Timişoarze (Rumunia). Była to wizyta u kolejnego partnera w ramach programu Comenius. Dokonano prezentacji wyników prac nad interaktywnym standem reklamowym, nad którym pracują także partnerzy z Chorwacji, Hiszpanii, Islandii i Niemiec. Spotkanie miało również bogaty program kulturalno-turystyczny.

 • 5 października Rada Sołecka we wsi Patoka zorganizowała Święto Ziemniaka”. W wiejskiej świetlicy zorganizowano wiele konkursów i zabaw dla dzieci i młodzieży: wykonanie ziemniaczanego jeż, kukiełki i ludzika, Pana i Pani Dyni, biegi przełajowe w workach z ziemniakami w łyżce lub w koszyczku. Degustowano różne potrawy z ziemniaków.

 • Hufiec ZHP im. Szarych Szeregów w Bolesławcu i 20, Drużyna Harcerska „Kwisa” ze Świętoszowa zorganizowały w okolicach Świętoszowa XII Harcerski Rajd Ferdynanda, w trakcie którego odbyło się wiele konkursów sportowych i zabaw.

 • 8 października Grzegorz Miecugow, popularny dziennikarz radiowy i telewizyjny, spotkał się z bolesławianami w galerii Format MBP w Bolesławcu.

 • 8 października w Nowogrodźcu odbyła się uroczystość otwarcia odrestaurowanych zabytkowych (powstałych w 1768 r.) kamienic w centrum miasta, przy ul. Bolesławieckiej 6, 7 i 8. Koszt tej inwestycji, realizowanej w latach 2011 – 2013, wyniósł ok. 2 mln zł (w tym 688 tys. zł dofinansowania z Unii Europejskiej).

 • 10 października w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bolesławcu odbyła się konferencja „Potrzeby młodzieży w moim powiecie”, zorganizowana w ramach projektu: Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego”. Delegatami do Sejmiku zostali wybrani Aleksandra Kozioł (Gimnazjum w Nowogrodźcu) i Patrycja Uchacz (Zespół Szkół Biudowlanych).

 • W dniach 10 – 11 października w BOK-MCC odbyły się obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, zorganizowane przez Stowarzyszenie Równych Szans „Ewa”. W pierwszym dnia bezpłatnych porad udzielali psychiatrzy i psycholodzy oraz otwarto wystawę prac podopiecznych miejscowych ośrodków wsparcia, a w drugim dniu odbyły się wykłady specjalistów.

 • 11 października w trakcie XI Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju w Krakowie I Liceum Ogólnokształcące w Bolesławcu otrzymało certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Certyfikat wypracowali uczniowie działający w kole ekologicznym pod opieką nauczycielki biologii Katarzyny Jarząbek.

 • 12 października Daniel Popek, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, zdobył V miejsce w finale konkursu Wrocławski Licealista. Był jedynym finalistą tego konkursu spoza Wrocławia.

 • 13 października dla uczczenia Dnia Papieskiego, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu odbył się koncert pieśni religijnych i gospel w wykonaniu uczestników trzech grup wokalnych („Błękitne nutki”, „Sound” i Gospel sound”) Studia Piosenki w BOK-MCC, prowadzonego przez Agatę Pińczuk-Burdzy. Między kolejnymi utworami recytowane były fragmenty tekstów Jana Pawła II. Program uzupełniały filmy i zdjęcia Papieża.

 • Najstarsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec” spędziła 3 dni na warsztatach tanecznych w Zwickau (Niemcy) na zaproszenie Deutsch – Polnischer Verein.

 • Nicola Hille, uczestniczka zajęć w Pracowni Grafiki MDK w Bolesławcu prowadzonej przez Magdalenę Konieczną, zdobyła złoty medal w IX Międzynarodowym Biennale Tkaniny Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Sileziany 2013”.

 • 15 października gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, przekazał dowodzenie 10. Brygadą Kawalerii Pancernej w Świetoszowie płk. Dariuszowi Nawrockiemu. 17 października na placu garnizonowym 10. BKP w Świętoszowie, w obecności ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy XIV zmiany PKW w Afganistanie.

 • Agata Knapik, zawodniczka Bolesławieckiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Oxpress, zdobyła złoty medal w wyścigu na 50 m stylem motylkowym (czas 32,89 sek.) w trzeciej edycji Międzynarodowego Mityngu Pływackiego Floating Arena Cup, który odbył się w Szczecinie w dniach 17 – 20 października.

 • 19 października, w Święto Hubertusa, nauczyciele i uczniowie Technikum Weterynaryjnego w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu zorganizowali w stadninie koni w Kliczkowie zawody w skokach przez przeszkody o puchar dyrektora szkoły. Atrakcjami imprezy było też powożenie bryczkami i tzw. Hubertus konny (ściganie jeźdźca z przypiętym do lewego ramienia lisim ogonem).

 • W dniach 19 – 20 października, na I Ogólnopolskich Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Toruniu, żołnierz 10. BKP w Świętoszowie Piotr Płotka (zawodnik Bolesławieckiego Klubu Sportów Walki Gladiator) zdobył złoty medal w kategorii do 73 kg w MMA.

 • W ramach 47. Wrocławskiego Spotkania Teatrów Jednego Aktora (WROSTJA) w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyły się trzy spektakle:

- 19 października – Marjorie Hayes „Odnaleziony dom”,

- 20 października – Agnieszka Przepiórka „I będą święta”,

- 21 października – Bogusław Kierc – „Manatki”.

 • 22 października w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu została otwarta wystawa „Karkonosze wczoraj i dziś”, na której były prezentowane zbiory z Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

 • 24 października Izabela Klebańska, autorka książek popularyzujących muzykę oraz scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, spotkała się z młodymi czytelnikami w galerii Forma MBP w Bolesławcu.

 • 24 października w Bolesławcu odbyła się VII edycja Dolnośląskiego Turnieju Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych. Udział wzięło 90 zawodników z 15 ośrodków. Na rozpoczęcie turnieju pokazową grę zaprezentowali: Lucjan Błaszczyk – jeden z najlepszych polskich tenisistów i jego przyjaciel Norbert Stolicki (bolesławianin specjalizujący się w racketlonie).

 • Bolesławieckie przedszkola publiczne nr 1 i nr 2 oraz trzej ich czescy partnerzy – przedszkola z Nowego Mesta pod Smrkem, Lazni Libverda i Hejnic od stycznia do października 2013 r. realizowały projekt muzyka i sztuka łączą transgranicznego malucha”, Współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa i Euroregionu Nysa.

 • W zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu w ramach współpracy ze studencką organizacją AIESEC gościła studentka z Wietnamu Hya Le i student w Nowej Zelandii David Thomson. Goście zaprezentowali swoje kraje w trakcie lekcji prowadzonych przez siebie w języku angielskim.

 • W dniach 25 – 27 października w okolicach Iwin odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska w nocnym biegu na orientację oraz na dystansie klasycznym. Zawodnicy z dwóch bolesławieckich klubów: UKS Tukan Iwiny i UKS Orientpark Osiecznica zdobyli na nich łącznie 13 medali. Po dwa złote medale zdobyli: Aleksandra Pulda w kategorii K12 i Stanisław Pachnik w kategorii M12 (oboje UKS Tukan Iwiny). Odbył się także bieg sprinterski o Puchar Kasztelana Zamku Grodziec.

 • 26 października w sali konferencyjnej BOK-MCC Stanisława Jarmakowicz, Bolesławiecka malarka i poetka, zaprezentowała autorskie interpretacje swoich wierszy, a zespół „Poeticon” z BOK-MCC – aranżacje muzyczne do wybranych utworów poetki. Spotkaniu, zatytułowanemu „Głębia ciszy”, towarzyszyła wystawa prac malarskich Stanisławy Jarmakowicz.

 • 27 października na inaugurację Uniwersytetu Dziecięcego (Unikids) w Bolesławcu wykład wygłosiła sędzia Anna Maria Wesołowska, znana m.in. z programu w TVN. Studentem. Unikids może zostać każde dziecko w wieku 6 – 13 lat.

 • W Japonii ukazała się publikacja „Ceramika z Bolesławca”. Jest ona rezultatem wizyty delegacji japońskiej, która gromadziła materiały dotyczące wytwórczości ceramicznej w Bolesławcu, odwiedziła zakłady ceramiczne i Muzeum Ceramiki, gdzie zapoznała się z eksponatami powstałymi w okresie od XIII do XX wieku.

 • 30 października Rada Miasta Bolesławiec podjęła uchwałę o ustanowieniu tytułu „Zasłużony dla Miasta Bolesławiec”.
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: